Vreau sa-mi fie mila!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Nu despre reactia la mila. Plus redefinirea cuvintelor din DEX.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Reactia cui? Pt ca am totusi impresia ca Viviana dorea sa discute īn general despre mila si compasiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

http://dexonline.ro/definitie/mil%C4%83

http://dexonline.ro/definitie/compasiune




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Chuny, chiar mi-a placut ce ai scris.

Nelia, pentru mine mila=compasiune. aplecarea spre suferinta altuia are la baza tot o doza de mila.
Mie daca mi-a mila, trec la fapte.

Ma intrerup aici caci trebuie sa plec urgent.


Deja ne intelegem. A avea o doza, nu e ca si cum te-ai opri doar la mila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Nu despre reactia la mila. Plus redefinirea cuvintelor din DEX.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Reactia cui? Pt ca am totusi impresia ca Viviana dorea sa discute īn general despre mila si compasiune.


Atunci, de ce aduci inn subiect persoanele cu dizabilitati ?


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Eu cred ca sentimentul de care vorbim il puteti numi cum dori, īnsa o persoana cu o dizabilitate are nevoie īn primul rānd de respect si acceptare sau, cel putin, de netratare cu bocancii a demnitatii ei umane si neparticiparea la excluderea ei. O persoana aflata la nevoie, la fel, are nevoie de o māna de ajutor si de respectare a demnitatii personale.

Daca vorbim doar de mila sau compasiunea resimtite doar pt ca fac bine la ten, imunitate sau oglinda personala, atunci nu mai e acelasi lucru si am convingerea ca sunt singurele cazuri īn care mila sau compasiunea sunt primite cu tristete sau chiar respinse.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui nelia


.... insa au fost vreodata 'obiectul' ei? Cum s-au simtit? Va intreb foarte serios, caci uite, eu nu am fost si nici nu-mi doresc sa fiu. Si as vrea sa stiu de la cineva care a fost demn de mila, care a inspirat mila, dar din cei care spun ca mila e un sentiment bun si ar trebui simtit ca atare. In ce situatie erati, cum v-a fost transmisa mila si ce ati simti exact.





prima oara m-am simtit devastata. la propriu. ptr ca am asociat sentimentul de mila transmis de medic cu un viitor cumplit de sumbru. a durat cateva zile sa-mi revin, sa ma adun si sa inteleg ca sentimentul medicului este doar al lui, iar eu nu ma voi lasa influentata de ce mi-a transmis el, mila. imi faceam planuri in cap despre ce discurs sa-i tin data viitoare, sa ma scuteasca cu mila lui si sa-mi dea solutii concrete ce trebuie sa fac in viitor.
desigur ca data/datile viitoare abia am perceput sentimentul de mila care surprinzator nu ma mai deranjat.
m-am gandit mai tarziu de ce ma deranjat atat de mult la acel moment sentimentul de mila. cred totusi ca nu vroiam sa accept diagnosticul si pronosticurile sumbre in scaunul cu rotile si dependenta de altii in viitor.


personal consider mila, compasiunea, empatia sentimente bune, izvorate din suflet, trairi de moment care vin fara sa-mi impun 'da, acum voi simti mila/compasiune/empatie'. lucrez in fiecare zi cu astfel de sentimente , cu oameni carora le ofer si care la randul lor ofera mila/compasiune/empatie. si imi vine destul de greu sa vorbesc despre asta... parca nu imi gasesc cuvintele. nu ca nu le-as avea, dar am trecut dincolo de bariere si sentimente.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Kariguld.





doar atat?

sa continui ideea de mai sus, cred ca este extrem de greu de explicat in cuvinte anumite sentimente. ptr ca perceptia fiecaruia este diferita. marius a punctat bine.
si ma tem ca nimeni nu poate afirma 'ah, tu nu esti sincera, tu esti confuza, etc.' trairile sunt greu de explicat in cuvinte. sau ma rog, cei mai multi nu reusesc sa le explice.

am o colega la servici, medic . in fata pacientilor mimeaza tare bine compasiunea si empatia. cand iese pe usa isi da ochii peste cap si cel cu care da ochii primul are parte de un bombardament cu cuvinte nu dintre cele mai alese. cu toate astea, pacientii o simt foarte aproape de ei si plina de compasiune.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Pai, mi-am lasat bocancii la usa. Am inteles bine ce ai spus, insa nu as comenta (caci sigur ca am ce sa spun) decit daca am fi fata in fata, la o cafeau sau un ceai cald, de vorba, ca niste prietene.

Legat de doctorita. Poate ca e forma ei de refulare, ca sa o ia a doua zi de la capat. Ma indoiesc ca se pot imita compasiunea si empatia in asa fel incit cel in suferinta sa o simta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Nu despre reactia la mila. Plus redefinirea cuvintelor din DEX.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Reactia cui? Pt ca am totusi impresia ca Viviana dorea sa discute īn general despre mila si compasiune.


Atunci, de ce aduci inn subiect persoanele cu dizabilitati ?


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


O sa-ti raspund tot printr-o īntrebare: pe tine de ce te deranjeaza ca sunt aduse in discutie persoanele cu dizabilitati? E o īntrebare retorica, desigur. Sper sa te opresti aici! Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Nu despre reactia la mila. Plus redefinirea cuvintelor din DEX.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Reactia cui? Pt ca am totusi impresia ca Viviana dorea sa discute īn general despre mila si compasiune.


Iti raspundeam, aici.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Eu cred ca problema nu este ce simtim,simturile sunt libere,nu ai cum sa le cenzurezi sau manipulezi,ele vin din suflet, nu sunt trecute prin filtrul ratiunii indiferent ca-i mila,compasiune,dragoste,ura,greata...
Dar cred,adica nu cred sunt sigura(din experientele mele personale) ca nici mila si nici compasiunea nu au un ecou pozitiv, asupra persoanei demna de mila sau compatimita(spuneti i voi cum simtiti)...cand este exprimat verbal sentimentul,cand lasi la vedere ce simti ....indiferent cat de bun intentionat esti. DE ce ???
Pentru ca nimanui, indiferent ca are sau nu o dizabilitate,nu i face bine sa i pui in prim plan debilitatile ,toti avem puncte sensibile si forte si ni le cunoastem exact asa cum si persoanele cu dizabilitati si le cunosc daaaar, au si abilitati pe care, de cele mai multe ori, nu le cunosc pentru ca nu sunt stimulati sa treaca peste dizabilitate,pentru ca i sa emfatizata ce nu poate si nu ce poate....
Ajuti... cand faci omisa debilitatea si emfatizezi abilitatile...mai ales in cazul celor care lupta cu o dizabilitate,deoarece nu se frustreaza si si gasesc fortele si armele sa lupte si sa si invinga dizabilitatea. Tu ai dai forta si increderea de care are nevoie sa lupte.,ori,daca l plangi ii dai de inteles ca el nu poate ..din motivele x... ori, ca nu ai incredere in fortele lui,chiar daca nu asta este intentia,si.... atunci.. ai este greu sa aiba incredere in fortele sale,sa lupte,sa invinga.
Toti avem nevoie de suporteri care sa ne spuna cat de valorosi,puternici,invingatori,buni etc suntem cand avem "o lupta"si nu de suporteri care sa planga si sa ne jeleasca: cat de greu,ce nenorocire,mi se rupe sufletul" astfel de suporteri pun bariere psihice care inhiba dezvoltarea abilitatilor pentru invingerea obstacolelor fizice....Asta este problema mare cu care lupta mamele cu copii speciali....RUPEREA BARIERELOR ..
O mamica dadea un exemplu cu un copil care a plans la vaccin....bun exemplu pentru noi despre ce simtim si cum actuam.Ne doare in carne proprie cand vedem ca plange,cand stim ca l doare,dar il alinam cu ..."gata a trecut,nu mai doare,mami pupa si trece", chiar daca stim sau ne este teama ca ,probabil, o sa doara si maine, sau o sa faca si o papula care o sa doara si mai tare..
Sa nu spuneti ca asta e ipocrizie ," simti una si spui alta"...asta este sa fi parinte,sa-ti invingi propriile simtiri, temeri ca sa poti sa dai incredere copilului ca totul o sa fie bine..chiar daca nu o sa fie usor.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Principe, da, foarte bine spus. Asa se vad si de la mine lucrurile. Mi-a placut cum ai spus despre debilitati si abilitati.

Mergi la inceput