Vreau sa-mi fie mila!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Cred ca atator explicatii, care mai de care mai alambicate, li se potriveste urmatoarea metafora : Sunt intr-o situatie trista, dar nu am nevoie sa fiu ajutata din mila, ci din adanca voastra consideratie, fata de conditia mea de om. Sunt egalul vostru.

Este absurd.



Ce e absurd?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Empatia este disponibilitatea de a te identifica prin traire cu alte persoane. De a rezona cu ele.
Dar, tot empatia este generatoare a sentimentului de mila/compasiune.


Nu, eu vad ordinea invers. Adica ti-e mila, treci la compasiune si dupa aceea ajungi sau ar fi bine sa ajungi la empatie. Caci daca incepi direct cu empatia, mila si compasiunea nu mai apar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui nelia


.... insa au fost vreodata 'obiectul' ei? Cum s-au simtit? Va intreb foarte serios, caci uite, eu nu am fost si nici nu-mi doresc sa fiu. Si as vrea sa stiu de la cineva care a fost demn de mila, care a inspirat mila, dar din cei care spun ca mila e un sentiment bun si ar trebui simtit ca atare. In ce situatie erati, cum v-a fost transmisa mila si ce ati simti exact.





prima oara m-am simtit devastata. la propriu. ptr ca am asociat sentimentul de mila transmis de medic cu un viitor cumplit de sumbru. a durat cateva zile sa-mi revin, sa ma adun si sa inteleg ca sentimentul medicului este doar al lui, iar eu nu ma voi lasa influentata de ce mi-a transmis el, mila. imi faceam planuri in cap despre ce discurs sa-i tin data viitoare, sa ma scuteasca cu mila lui si sa-mi dea solutii concrete ce trebuie sa fac in viitor.
desigur ca data/datile viitoare abia am perceput sentimentul de mila care surprinzator nu ma mai deranjat.
m-am gandit mai tarziu de ce ma deranjat atat de mult la acel moment sentimentul de mila. cred totusi ca nu vroiam sa accept diagnosticul si pronosticurile sumbre in scaunul cu rotile si dependenta de altii in viitor.


personal consider mila, compasiunea, empatia sentimente bune, izvorate din suflet, trairi de moment care vin fara sa-mi impun 'da, acum voi simti mila/compasiune/empatie'. lucrez in fiecare zi cu astfel de sentimente , cu oameni carora le ofer si care la randul lor ofera mila/compasiune/empatie. si imi vine destul de greu sa vorbesc despre asta... parca nu imi gasesc cuvintele. nu ca nu le-as avea, dar am trecut dincolo de bariere si sentimente.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Kariguld.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Chuny, chiar mi-a placut ce ai scris.

Nelia, pentru mine mila=compasiune. aplecarea spre suferinta altuia are la baza tot o doza de mila.
Mie daca mi-a mila, trec la fapte.

Ma intrerup aici caci trebuie sa plec urgent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Am impresia ca unii useri confunda mila cu dispretul.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Poti ajuta din mila, dar nu poti ajuta din dispret.

"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes



Corect. Atunci, de ce unii user reactioneaza la mila ca in fata unui dispret, a unei insulte ? Stiu, stiu, nu suntem in papucii lor.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui nelia


.... insa au fost vreodata 'obiectul' ei? Cum s-au simtit? Va intreb foarte serios, caci uite, eu nu am fost si nici nu-mi doresc sa fiu. Si as vrea sa stiu de la cineva care a fost demn de mila, care a inspirat mila, dar din cei care spun ca mila e un sentiment bun si ar trebui simtit ca atare. In ce situatie erati, cum v-a fost transmisa mila si ce ati simti exact.





prima oara m-am simtit devastata. la propriu. ptr ca am asociat sentimentul de mila transmis de medic cu un viitor cumplit de sumbru. a durat cateva zile sa-mi revin, sa ma adun si sa inteleg ca sentimentul medicului este doar al lui, iar eu nu ma voi lasa influentata de ce mi-a transmis el, mila. imi faceam planuri in cap despre ce discurs sa-i tin data viitoare, sa ma scuteasca cu mila lui si sa-mi dea solutii concrete ce trebuie sa fac in viitor.
desigur ca data/datile viitoare abia am perceput sentimentul de mila care surprinzator nu ma mai deranjat.
m-am gandit mai tarziu de ce ma deranjat atat de mult la acel moment sentimentul de mila. cred totusi ca nu vroiam sa accept diagnosticul si pronosticurile sumbre in scaunul cu rotile si dependenta de altii in viitor.


personal consider mila, compasiunea, empatia sentimente bune, izvorate din suflet, trairi de moment care vin fara sa-mi impun 'da, acum voi simti mila/compasiune/empatie'. lucrez in fiecare zi cu astfel de sentimente , cu oameni carora le ofer si care la randul lor ofera mila/compasiune/empatie. si imi vine destul de greu sa vorbesc despre asta... parca nu imi gasesc cuvintele. nu ca nu le-as avea, dar am trecut dincolo de bariere si sentimente.




Kariguld.

Cornelia

Natura nu se dezminte. Chiar si pe drum drept, sarpele tot numai în serpentina merge. (L. Blaga)




doar atat?

sa continui ideea de mai sus, cred ca este extrem de greu de explicat in cuvinte anumite sentimente. ptr ca perceptia fiecaruia este diferita. marius a punctat bine.
si ma tem ca nimeni nu poate afirma 'ah, tu nu esti sincera, tu esti confuza, etc.' trairile sunt greu de explicat in cuvinte. sau ma rog, cei mai multi nu reusesc sa le explice.

am o colega la servici, medic . in fata pacientilor mimeaza tare bine compasiunea si empatia. cand iese pe usa isi da ochii peste cap si cel cu care da ochii primul are parte de un bombardament cu cuvinte nu dintre cele mai alese. cu toate astea, pacientii o simt foarte aproape de ei si plina de compasiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Am impresia ca unii useri confunda mila cu dispretul.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Poti ajuta din mila, dar nu poti ajuta din dispret.

"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes



Corect. Atunci, de ce unii user reactioneaza la mila ca in fata unui dispret, a unei insulte ? Stiu, stiu, nu suntem in papucii lor.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Aici se discuta despre mila fata de useri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Nu despre reactia la mila. Plus redefinirea cuvintelor din DEX.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld


si ma tem ca nimeni nu poate afirma 'ah, tu nu esti sincera, tu esti confuza, etc.' trairile sunt greu de explicat in cuvinte. sau ma rog, cei mai multi nu reusesc sa le explice.





Nu sunt asa greu de explicat, cei mai multi nu au obisnuinta sa o faca, atata tot. E vorba de inteligenta emotionala la urma urmei. Asta se dezvolta, mai mult sau ... mai putin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Allinta, este un subiect serios, te rog.

Mergi la inceput