Vreau sa-mi fie mila!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia


.... insa au fost vreodata 'obiectul' ei? Cum s-au simtit? Va intreb foarte serios, caci uite, eu nu am fost si nici nu-mi doresc sa fiu. Si as vrea sa stiu de la cineva care a fost demn de mila, care a inspirat mila, dar din cei care spun ca mila e un sentiment bun si ar trebui simtit ca atare. In ce situatie erati, cum v-a fost transmisa mila si ce ati simti exact.





prima oara m-am simtit devastata. la propriu. ptr ca am asociat sentimentul de mila transmis de medic cu un viitor cumplit de sumbru. a durat cateva zile sa-mi revin, sa ma adun si sa inteleg ca sentimentul medicului este doar al lui, iar eu nu ma voi lasa influentata de ce mi-a transmis el, mila. imi faceam planuri in cap despre ce discurs sa-i tin data viitoare, sa ma scuteasca cu mila lui si sa-mi dea solutii concrete ce trebuie sa fac in viitor.
desigur ca data/datile viitoare abia am perceput sentimentul de mila care surprinzator nu ma mai deranjat.
m-am gandit mai tarziu de ce ma deranjat atat de mult la acel moment sentimentul de mila. cred totusi ca nu vroiam sa accept diagnosticul si pronosticurile sumbre in scaunul cu rotile si dependenta de altii in viitor.


personal consider mila, compasiunea, empatia sentimente bune, izvorate din suflet, trairi de moment care vin fara sa-mi impun 'da, acum voi simti mila/compasiune/empatie'. lucrez in fiecare zi cu astfel de sentimente , cu oameni carora le ofer si care la randul lor ofera mila/compasiune/empatie. si imi vine destul de greu sa vorbesc despre asta... parca nu imi gasesc cuvintele. nu ca nu le-as avea, dar am trecut dincolo de bariere si sentimente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

" Mila nu implica o atat de buna cunostere si intelegere, rezonarea de care spui tu."

Ironia consta tocmai in faptul ca persoanelor apropiate mie le-am inspirat mila si m-au ajutat. Deci, m-au inteles si, evident, ma si cunosteau.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Mila sperie si actionezi. Este directionata spre interior.

Compasiunea iti deschide inima (poate "pasiune" din coada cuvintului, mai stii????).

Poti trece pe linga cineva care sufera avind mila dar te opresti din compasiune.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Am impresia ca unii useri confunda mila cu dispretul.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

"Poti trece pe linga cineva care sufera avind mila dar te opresti din compasiune."

Sau :

Poti trece pe langa cineva care sufera, avand compasiune, dar te opresti din mila.

Prea multe alambicari. Va pierdeti in cuvinte, uitand sensul clar al acestora. Inventati noi explicatii in DEX.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Am impresia ca unii useri confunda mila cu dispretul.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Poti ajuta din mila, dar nu poti ajuta din dispret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Daca cel de vis-a-vis de mine ar privi si el dincolo de cuvinte?

Dar cu compatimirea cum o fi?
Caci am auzit deseori: n-am nevoie de compatimire



Daca esti autentica in ceea ce simti, va simti dincolo de cuvinte, nu va privi pentru ca ii spui tu sau pentru ca tu te astepti sa faca asta, ci va simti autenticitatea ta. Si atunci nu e nevoie sa folosesti nici un cuvit, ci doar sa actionezi conform simtirii tale.

Cind auzi asa, nu se refera la diferenta din dictionar dintre mila si compasiune, ci din nou, la diferenta de sentiment. Vede compasiunea pentru ca ii este aratata si spusa, dar nu o simte pentru ca nu e autentica... ci pentru ca el este obiectul compasiunii doar pentru ca cel care o simte are nevoie de acest lucru, o face pentru el, e vorba de el si nu de cel spre care este indreptata. Sper ca intelegi ca nu e vorba de tine aici, dar daca ti se respinge mila si compasiunea tie personal, eu nu as judeca persoana care se simte insultata, ci m-as intoarce intii in mine sa aflu ce anume l-a facut sa se simta asa, cind intentia mea nu era asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

" Mila nu implica o atat de buna cunostere si intelegere, rezonarea de care spui tu."

Ironia consta tocmai in faptul ca persoanelor apropiate mie le-am inspirat mila si m-au ajutat. Deci, m-au inteles si, evident, ma si cunosteau.



allinta




Atunci probabil ca a fost vorba de ceva mai mult decat mila. Fiind persoane apropiate probabil nutreau si alte sentimente pentru tine, gen afectiune, iubire, pretuire, samd.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Eu cred ca sentimentul de care vorbim il puteti numi cum dori, īnsa o persoana cu o dizabilitate are nevoie īn primul rānd de respect si acceptare sau, cel putin, de netratare cu bocancii a demnitatii ei umane si neparticiparea la excluderea ei. O persoana aflata la nevoie, la fel, are nevoie de o māna de ajutor si de respectare a demnitatii personale.

Daca vorbim doar de mila sau compasiunea resimtite doar pt ca fac bine la ten, imunitate sau oglinda personala, atunci nu mai e acelasi lucru si am convingerea ca sunt singurele cazuri īn care mila sau compasiunea sunt primite cu tristete sau chiar respinse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Oh, Nelia, nu pot povesti.
Daca spuneam compasiune in loc de mila ai fi inteles?
Daca spuneam aplecarea unei persoane asupra suferintei mele ai fi inteles?


Da. Caci atunci ar fi fost si altceva, nu mila care deranjeaza, cum bime a explicat Ana de citeva ori pina acum. Viviana, aplecarea catre suferinta unei persoane nu e mila, e ceva mult mai complex si mai uman. Nimeni nu se poate simti insultat de asa ceva.

Mergi la inceput