Vreau sa-mi fie mila!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Oh, Nelia, nu pot povesti.
Daca spuneam compasiune in loc de mila ai fi inteles?
Daca spuneam aplecarea unei persoane asupra suferintei mele ai fi inteles?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui andacos
eu chiar am simtzit ca persoanele respective rezoneaza cu durerea mea,ca suntem pe aceasi lungime de unda,ca stiu foarte bine ce si cum ma simt.



Dana


Ce descrii tu e empatie pura si disponibilitate catre tine.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


De ce nu mila?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Cred ca atator explicatii, care mai de care mai alambicate, li se potriveste urmatoarea metafora : Sunt intr-o situatie trista, dar nu am nevoie sa fiu ajutata din mila, ci din adanca voastra consideratie, fata de conditia mea de om. Sunt egalul vostru.

Este absurd.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui andacos
eu chiar am simtzit ca persoanele respective rezoneaza cu durerea mea,ca suntem pe aceasi lungime de unda,ca stiu foarte bine ce si cum ma simt.



Dana


Ce descrii tu e empatie pura si disponibilitate catre tine.




De ce nu mila?

Dana


Mila nu implica ce spui tu acolo. Poate sa-ti fie mila de cineva fara sa stii atat de bine ce si cum se simte el. Mila nu implica o atat de buna cunostere si intelegere, rezonarea de care spui tu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Cred ca atator explicatii, care mai de care mai alambicate, li se potriveste urmatoarea metafora : Sunt intr-o situatie trista, dar nu am nevoie sa fiu ajutata din mila, ci din adanca voastra consideratie, fata de conditia mea de om. Sunt egalul vostru.

Este absurd.



allinta



Ce anume ti se pare absurd?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Empatia este disponibilitatea de a te identifica prin traire cu alte persoane. De a rezona cu ele.
Dar, tot empatia este generatoare a sentimentului de mila/compasiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui andacos
eu chiar am simtzit ca persoanele respective rezoneaza cu durerea mea,ca suntem pe aceasi lungime de unda,ca stiu foarte bine ce si cum ma simt.



Dana


Ce descrii tu e empatie pura si disponibilitate catre tine.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


De ce nu mila?

Dana


Mila nu implica ce spui tu acolo. Poate sa-ti fie mila de cineva fara sa stii atat de bine ce si cum se simte el. Mila nu implica o atat de buna cunostere si intelegere, rezonarea de care spui tu.



Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


pentru mine sentimentul de mila intruneste tot ce spui tu.

Da...cred ca ne legam prea tare de cuvinte.(iar eu repet simt o iritzie enorma in zilele astea vis a vis de cuvintul-repet cuvintul empatie)

Pe vremea cind am fost eu obiectul milei,inca nu se inventase in dictzionarul usual empatia.Deci ramin la mila,dar...eu nu sunt vanitoasa.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Cred ca atator explicatii, care mai de care mai alambicate, li se potriveste urmatoarea metafora : Sunt intr-o situatie trista, dar nu am nevoie sa fiu ajutata din mila, ci din adanca voastra consideratie, fata de conditia mea de om. Sunt egalul vostru.

Este absurd.



allinta



Ce anume ti se pare absurd?


Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Asta, spre exemplu :
" Mila nu implica ce spui tu acolo. Poate sa-ti fie mila de cineva fara sa stii atat de bine ce si cum se simte el. Mila nu implica o atat de buna cunostere si intelegere, rezonarea de care spui tu. "




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Cred ca atator explicatii, care mai de care mai alambicate, li se potriveste urmatoarea metafora : Sunt intr-o situatie trista, dar nu am nevoie sa fiu ajutata din mila, ci din adanca voastra consideratie, fata de conditia mea de om. Sunt egalul vostru.

Este absurd.



allinta



Ce anume ti se pare absurd?





Asta, spre exemplu :
" Mila nu implica ce spui tu acolo. Poate sa-ti fie mila de cineva fara sa stii atat de bine ce si cum se simte el. Mila nu implica o atat de buna cunostere si intelegere, rezonarea de care spui tu. "




allinta




Si cum anume ti se pare absurd?
Poti sa explici?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

"Si as vrea sa stiu de la cineva care a fost demn de mila, care a inspirat mila, dar din cei care spun ca mila e un sentiment bun si ar trebui simtit ca atare. In ce situatie erati, cum v-a fost transmisa mila si ce ati simti exact."

Sunt situatii in viata fiecaruia cand chiar avem nevoie de mila celor din jur. Mila ii determina sa intinda mana de ajutor pt a ne scoate dintr-o situatie dificila. Atunci, eu m-am simtit iubita de cei care m-au ajutat si, in timp, m-am recompensat pt ceea ce au facut pt mine.
Mila NU este o insulta. Este un sentiment uman si atat. Se dau prea multe interpretari gresite, izvorate doar din vanitate.

allinta



Nu, eu nu vreau explicatii. Eu vreau descrisa o situatie clara si concreta in care ati fost obiectul milei cuiva si doar atit. Pentru ca nu era vorba de iubire, era vorba doar de mila.

Mergi la inceput