Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**7**

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Oana: Nu l-am tinut asa. L-am tinut pe burta sub un unghi ca sa eructeze (burta lui pe burta mea). Asta in perioada cand i-am dat biberon, pana la 2 luni si un pic. De la san nu lua aer si in general oricum adormea dupa supt si nu il mai trezeam. De pe la 3 luni si ceva a inceput sa-i placa sa stea pe burta si statea cam tot timpul cat era treaz pe burta. Nu mai avea nevoie de nici un ajutor sa eructeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Are cineva incaltaminte pediped sa ma ajute cu marimea?
vreau sa ii iau Maiei...de pe net

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

Oana: Nu l-am tinut asa. L-am tinut pe burta sub un unghi ca sa eructeze (burta lui pe burta mea). Asta in perioada cand i-am dat biberon, pana la 2 luni si un pic. De la san nu lua aer si in general oricum adormea dupa supt si nu il mai trezeam. De pe la 3 luni si ceva a inceput sa-i placa sa stea pe burta si statea cam tot timpul cat era treaz pe burta. Nu mai avea nevoie de nici un ajutor sa eructeze.

mama lui Daniel (23/07/2011)


La tine s-a intamplat sa mearga asa ...dar ce te faci cu bebeii care numai ridicati eructeaza??? ii lasi sa se chinuie de la gaze ca pozitia nu e tocmai potrivita pt coloana? Intreb si eu ...ca pe mine ma sparg regulile astea batute in cuie.



Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Oana: Sub un unghi = aproape in picioare. Dar nu era sprijinit pe talpi ci pe toata suprafata corpului asezat pe burta mea (si pe piept).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Are cineva incaltaminte pediped sa ma ajute cu marimea?
vreau sa ii iau Maiei...de pe net


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Lena dar nu au masurat in centimetri ca sa iti faci o idee? Am vazut si eu pe net incaltari pediped. sunt superbe dar asa scumpe

daca ai vreun pont please share:)
Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

Oana: Sub un unghi = aproape in picioare. Dar nu era sprijinit pe talpi ci pe toata suprafata corpului asezat pe burta mea (si pe piept).

mama lui Daniel (23/07/2011)


Am inteles Miha. si a mea statea asa. ii placea

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

jade:
2 pahare de lapte
2 p de zahar
1 p de ulei
4 p d faina
1 ou
1 lingurita de bicarbonat stins cu lamaie
kakao si scortisoara dupa gust.

Faci maglavaisu la mixer, bagi la cuptor, dupa vreo 25min intinzi peste gem si spuma batuta tare din albusuri cu zahar.si iar la copt. sau poti sa coci de totului si apoi sa pui gem si albusurile, cu foc doar sus...

PD. daca googalesti Žnegresa cu gem si bezeaŽ apare ...doar ca-s alte cantitati la ingrediente. Mama asta o face de cand e lumea si intotdeuna a iesit f buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Oana ce draguta e Eca in poza de la avatar Si eu am un fan APA ,deja ma dispera azi noapte prin somn fredona si striga apa -apa-apa ,vrea non stop s-o asculte ,nu vrea sa se joace , nu vrea nimic altceva ,toata ziua arata spre comp si zice apa sau sa-i pun pe telefon sa vada clipul sau sau ....oooffffff ,daca nu-i pun plange !
Filme bune eu vad pe net ,de torente ma tem cu toate ca amandoua sunt ilegale
Perfect de acord cu tine cand ai pomenit de legat de fortatul copilului si mancarea bio

Atosik ce greu e leganatul pe picioare,am incercat o data cu Noura si dupa 1 min am renuntat ca ma dureau picioarele groaznic,stanga dreapta,stanga dreapta . Dar daca.l pui pe perna pe pat si legeni perna? Stai culcata langa el si tragi usor de perna .

Iris poate are o perioada mai naspa,daca vrea cu mana las-o sa manance asa,Noura intr-un timp imi dadea peste mana cand vedea lingurita si vroia sa pape singura cu mana ,iti dai seama cum manca iaurtul sau supele care erau dese ca un piure,dar ma bucuram ca haleste ,acum si-a revenit si o hranesc frumos cu lingurita/furculita.
Iar oul cum ii faceai "ca pe vremuri" schimba un pic poate s-a plictisit si fa-i omleta cu spanac ori cu legume ,taie-i bucatele mici si sa pape singura
Unde i-au aparut petele albe ,la inchieieturi??

May si pe mine ma bate gandul cu WW ,dar mi-e groaza la inceput de calculat ,adunat si cantarit . Ar fi o solutie sa cumpar gata preparat de la ei , dar n-as putea face asta zilnic

Rachel ,n-ai fortat fata ,stai linistita una e sa vrea sa mearga si una e s-o tii cu forta de maini/sub brat sa insisti sa faca pasi



Noura tot la 1 an si 1 luna a mers singura,n-am sustinut-o niciodata ,nici macar de manute n-o luam ca se lasa jos si nu-i placea .
Cu lego nu se joaca , de puzzle nu e interesata arunca toate piesele prin casa, se uita singura prin carti si vorbeste ,cand vin langa ea sa-i arat imaginile ,arunca cartea si pleaca

Mi-ati facut pofta de gogosi


Nici eu n-am gasit aici Camilia de la Boiron ,sa nu sariti pe mine dar eu nu cred in homeopate



Sei ???



Zubi ???






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Alayna, multumesc de sfaturi.

Petele le are pe burtica, aproape sub san una, alta aproape in spate, tot in partea de sus a corpului pe lateral si una mica-mica (celelalte sunt destul de marisoare) pe piciorus jos.
Dar stii ceva de depigmentarile astea?

Mamica Antoniei (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Alayna, nu e vorba de credinta , ca nu e ca si cum ai crede in descantece si vrajitorii , ci este vorba de remedii diluate , pe principiul "cui pe cui se scoate" . Chamomilla este musetel, extract de musetel diluat astfel incat sa linisteasca,sa restabileasca un echilibru in corp,ca pe copil sa nu il mai doara dantura,de exemplu. Daaar, trebuie date cu schema , trebuie respectate anumite chestii.Cum la antibiotic mananci inainte ca sa nu iti distrugi stomacul si iei probiotice asa la homeopate nu dizolvi in metal, nu mananci si bei nimic cu cel putin 20 de minute inainte si dupa , nu consumi ciocolata ,menta sau alte alimente cu aroma puternica . Unele remedii de anuleaza intre ele, de aia se dau de un homeopat si nu se iau asa ,amestecate. Eu sunt la polul opus, nu e vorba ca eu cred in ele,ci le-am vazut efectul . Teodora a avut amigdalita cu puncte de puroi , avea febra 39 apoi a urcat pana la 40.3 , si de la miezul noptii cand avea 40.3 ,pana dimineata a scazut la 37.5 , in 3 zile i-a trecut amigdalita . Dar,doctorita mea de familie este si homeopat si mi-a dat intotdeauna remediile potrivite.

In discutiile cu fortat vs nestimulat deloc copilul nu am sa spun niciodata "tu ai facut bine, tu ai facut rau",pentru ca eu nu am pus copiii in premergator,nu i-am pus intre perne, nu i-am tinut in picioare fara ca ei sa poata sta singuri , nu le-am dat bucati sa manance pana nu au avut ei intentia singuri sa mestece, dar nici nu am cazut in extrema cealalta , sa nu ii stimulez deloc . Pana si exercitiile pe care le faceam noi, rostogoliri si flexari ale membrelor tot stimulat se cheama. Vorbitul non-stop cu copilul tot stimulat este.Chiar daca nu repeti culorile copilului sau alfabetul chinez. Si oricum,cand vor ajunge adult tot vom gasi cate ceva ce o sa vedem ca am facut gresit .
Va pup, ma duc sa dorm sa nu spun vre-o prostie .

Mergi la inceput