Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**7**

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Alayna,:* si Noura e o minunatie!!! Ma uit mereu pe fb la ea.:)

Lali, foarte bine ai zis " fortat vs stimulat/ nestimulat". ferice de cel ce identifica granita dintre ele.:)

Mai stii ceva de bb armin?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata mamici. Aici ninge tare.Cat de curand o sa iesim la sanius

Declar a 3-a zi in care copilul meu doarme neleganat nici ziua nici noaptea . Nu a opus de fapt nici o rezistenta..... si am tras conculzia ca noi am fost o problema. Insa tot se mai trezeste noaptea si ma striga sa ma scol si eu dar sa speram ca se va mai remedia situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

‘ neata. Si la noi zapada pana la genunchi. Si viscoleste nene....
Azi am primit o sacosa de masinute si motociclete de la copilu‘ unui coleg. Sunt super!!! Abia astept sa ajung acasa sa ma joc cu R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Alayna , uitasem sa zic ca si a mea face la fel cu Apa...si canta si danseaza si mi-o cere de 10 ori la rand

in sfarsit a inceput sa se joace si a mea cu lego...simt in sfarsit ca nu l-am cumparat degeaba !

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
ce discutii interesante in ultima vreme!
am citit tot ce s-a scris, mai dificil sa dau raspunsuri in timp util.
oana eu sunt un NE-FAN declarat al "cercetatorilor britanici" si al aprecierilor de tip apocaliptic: nu doarme cu tine in pat? ahhhha, o sa fie anxios, nesigur pe el, sufera dupa atingerea ta..... doarme cu tine in pat? valeeeeeu! nu-l mai scoti de sub fusta ta, nu o sa fie independent, sufera cand nu te are in preajma s.a.m.d.
cum o dai, ca nu e bine! asa ca, din punctul meu de vedere, cel mai simplu e sa ai niste idei generale stabilite, dupa care sa incerci sa "iti citesti" copilul.
despre somn, la noi e mai simplu. din start copii au dormit la ei in patut, initial in camera noastra, apoi fiecare la el in camera. asa ne-am obisnuit, asa se intampla.
mai rau e ca acum au amandoi mucii pana la brau ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Michella cred ca trebuie sa ne adaptam la stilul, caracterul si nevoile fiecarui copil in parte. Unul e mai energic,altul mai linistit, altul doarme mai bine cu mama, altul singur,unul mananca mai bine, altul mai putin , mai diversificat,......


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

da raluca, exact despre asta e vorba!
acum, trebuie sa fim sinceri, pentru mine personal conteaza enorm si confortul propriu. adica, spre exemplu, sub nici o forma nu vad peretii, canapelele si altele mazgalite. NU. pentru scris/desenat avem hartie. intre presupusul stres al copilului care va invata ca nu ne exercitam spiritul artistic decat in mod organizat ( pe hartie) si disperarea mea de a vedea toate cele prin casa manjite si distruse, e cat se poate de simplu. aleg sa ii spun: pentru desenat avem hartie in casa si creta in curte sau in parc . iar repetitia e mama invataturii!
de ce vreau sa imi protejez mobila si interiorul casei de "micii invadatori". pai cu banii folositi dupa un timp pentru redecorat/zugravit il trimit in tabara/ii asigur participarea la niste cursuri ... si, in plus, pur si simplu nu m-as mai simti confortabil eu la mine in casa. daca gresesc ori ba .... habar nu am dar zau ca am ferma convingere ca nu vor toci canapelele psihiatrilor copii mei doar pentru ca de mici au invatat sa deseneze pe hartie si nu aiurea.
hai ca azi am timp si limbarnita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

De acord, de acord, de acord :D

si eu am invatat-o sa deseneze pe hartie sau pe placajul masutei care e pt asa ceva.
a incercat sa fie artista pe pereti dar i-am explicat ca nu merge asa si acum e cuminte. sta la masuta si deseneaza in mod organizat :D
tot asa si cu mancarea.
ii mai dau in manuta chestii care nu manjesc si o las sa se plimbe. dar cand e de iaurt, supe sau alte chestii lichide, stam in scaunel sau pe loc altfel pa pa iaurtel :D

de acord si cu Oana cu ajutatul/fortatul si cu mancarea bio.

eu raman la convingerea ca un copil care merge tinut de manute nu este fortat. fiindca niciun copil nu are cum sa mearga daca nu poate sau nu vrea. numai sa-l tarasti poate.
dar daca vezi pe strada un copil care merge si e tinut de ambele manute, cu siguranta copilul ala vrea sa faca aia.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Michella, May nimeni nu e de judecat. Fiecare mamica educa copilul cum doreste, asa cum ati spus si voi.
Din pacate pe aici ( si sa-mi fie cu iertare)ne dam cu parerea uneori prea usor despre ceilalti.
Sa cerem sfaturi, pareri, idei, sa ne impartasim gandurile, asteptarile.... e una insa sa judecam mi se pare incorect insa asta e numai parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

of, fetelor... inca nu s-a nascut mama perfecta... cu toate ca fiecare mama incearca asta...
Toate avem acces la diverse informatii, fiecare lucru se aplica de la copil la copil. Fiecare greseste... etc etc

Cine vrea o cafea? O cioco calda?


Mergi la inceput