Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**7**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador


are cineva vreo reteta de prajitura cu gem ?




Face mama una simpla, prajitura neagra cu un ou, la 20 min dupa ce-a bagat-o in cuptor o scoate, intinde un borcanel de gem peste, apoi albusuri batute spuma cu zahar, si iar la cuptor 20 min...maaaama ce-mi place. o sa cer cantitatile mamei mele.

Si yo-s ca o gogoasa pufuasa nici nu m-am cantarit de vreo 3-4 luni....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Bunny , sa i ceri cantitatile te rog , ceva in genul asta vroiam
Si blatul cum se face sa mi spui
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna, buna

In discutia cu mersul in picioare ma bag si io .La 7 luni si 2 saptamani Anastasia nu mai vroia in carut.Se salta in picioare si asa mergeam cu ea.Daca mergeam in parc si ea era in carut incepea sa urle.Asa ca am lasat-o pe jos.O tineam de manute si am vazut ca facea pasi.Ce era sa fac?Sa o las in carut sa planga?Sau trebuia sa o tin in brate?
La 10 luni si doua saptamani ea se tinea de pat iar eu eram la 3-4 m departare si dintr-o data am vazut ca vine la mine.Am ramas muta.Si la 11 luni mergea singurica.

Oare am forta-0 eu sa mearga????




Jade, in situatia asta (in legatura cu mancare )am fost si suntem noi mai ales in periada cand ne dau dintii.Acumi-au iesit coltii la caninii de sus si a inceput sa manace mai bine.

Dar urmeaza caninii de jos si iar o luam de la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Raluca, multumesc. :)

Camady si la fie-mea e destul de vizibila diferenta la sani, dar repet, am vorbit (nu a vazut-o pe fie-mea dezbracata) cu dr endocrinolog (cel mai bun din orasul meu) mi-a zambit si a zis sa nu ma mai stresez atata ca e ceva normal si ca va disparea si va reaparea la anumite varste/etape. :)
Dr. pediatru a zis ca sunt prea panicoasa sa ma relaxez, ca trece sau, in cel mai rau caz, va avea un san mai marisor decat celalalt (care e cea mai mica problema din pct.-ul meu de vedere).
Ce sa mai zic?

Jade, multumesc. :)
Pasta de dinti o cumpar de la plafar.

Racheel, nu, nu ai fortat copilul. :)

ps. si eu sunt tot grasa, am 63 kg si ma pun pe dieta daneza.. asta daca o pot tine, nu am tinut niciodata vreo dieta :))

Mamica Antoniei (26.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ola, hop si eu !

Eu pe fii-mea am ajutat-o sa stea in fund ,sa mearga. Partea buna la noi a fost ca ea era pregatita pt ambele activitati. Dupa ce a fost pusa prima data in fund si sustinuta de subtiori ea a inceput sa faca eforturi vizibile sa se ridice singura.La scurt timp s-a si ridicat.La fel a fost si cu mersul...era innebunita sa mearga. Mi s-ar fi parut o cruzime sa o las sa tanjeasca doar pt ca anumite carti zic sa nu iti ajuti copilul..dupa ce am tinut-o de manute in max doua saptamani si-a dat drumul singura la o mana. pe masura ce treceau zilele ea era din ce in ce mai dornica sa fie plimbata...si nu voia in brate. Voia pe jos. la 11.5 luni a mers singurica.

Nu mai stiu cine zicea la un moment dat ca un copil mic si asa este neajutorat (prin natura umana)...daca nici eu ca mama nu mi-as fi ajutat copilul sa treaca prin anumite etape in dezvoltarea lui nu m-as fi simtit cu nimic mai buna, sau ca am facut ceva mai bun. Dar asta e doar parerea mea personala.

Cat despre fortat copiii, come on! Cine isi forteaza copilul sa faca ceva ce el nu vrea? si hai sa fim seriosi ..fortatul unui copil de cele mai multe ori vine cu un refuz (oricare ar fi subiectul). Eu n-am vazut NICIO mama in parc care sa isi plimbe copilul si el sa planga...niciuna. Cred ca orice mama normala la cap stie cand ii creeaza un discomfort copilului.

Pe mine incep sa ma exaspereze ideile astea ...lucruri pe care le zic medicii/cercetatorii, citite de noi si intelese la una din extreme.Cred ca ar fi nevoie un pic sa intelegem ce scriu cartile si ce zic medicii, dar mai important decat toate, sa trecem informatia pin filtrul gandirii proprii si sa o adaptam la situatia noastra. Copilul meu nu va fi niciodata la fel cu al doctorului "x" care zile chestia"y"...


Este exact ca si cu mancarea bio: daca nu ai bio in casa ce faci?? lasi copilu flamand? nu cred...ii dai ce ai..

Am terminat cu subiectul asta ca ma indispune. Si mai am vreo cateva dar nu le pomenesc ca sa nu o luam de la capat.



Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Mai Oana sa-ti treaca indispozitia.
Sunt de acord cu tine, nu poti creste copilul din carti, mai exista si instinctul de mama insa folosesc si anumite informatii care cred ca mi-ar fi utile.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Raluca, dar nu zice nimeni sa nu te informezi . doar ca nu mi se pare normal ca tot ce citesti sa transformi in ce transforma protestantii biblia...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Oana: Dani a vrut sa se ridice in fund de la 2 luni si jumatate. Cerea si facea scandal. Dar nu cred ca i-ar fi facut bine sa il ajut la varsta aia. Ii nenoroceam coloana. E bine sa ajuti copilul sa se dezvolte dar daca e prea ambitios sau isi doreste sa faca chestii care ii fac rau, e bine sa-i impui si limite. Am vazut si o mama care isi forta copilul de sub 6 luni sa stea in picioare in parc. Era fetita. O tinea pe picioarele ei, sprijinita la spate de picioarele ei si de manute o tinea in sus. Fetita vroia sa se aseze, mama o incuraja cu cuvinte blande sa stea in picioare si o tinea sa nu se aseze. Precis urma sa se laude ca a avut un copil precoce cand copila ar fi mers la 8-9 luni. Nu zic ca toti copiii care merg devreme au fost fortati. Sunt situatii si situatii. E normal sa ii ajuti daca sunt suficient dezvoltati pentru progresul respectiv.
Cu mancarea bio sunt de acord cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

duplicat - nu stiu ce s-a intamplat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mihaela, eu personal nu am vazut astfel de mame...poate traiesceu cu altfel de oameni in jur...nu stiu.

pe Dani l ai tinut pe umar sa regurgiteze cand era mic? Care ar fi diferenta dintre pozitia aia si o pozitie semisezanda de ex, sustinut de subtiori?

Nici eu nu sunt de acurd cu statul in fund la2 luni...mai ales neasistat....

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput