Fluturasi minunati 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata , fetelor

anda daca este sa-mi zic si eu parerea legat de cresa...da, este mult prea mic pentru cresa si poate lua multe chestii de acolo. de la 3 ani incolo este cel mai ok sa-i bagi in colectivitate. dar na, unii sunt nevoiti sa faca si mai repede asta

cami cum sa coste 10 mil acasa? dar tu cati invitati ai? si unde-i bagi pe toti? limiteaza-te si tu la cativa ca doar n-o sa chemi tot orasul pai daca te costa la fel ca la restaurant mai bine fa la restaurant, macar scapi de balamuc.

catank oaaa ce de gatesti dar asa-i frumos, si mie imi place asa. nu fac chiar asa multe dar fac. mai ales cand vezi ca toti zic ca vai ce bune sunt...
si mie mi-ar place sa fie mai multi copii, sa vad de unde adun eu mai multi
si pe mine asa ma enerveaza ca mereu la petrecerile pentru copii sunt mai multi adulti, deloc nu-mi place. as prefera sa fie numai copii, ca doar este petrecerea lor

deea dar asa i-am dat, mucilagiu de orez seara. intr-o seara i l-am amestecat cu lapte putin dar nu l-a vrut. tot in biberonul de lapte. cred ac mai vrea lapte ca mereu cere 'titic, titic' diseara ii dau lapte
vaiiii de capul tau ce-tui mai face Anna.... nu stiu cum ai putea s-o cumintesti, chiar nu stiu....cred ca ai nervii tichi

merg sa fac papa ca aud deja 'papaa, papaaaa'

toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

deea cate cutii de lp consumati intr-o luna?
ce are daca sta cutia de lapte desfacuta 2 zile?

madutza tu consumi cutia ointr-o zi? sau o lasi si tu 2 zile?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Roxy 4cutii??? sau5..uite ca nu le-am tinut cont..acum e o oferta 2cu -15% si am luat 3 seturi sa zic asa..maine incep alta si scriu cu un markar pe capac sa vad cat ma tine..ma intelegi ca la cat sunt de ametiti nicio nu stiu cand a fost deschisaa asta....
dar ea de seara pana dimi bea cam 400-500ml..stiu dupa apa din temos..bea numai seara si dimi..sau seara plus un bibe noaptea intre 2-4 ..apoi inca unul inte 6-7..pe cel de la 2-4 i l-am redus la 120-150 ml...si restul de apa il fac dimineata..ea cere in somn....si imi doarme de la 21.30-22.30 la 9.30-10.30 ..plus 1-21/2h ziua

Mada fa te momoasa sa nu zica colegele ca te-ai neglijat ..sa bagi spaima-n ele....sa zica moama asta si slaba si aranjata ,crted ca e si pusa la curent cu ultimile noutati din domeniu

si nu ma supar...acespt orice de la voi pt ca sunteti pareri din afara..dar nu te gandi ca nu fac nimic din ce ai spus tu..o sa revin intr-o zi mai pe lar..vb Catankai sa nu va plicti acum..e o pov si cu coltul ..etc....si ce mai zicea si Somleac

ideea este ca e ea mai nazdravana..eu am mai crescut un copil..dar nu imi facea asa ceva..doamne era cumintica Stefy ,desi atunci mai ziceam una alta despre ea .insa in comparatie cu Anna ....pai nu facea nici 20% din ce face mocofeata asta....

Ailed nu ti-am zis cand isi spune numele zice ca o cheama susu anna dodo(theodora)
ea tot zicea ''mamaie ,tataie dodo ''...nu stiam cine e dodo asta..pana intr-o seara cand ne jucam cu niste papusele si am intrebat-o eu...buna cum te cheama....si ea susu anna dodo....apoi am pus-o sa zica theodora si a zis dodo....iar theodora ii zic parintii mei....
eu o invatasem sa zica cum o cheama doar susu anna ca ni s-aparut ff usor si ca are 2 ani...m-a uimit cand a adaugat si dodo asta..deci a stiut ca-i tot numele ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

v-am zis cum o chema pe Sorasa??/ CIA....nu ma intrebati dde unde a scos asta...noi ii ziceam deea sau dedeaia (dedeia ii spunea nepotul meu cel mic si am preluat si noi....
cand A a inceput cu cia-n sus cia-n jos nu stiam ce vrea sa zica..era cand abia incepuse ea sa vb..apoi ne-am prins..acum ii mai zice si deea deeo..da cand o intrebi cum o chema pe sora ei zice Cia....
a si cand ii zic cine e Cia..raspunsul....e Shota ( e sora-ta,adica sormea ha ha))))
ieri o striga la masa
Cia hai ma masha...chiama ma-ta ( mata de la taticul ei a invatat)

Roxy te contrazic cu colectivitatea....indiferent cand dai copilul tot ia crocobauri pt ca intra in alt mediu..in contact cu alti copii...etc...
ba eu felicit pe mamicile care au avut puterea asta sa-i dea chiar daca inca nu merg la munca....in colectivitate e altfel...se joaca,capata dependenta, se educa ..etc...
Yasmi cu ce ziceai ieri chiar sunt de acord..insa vezi closhteala asta a mea ma face sa nu o dau la o cresa ..plus ca la noi la cresele de stat e vb si de spaga mare...asa ca raman pe gradi..dar la gradi gata am zis ca la anul pe vremea asta si vorbesc si poate o si duc daca stie sa faca pp singura....ca de mancat/imbracat si vb sigur o sa fie ok....iar la gradi se accepta de la 2,8ani....

uite Roxy eu pe S am dat-o la 3,9 ani...mama si mi-a racit din prima luna si apoi am tras groaznic..iar pana la 3,9 ani nu ii cursese nici nasul..poate pare prea de tot, insa chiar asa a fost..nu racise niciodta..si am mers pe chestia ca e mai mare ,ca e sanatoasa ,ca nu mi-a racit niciodata si are imunitatea strong...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Deea ce fata cu personalitate ai tu acolo. La fel este si Miriam. Cred ca de la omega 3 se trage, cum ziceai tu. Si acuma tot omega 3 iau, deci inca una de asta capoasa. Ieri am scos o farfurie sa-i dau supica, si nu stiu cum a ramas pe farfurie o frunza mica de apatrunjel . A dat intr-o parte farfuria si mi-a arata patrunjelul, sa-i dau alta farfurie curata. Imi aranjeaza colturile de la pat dimineata, care au pliuri dupa ce aranjez patul. Deci asta va fi soacra2, dupa taicasu care este soacra1, iar soacra mea e o femeie super de treaba, asa ca fiecare cu soacrele lui. Ieri dimineata mi-a cerut sa o imbrac cu rochita la cresa, mi-a deschis usa la dulap si mi-a aratat care.
Anda faza cu cresa depinde de copil si cresa. Miriam a invatat foarte multe la cresa, nu am timp eu acasa sa o invat atatea. Acolo invatata cantecele, poezii, danseaza, fac lectii de engleza cu invatare prin muzica, fac gimnastica. Eu m-am simtit vinovata la inceput ca o duc la cresa, vai saraca fata, dar ea cand ajunge la cresa direct sa-si dea papuceii jos, sa se incalte si la usa grupei nici pusi nu-mi da.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Buna dimineata,

Ce vorbarete sunteti azi!

Eu sunt chiauna ca n-am prea dormit azi noapte ca ma tot gandeam la ce tratament o sa- i dea lui Alex si ca sa fie tacamul complet am primit aseara mail de la cresa ca a mai aparut un caz de varicela, deci nu cred sa scapam fara ca fetita respectiva venea cu Alex pe masina in drumul spre casa plus ca dimineata pana la micul dejun sunt toti la comun. Asta e, o sa vedem, asta sa fie raul cel mai mare

Madutza, servici usor!

Ma duc la cumparaturi



fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

noi am papat. ma bucur ca a papat iaurtul cu branza si cereale ca daca tot nu i-am dat lapte...macar iaurtul sa-l pape. cam facea mofturi la iaurt in ultimele zile. apoi si paine prajita cu unt branza de vaci si cascaval pe deasupra, asta camuflaj la branza masline si praz siapoi paine cu unt si dulceata. pot zice ca a papat bine de diseara gata, ii dau si 'titic'

catank foarte bine ca ai ales metoda asta de intarcare. o sa vezi ca o sa fie mult mai bine si mai usor asa treptat. nici n-o sa simta Ioana prea tare

deea ce scumpa este Anna
4-5 cutii? asa mult? sau mi se pare mie mult? am intrebat sa vad cat costa asa si cat costa la cutie ca tu ai zis ca este tot pe acolo la cutie iesi mult mai ieftin.

madutza fa-te frumoasa si asteptam sa ne povestesti cum a fost intalnirea cu colegii si sa-mi zici de cerera aia, o scrii acolo pe loc sau cum? imi zicea contabila s-o sun cu o saptamana inainte sa o fac. nu este tarziu, nu? adica nu trebuie facuta mai repede...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Roxy asa este cu fructele de mare ori iti plac tare, ori deloc. Eu sunt pro fara vopsit. Este foarte usor, sanatos si ieftin, plus ca mie mi se pare cea mai potrivita culoare pentru mine.M-am mai vopsit cand eram mai tinerica si am vazut ca nu are rost. Poate sa fie vopseaua, vopselelor ca nu-mi place, plus ca se degradeaza parul orice i-ai face. Plus ca urasc sa vad femei cu diferenta aceea de culoare cand incepe sa creasca parul, daca o faci domnule, fa-o cum trebuie.
Mama mea are 58 de ani are parul destul de lung si nevopsit. Are si un par foarte bogat si-mi place cum ii sta, nu are rost sa se vopseasca, oricum ca esti vopsita, ca nu esti vopsita fata iti arata varsta. Imi place ca mai nou a inceput sa aiba grija de fata si-a comandat niste creme din Elvetia destul de scumpe, dar se vad efectele.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

deea na, ce sa zic...poate la voi or fi cresele mai ca lumea sau in alte parti... prietenele mele care si-au dus copilasii, numai raciti si bolnavi au fost. numai pe la cresa n-au stat. prefer s-o dau la 3 ani la gradi.
pai eu stau acasa fain frumos si pe ea o trimit la cresa sa aiba alea grija mai stiu eu cum de ea
na, eu nu am putut s-o dau si nici nu am vrut. mi se pare mult prea mica. acum parerile sunt impartite

si altceva este sa fie bolnavior la 1,6-2 ani si altceva este la peste 3 ani. oricum, indiferent de varsta tot vor exista raceli si alte chestii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Felicitas, ai dreptate ca depinde de copil si de cresa. Si Alex al meu e la fel ca Miriam, de abia apuca sa ajunga acolo(el este luat de acasa de masina cresei) si rade cand il duc la masina. Pe partea asta nu am remuscari ca stiu ca-i face placere sa mearga, ca daca nu-i placea nu-l mai duceam.Si asta cu imbolnavirile sunt inevitabile, cred ca si dupa 3 ani se imbolnavesc la fel. Eu sunt happy ca pana acum nu a facut nimic grav, adica doar muci si tuse, fara febra, diaree, varsaturi.

Alex e cam agresiv de vreo 2 luni, tot impinge copilasii la cresa, mi-au spus educatoarele si am vazut si eu pe camere, chiar azi dimineata il hartuia pe unul mai mititel, ii lua jucariile din mana si-l impingea, 2 educatoare stateau intre ei. Banuiesc ca a fost si el impins ca altfel nu stiu de unde i-a venit chestia asta.Ai vostri fac faze din astea cu copilasii din jur? O fi doar o faza?



fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput