Fluturasi minunati 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Anda nu-ti fa griji, macar o sa scapati acuma. Si noi am trecut prin asta de sarbatori. A cincea zi e cea mai rea dupa care este tot mai bine.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicitas

Anda nu-ti fa griji, macar o sa scapati acuma. Si noi am trecut prin asta de sarbatori. A cincea zi e cea mai rea dupa care este tot mai bine.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s


La varicela e grea a 5a zi? In ce sens, face febra, mancarimi?Sa stiu la ce sa ma astept...

fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata
l-am dus pe pitic la salina, a inceput sa nu mai aiba rabdare si ma inebuneste cu bazaialapartea buna e ca in sfarsit l-am auzit si eu ca vrea la gradi

catank, daca ai stii cate momente de melancolie am zilnic imi aduc aminte vorbe de ale lor, gesturi, priviri..si multe altele..zilele trecute am gasit niste poze in calculator de cand avea vlad 1 an jumate si andra abia se infiripase in burtica..si asa frumos mi se parea, imi era dor de fatuca lui de bebelus, de rasul lui, de zapaceala cu care reusea sa ne epuizezse pe toti zilnic..bine,ca asta reuseste si acum
stiu ca e normal sa creasca, ca fiecare varsta cu frumusetile ei, insa mie acum mi-e dor de ei bebelusi..mi-e foarte dor..nu stiu ce am de sunt asa melancolica zilele astea
ce de bunataturi ai facut..vreau si eu reteta de salata de telina..am facut-o si eu odata, tin minte ca era cu nuca..insa faza cu mar copt m-a atras acum la tine
iar salata ruseasca eu am facut-o, anul trecut pe vremea asta daca esti mai conservatoare in gusturi, n-o face..e putin ciudata, e pt gurmanzi adica o combinatie puternica de dulce si sarat ( scrumbia f f sarata si sfecla f f dulce ) si o multime de alte arome..mie mi-a placut, e f aspectuoasa dar si plina de arome mai putin obisnuite o sa o caut si iti dau link de unde am facut-o eu, stiu ca gasisem zeci de retete si pana la urma am ales una traditionala ruseasca, originala adica

deea, eu ti-as sugera sa fii mai detasata..priveste cu bucurie toate nazdravaniile anei si sa vezi ce usor trec toate plus ca atitudinea ei, cand va vedea ca nu mai e incoltita, va fi alta, de colaborare..
uite, andra in wk la maica-mea a luat o lingura si 2 secunde cat am fost cu spatele, vorbeam la telefon, a reusit sa imprastie pamantul in toata casa..era asa fericita dar am luat repede matura, am luat grosul, am scuturat covorul afara 1 min ca era din ala latos, iti dai seama cum arata.. si gata..eu faza cu coltul nu o reusesc la nici un copil, pierd orice colaborare/atentie din partea lor si se transforma totul in circ fara nici un rezultat bun asa ca am lasat-o sa se uite, eu in timp ce strangeam ii explicam ca nu e bine, de parca ea nu stia, si singura spre final a venit sa puna si ea mana.. sunt sigura ca fiecare copil reactioneaza altfel, vlad de ex mi-ar fi facut circ, ar fi urlat si tavalit ca de ce ii stric opera de arta..insa l-as fi ignorat si mi-as fi facut treaba..
din experienta, nu le da atentie cand fac circ..e regula nr 1..ignora-i, e cea mai buna lectie la varsta asta pt acest gen de manifestare sper sa nu ma judece fetele care sunt adeptele ceartei, pedepsei dar la mine n-a tinut treba cu pedepsele, plus ca nu sunt eu f confortabila cu ele asa ca ignorarea e regula de aur..si cu timpul, peste ani poate, o sa vezi ca da rezultate, adica atitudinea lor se schimba..
si inca ceva, niciodata nu te baga intre fete cand se cearta, paruiesc, isi scot ochii...la mine e chiar mai periculos, ca sunt amandoi prea mici ca sa constientizeze pericolul si poate sa pateasca ceva vreunul din ei..insa NU ma bag intre ei..sa-si rezolve singuri problemele si eu doar vorbesc si le explic parerea mea..
eu cand urla unul si se tavaleste ca celalalt nu stiu ce a facut, vorbesc cu implicatul si ii explic sa mearga sa-si ceara scuze si sa il/o impace..si acum functioneaza, sa vezi ce frumos se maimutareste vlad sa o faca sa rada, sa se opreasca din urlat sora-sa
sau vroiau amandoi acelasi lucru, urlete, crize de furie, tras de mine amandoi, nu puteai sa schimbi o vorba cu nici unul, furie maxima..i-am ignorat, explicatia era degeaba ca oricum nu ma auzea nimeni, s-au paruit, s-au luptat pana si-au consumat energiile si au sfarsit imbratisati, epuizati de atata urlat..au fost deliciosi, asa se pupau si imbratisau si spuneau parca ce prostuti am fost, obiectul dorit de amadoi oricum era doar un pretext, zacea aruncat pe undeva, nici vorba sa aiba vreunul din ei nevoie de el
sper ca nu te-am plictisit eu de data asta
anda, si eu te felicit ca ai avut curajul sa-l bagi in colectivitate perioada de 1-2 ani de imunizare se produce indiferent de varsta l;a care ii bagi in colectivitate..va povesteam odata de 2 fratiori care n-au mai fost lasati la gardi ca se imbolnaveau prea des si drept urmare, primul lor contact cu colectivitaeta, clasaa I, au stat 80% tin timp acasa bolnavi..

ally, sa stii ca am inutitie buna, deja o cautasem pe respectiva pe net si din toate pozele in care aparea pe asta am inclinat ca e aleasa ta ce sa zic, o sa faci senzatie

strumph, am facut banana bread si cred ca a fost cam esec prima incercare.. am o nedumerire, finalul arata ca un chec sau ca o prajitura umpluta, grea ? mi-e nu prea mi-a crescut deloc, din experienta mea de bucatar as zice ca nici nu prea are cum sa creasca prea mult ca o trage inapoi untul, siropul si bananele care sunt grele si cantitate destul de mare oricum lui vlad ia placut la nebunie, asa ca nu conteaza aspectul si o sa o mai repet..insa eram curioasa tie cum iti iese

pfuu ce m-am intins la scris

mai am o singura problema de impartasit daca ati sti cu ce-mi bat eu capul mai nou am impresia ca ai mei copilasi, vlad mai mult, s-a ingrasat prea mult asta de cand sta acasa, a facut niste falci si pulpane si cere mancare intruna..o fi vreo faza ? am verificat toate siropurile/medicamentele care le ia si nici unul nu e pe baza de complex de vitameine, B-uri care dau pofta de mancare..sunt doar plante gen soc, echinacea etc or avea si astea un astfel de efect ?
nu stiu cum sa-l mai temperez, abia astept sa mearga la gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut, am stat azi noapte pana la 3 la lucru. Am ajuns acasa si n-am putut dormi pana la 5. Asa ca sunt si din nou la lucru.

N-am putut citi decat pe sarite.

Ilinca sper ca e mai bine, a inceput sa ceara "miam-miam"adica de mancare. De 3 zile n-a mancat nimic, doar ceai si ala cu greu tinut in burtica nu stiu daca in total se aduna 120 ml/zi. Cred ca Roxi m-a intrebat de tratament : oscilococinum, formula 24, furazolidon de 25 mg X 3 pe zi, metroclopramid 4 pic/ora de 4 ori si biotics si ar mai fi trebuit debridat dar n-am avut nici un succes cu el ca il vomita instant, adevarul e ca e cumplit de amar. eu de regula gust medicamentele inainte sa le dau lor ca sa stiu cum sa pun problema, dar despre ala numai bleahhh, ramane amarala in gura cateva ore.

Nu mai pot sta ca pica lucrul pe mine si eu sub el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

catank ce-am facut eu nu este salata ruseasca. aia cu scrumbie nu-mi place dar daca voua va place, fa-o. mie nu-mi place combinatia scrumbie cu restul
eu o fac cu sfecla, morcov, catofi, ton, ceapa, maioneza. se pun in straturi: un strat de sfacla, apoi morcov, cartofi felii, ton, ceapa , iar cartofi, maioneza apoi iar sfecfla. este fiarteee buna

miki imi place cum gandesti
cu Vald grasunul nu stiu ce sa-ti zic, poate stiu fetele. poate pur si simplu vrea mancare , are el o perioada asa. lasa-l sa pape daca vrea ca doar n-o sa-l tii flamand

eu am pus de-o supa pentru buburuza dintr-un pui de la soacra-mea si apoi sa iesim afara. mai intai sa vad cat fierbe puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

somleac sper sa fie mai bine Ilinca, draguta stiu cum este sa o vezi ca nu papa mai nimic...off..
am mai azuit fete care ziceau ca Debridatul este nasol dar Anastasia il ia cu lingurita i-l pun in lingurita , il molfaie in gurita apoi ii dau apa. si mai si cere dupa ii dau 5 ml. cred ca ii mai dau diseara si gata ca nu mai are nimic vad.
l-am gustat si eu si are o aroma de portocala parca si dupa ce-l inghiti iti ramane o amarala dar nu mi se pare prea rau


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s



madutza tu consumi cutia ointr-o zi? sau o lasi si tu 2 zile?


Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)


si 3 zile tine cateodata cutia la noi. De unde v-a venit ideea ca tb consumata intr-o singura zi??? Daca nu ma crezi fa testul cu lingurita de lapte pe foc si ai sa vezi ca e ok, nu se branzeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

heelloo

vad ca azi avem un nou subiect: cresa

miki,ai perfecta dreptate cu imunizarea. anda, ca si la voi, L merge cu placere a "ghedi" si sa stii ca a contat foarte mult si la el schimbarea rutinii zilnice, noile activitati, copii mai multi. nici prin cap nu imi trece : vai ca nu are cum o persoana straina sa aibe grija mai bine de el decat mine.....eu nu stiu de ce la noi in Ro se tine copilul acasa cat mai mult posibil se intretine copilul la facultate ..uneori si dupa si visul cel mai mare sa le faca casa odraslelor chiar in curtea casei parintilor daca se poate....

aa si inca ceva Lucas merge la gradi acum la grupa mica nu la cresa ca aici nu au si cresa. deci participa si el la activitatile specifice grupei 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Miki vezi varianta de banana bread http://www.teoskitchen.ro/2007/09/banana-bread-chec-cu-banane.html. Iese din prima, nu e stil cleioasa, e pufoasa si eu am un cuptor foarte naspa care imediat imi strica orice. Daca la cuptorul meu iasa super, la unul bun si mai bine.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi
eu nu stiu de ce la noi in Ro se tine copilul acasa cat mai mult posibil se intretine copilul la facultate ..uneori si dupa si visul cel mai mare sa le faca casa odraslelor chiar in curtea casei parintilor daca se poate....




Asta chiar m-a amuzat teribil! Asa este cum spui, multi parinti au idealurile astea, cred ca asa au fost si ei educati si asa fac la randul lor; ai omis doar ideea ca telul copilului tau este sa aiba grija de tine la batranete, vorba aia, sa-ti dea o cana cu apa si eventual sa te steraga si la fund daca tu nu mai poti ca asta ai facut si tu pentru el


Acum la subiect: si eu o dau pe L la gradi din toamna, o sa aiba 2 ani jumatate si abia astept!!! Nu mai petrec o iarna cu ea mai mult in casa decat afara si plictisita maxim, mai ales ca-l am si pe pici de ingrijit si ea face numai si numai nazbatii cand se plictiseste! Evident ca mi-e teama cu imunitatea, cu racelile, sa nu vina sa dea si la pici diverse, dar mai bine le fac fata acum decat mai tarziu cand voi fi la munca si nu-mi voi mai permite sa-mi iau liber sa stau cu ei acasa, ca bolile astea la intrarea in colectivitate le va face oricum, ori acum daca o dau, ori mai incolo; nasa mea a dat-o la cresa pe pitica ei la un an si primele 3-4 luni le-a petrecut mai mult pe acasa, o ducea o zi-doua si statea apoi o saptamana cu ea acasa bolnava, a stat si internata cu ea de 2 ori cu pneumonie si enterocolita si si-a luat concediu fara plata ca epuizase toate variantele, nu are ajutor si o bona part-time nu a gasit.

Deea si restul mamicilor, eu n-am avut curaj sa las o floare la indemana lui L, nimic de sticla sau periculos, nici macar sticlutele mele de parfum, la nivelul ei nu exista decat jucarii si eventual carti/reviste si cam atat, fara vaze/ghivece, bibelouri sau orice alte chestii, practic de cand a luat-o de-a busilea am reorganizat toata casa
Daca o apuca nervii ea arunca cu tot ce-i iese in cale; acum, de cand se catara cu scaunul peste tot si il trage dupa ea in functie de locul in care are treaba nu mai stiu pe unde sa cocot lucrurile, le-am urcat pe ultimele rafturi la biblioteca si pe etajere si nu prea mai am loc; ca sa-mi iau trusa de machiaj, ojele si parfumurile eu ma urc pe scaun mi-ar trebui o scarita plianta ca la hypermarket Chiar si cu toate alea cocotate tot a tras ea cumva de o boxa si si-a spart capul cand avea un an si 3 luni
Deci eu nu as fi avut curaj sa las ghivece cu flori pe jos, ma mir ca sunt copii care chiar le lasa in pace

Singurul pe care-l poate nimici si e la nivelul ei e TV-ul, dar chiar i-am repetat de mii de ori si am rugat-o sa nu loveasca in el si tot ii mai da cate una cand e furioasa ca stie ca ma enervez; acum ajunge si la PC ca-si trage scaunul in dreptul biroului si trage de mouse, tastatura, monitor si pe asta n-am unde sa-l mai urc

Legat de pedepse nici eu nu sint adepta lor, dar ma si mir cum de stau unii copii la colt, pai ce L ar sta daca as pune-o?! As pune-o de o mie de ori si tot n-ar sta asa ca mai rau m-as enerva!
Oricum ea nu asculta deloc, deloc, daca-i spun "Nu fa aia!" exact aia face, o rog sa nu arunce si in secunda 2 arunca mancarea pe jos Am observat ca mai bine tac uneori decat sa o atentionez asupra unui lucru; de ex ieri eram in drum spre parc si ea era pe motoreta de plastic mergeam linistite pe trotuar si n-am avut de lucru si i-am zis: "Ai grija, mami, mergi pe langa gard NU o lua spre strada ca trec masini!" Ei bine, si-a luat avant si a cotit direct spre sosea de m-a facut s-o iau la goana dupa ea si sa innebunesc de nervi, am luat-o pe sus ca ea vroia exact pe sosea sa merga se tavalea pe jos urland si eu o trageam spre casa nervoasa si tipand la ea maxim; astea sint momentele in care chiar explodez, cand nu asculta si se pune in pericol, cand umbla la prize/aragaz si la faza cu soseaua...

Oricum cu pedepsele n-as rezolva nimic, mai rau as agrava comportamentul ei, mai ales ca nu suporta sa i se zica ce si cum sa faca, ea mai bine colaboreaza daca ii ofer alte variante: "Hai mai bine sa facem aia decat sa faci asta!"




Mergi la inceput