Fluturasi minunati 2011 (38)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

lavi si felicitari ca ai un baiat atat de mare
si care stie ce vrea chiar si noaptea
bravo lui
asa zic si eu sa il tot trimiti la gradi
petra mea abia a inceput sa repete dupa mine anumite cuvinte
in seara asta la culcare a zis MANA
si radea de numa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

cat despre statul la masa lavi
eu nu am stat deloc
desi era si tanti mioara la noi
pentru ca mereu se cerea catye ceva
si eram ba prin bucatarie
ba la copii care se certau
ba la cei de afara care vroiau nu stiu ce oala
etc
asa ca gazda e cam prinsa
cred ca cel mai usor ti-ar fi cu pizza
sincer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

anda nu ii da mami antib. decat atunci cand o sa fie nevoie. sa iti spun ceva... la amandoi copii mei le au iesit cate un crocobaur diferit , iar lui lucas acesta care va iesit si voua si in gat cel auriu si nici nu mergea la gradi. am refacut peste 2. sapt analizele la lab berceanu si erau sterile ambele!!! deci chiar nu te stresa, invinovita ca, chiar de ar fi nu este ceva grav. eventual poti repeta. analiza. eu am lasat o balta dupa ce am vb cu vreo 2 dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

cami

anda, inca una de incurajare. in caz de antib se dau picaturi licale cu antib.

nb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_b spune:

Buna fetele! am vazut ca discutati despre aniversare. Eu sunt de parere cu Miki, autoservire si acasa, clar. Dar unii invitati se asteapta sa fie pusi la masa desi majoritatea le place gen bufet. Asa ca ceilalti se vor obisnui...
Somleac, sanatate maxima Ilincutei!
Piciul meu e la bunici, respir pana sambata si cred ca dorm mai mult sa imi incarc bateriile.
Va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

neata! poftiti la cafea
se vede ca parca sunt putin iesita din butoi ca am chef de scris /vb ...ca sunt la pamant nu am chef de vb cu nimeni....daca va zic ca nu mi-am mai incaRCAT CARTELA COSMOTE DE 2 luni ca pe asta vb mai mult..dar chiar nu am ce sa vb cu nimeni..ce sa spun ca sunt mereu nervoasa...
nu stiu ori eu nu ma mai pot controla..adica sa imi impun sa depasesc acea stare de agitatie pe care mi-oi da anna ..ori ea chiar e un copil nazdravan mai mult decat e normal la varsta ei

ieri cu oja am luat-o in gluma...desi a lasat ceva urme....dar nu vin bine la parter si pun sa fac o tochitura de pipote cu inimi (asta ca sa stiti ce am gatit ieri ca tot intrebam pe aici)...ea tot prin picioarele mele....deodata-mi zice ca se duce la caseta (avem un casetofon vechi si am gasit niste casete de la S cu povesti...si tot il butoneaza ea)eu ok....o aud cum butona si tot iesem din bucatarie sa trag cu okiu....cateva minunte..ca atat ii trebuie ei....mai fetelor sa lesin scosese pamantul la o floare ...jumatate de ghiveci din ala mare..i se vedeu si radacinile la floare...aruncase peste tot....cred ca statuse cu spatele si era covorul plin.....sa lesin....am venit cu vb buna ..ca ea cand m-a vazut s-a bagat intre ghiveci si perdea..se cam acoperea cu perdeau si radea asa cu dantura la vedere..stia ca-i o boacana....o iau cu frumoasul nimic....o scot de acolo si pana sa aduc matura sa strang ,ea iar intra..vai si a inceput circul ca nici cu vb buna ,nici cu lugu -lugu nu vroia sa o iau..nu vroia sa matur...mama cand am ridicat-o de-o mana pe sus am scos o...mama ea urla dar fara lascrimi..pe mine atunci iar m-a scutcircuitat ceva din crestet pana-n talpi..apoi mi s-a pus ca o gheara la inima si nici cu Ca,Mg cu nimic nu mi-a trecut pana cand am adormit...
apoi totul a fost bine pana la baia de seara..desi ii place si recunosc ca nu-i fac baie/dus in fiecare seara...ca eu dupa fiecare pp/kk o spal la fund si de aceea in unele seri mai sar baitia..oo spal doar pe fata maini dinti si fund/picioare..toate la chiuveta....aseara am zis sa-i fac un dus..pai iar i s-au declansat nervisorii si frate nici in baie nu vroia sa intre..nici luata in brate nu am putut s-o bag in incapere..se incordase ca un arc...circ..a urcat si tasu..vai ce-i fac la fata ...ea cum a vazut ca ii ia cineva partea mai rau a facut...si uite cum m-am luat si cu tasu la cearta..

hai ca va inebunesc cu mesajele astea..poate ziceti ca-s nebuna si veniti cu vb aceea ''nu exista baba frumoasa si copil cuminte''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Alli e super tare rochita...cred ca italinenii nici o o sa mai priveasca mireasa
Anda stai calma mami cu crocobaurul...si tu-l ai in nas ..doar ca nu ti s-a trezit din somn sa zic asa..sau poate ca da...toti avem cocobauri din astia...Yasmi te-a sfatuit ff bine..nici nu e indicat antibioticul pe gurita (asta din ce stiu si eu de la copila cea mare) doar local in picaturi nazale....plus un spray cu apa de mare sa-l speli dimi si seara sa aiba nasucul curat si gata...nu ai de ce sa te invinovatesti....ba felicita te ca ai avut curajul sa-l dai la cresa...pupa=-l pe nasuc ca sta la cresa

Somleac sper ca I azi este mai bine..ma gandesc ca nici un regim stric nu ai putut sa-i dai ..ca nah fiind inconjurata de atatea persoane o mai fi ciugulit si altceva...eu pe A greu o mai tin de la unele alimente cu restrictie....vreau sa zic ca a luat si contact cu ciocolata cu cacao..plus alte multe prostii mancate in perioada sarbatorilor. astept sa ne scrii vesti bune

Mada vin cu dovezile...ieri dupa ce am sters-o stii ca mi-am aminti de Cristinel..si mi-a venit in minte si faza aia cand iti scosesde toti pantofii din acel dulap de la intrare....i-a zi nu-i asa ca el era mult mai nazdravan ca, Cata....nu prea am citit ca ea sa iti faca asa multe boacane. mi se pare 2 copii linistiti sau tu nu vrei sa ne pov..ca uite si Miki se mai scapa cateodata si ne pov nazdravaniile lor

Miki super daca faci schema de alergie..ai incredere...si fara antibiotioc daca se poate /fara nurofen....la noi era interzis total...intr-un glob nu poti sa-l tii..insa trebuie sustinut sa nu ajungeti la astm ....bafta....ulei de peste ai incercat....e super in alergii....mai trebuie tot in perioada asta sa-i dai Ca

Roxy cum a statA fara laptic?....vezi sa nu se dezobisnuit...eu lui A cand avea probleme cu burtica i-am dat lp facut in mucilagiu de orez..in apa aceea....si era ok...ea oricum nu ar fi stat fara lp....si da mai nu-i mai da lp. de la vaca unei tanti din piata...chiar nu-i cunosti istoricul...eu nu as avea incredere...noi inca suntem pe nan1+...si vreau sa continui si cu nan2+ cat mai mult...iar ca efort financiar nu mi se pare ca ma costa mai mult decat daca as lua un lapte 3,5%...ea bea 400-500ml/zi...si sa-i dau 2 zile dintr-o cuite iar nu as avea incredere....

Felicitas te intrebai de unde sunt copii asta asa destepti..eu cunosc raspunsul..de la omega 3 pe care l-am luat in sarcina...daca nu m-a ajutat la colesterol ,nu mi l-a scazut/sau tinut pe loc....ia crescut mintea lui fiimea

Catank nu ne-i plicti cu mesajele tale...ba pe mine m-ai facut sa zilele trecute...cred ca a fost pentru prima data cand am regretat enorm ca nu am alaptat si eu ...nu mai zic la A ca nici 3 zile nu a fost..nici lapte in titi nu mi s-a strans ,sa zic ca poate fata nu tragea sau eu nu am stiut cum sa fac....dar si la S au fost 6s si cand s-a intarcat nu am simtit nici un regret..fiind perioada asa mica nu te atasezi nici tu mama dar nici copilul... cititndu te am avut un gol in suflet..as fi vrut sa simt si eu acea legatura....si tu Roxy m-ai emotionat cu povestirile..si Yvi....of of of..desi in sarcina eram convinsa ca am sa pot mai mult



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Ailed ,mami ai grija de tine
poate esti asa si dupa raceala sau ce ai avut tu..sau poate are lagatura cu acele stari/dureri de cap...o fi vreo carenta ceva..chiar citeam intr-o revista ca nu-i suficient sa mancam sanatos daca nu retinem vitaminele din acele alimente si pe perioada iernii chiar se recomanda suplimente

si eu sunt molesita..dar stiu ca nici nu ma odihnesc bine

ati vb de petreceri...si la mine se tin tot care pe unde apuca..m-am simtit aiurea dar asdta e nu am scaune /mese suficiente...acum citindu va mi-am dat sema ca nu sunt singura....daca va zic ca atunci cand am pus poze evitam sa pun din cele care imi apareu invitatii cu farfura-n brate care pe unde apucase....aveam impresia ca la toate va stau invitatii frumos la masa....
afar ce constat este ca ai mei invitati daca iar fio deranjat nu am mai fi venit.....doamnepai cat am avut de sf andrei..de 14 dec....cate 14 15 plus copii....
ei Roxy eu le dau si pizaa..desi tot ca tine gandesc..ca ce-i facut in casa e mai cu dragoste..asta e....

Catank to oricum esti o albinuta....nici nu ma mir de meniul tau...
aveam si eu o tarta buna ca aperitiv..eu am facut-o de sf andrei ca fel principal..am servit-o-n brate musafirilor cu gogosari la otet..moama le placut maxim....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

daca tot vb singura ma duc sa pap ceva si apoi la spalat niste oale...voi cred ca va treziti Odata cu Anna...atunci cand nu mai pot vb eu
o zi frumi....cu zapada sau soare...fiecare cu norocul lui....Yasmi/Roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata !

deea, multumim de cafea. Nasol cu pamantul, recunosc ca eu nu am mai lasat nici o floare pe jos din cauza copiilor tot in ideea sa nu-mi faca pamant peste tot, dar daca ar fi facut asa nici gand sa o iau cu frumosul, mai ales ca stia clar ca e rau ce a facut. vred ca tu gresesti si o "rafeti" (sa nu te superi pe mine )
Daca as fi fost in locul tau as fi pus-o loa colt pana strangeam apoi i-as fi explicat ca e un lucru urat ce a facut, ca mami are treaba sa faca mancare, ca e si obosita, si loc sa termine mancare sa ne jucam, am pierdut timp cu curatenia.
Ai mei cand varsa pe jos din greseala cereale sau altceva, le strangem impreuna, sau daca varsa apa, iau singuri servetele, sterg pe jos si arunca la gunoi servetelul
Cat despre sot..trebuia sa-l poftesti pe el sa-i faca baitza, daca tot era asa scandalizat si-ti submina autoritatea in fata Annei......

Eu ieri n-am mai ajuns la serv ca nu a venit sotul la timp sa ramana cu Cata, asa ca azi e musai sa ma duc. Acusi fug sa ma imbrac, ba chiar am sa ma si machez

Pupici, sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput