Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Da Norma, asa cum a explicat Oana. Tii la frigider daca face seara. Important e sa iei de pe scutec imediat ce a facut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce bine ca nu are nimic Paul, Carmen!

Noi am fost afara, prin zapada, derapam cu caruciorul, a fost okay. Parca ma simt mai "aerisita" la creieras.

Voi ce mai faceti? Cum sunteti?

Pingu mic nu da semne ca ar vrea sa se intoarca nici de pe spate pe burta, nici de pe burta pe spate. Caputul si-l tine destul de bine, mai ales cand il tin in brate, il schimba rapid sa se uite dintr-o parte in alta. Ar trebui sa ma ingrijorez ca nu se intoarce?

Maine abia ne ducem sa facem vaccinul de 12 sapt (desi el are 14 sapt si nitel, dar asa ne-au programat). Se face in ambele picioruse... Of, micutul!

Va pup si va urez o seara frumoasa, linistita si cu somnicuri lungi!

P.S Oli, pe unde umblii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Kytana, Paul acum vreo luna se intorcea de pe burta pe spate, acum nu mai vrea. De pe spate pe burta are tentative dar nu reuseste si nici nu se strofoaca prea tare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna fetelor, imi cer scuze ca nu nominalizez, dar sunt asa cu un picior peste pragul disperarii. Va ziceam eu ca-l tin pe Matei sa pape la san stand in picioare. De multe ori adormea asa cu sanul in gura leganat. Problema e ca l-am invatat prost si acum cauta disperat sanul cand doarme. Ziua e ok, ca el tot nu doarme mult, baga juma de ora si se scoala. Dar noaptea, cand as vreau si eu sa lege acolo 2,3 h de somn, el tot dupa juma de ora incepe sa scanceasca si sa mute capul intr-o parte si alta dupa san. Am ajuns iarasi sa dorm cu el in pat, dfe vreo 4 nopti fac asa. Si daca scapa sanul, scanceste prin somn dupa el. Si daca nu-l primeste, se trezeste si plange. Kytanutz, trec prin ce trecea si tu cu pingu jr. Cum ai reusit sa-l inveti sa doarma in pat si sa nu mai caute sanul? Oricum, si pingu mic vaz ca se trezeste des, dar chiar nu mai stiu ce sa fac. Peste tot citesc ca pe masura ce cresc bebeii incep sa doarma mai bine noapte, dar la noi e din ce in ce mai rau. Macar nu mai papa din ora in ora, dar tot nu trec 2h ziua si tre sa-l pun la san. Incep sa nu mai pot. Sunt chiauna de somn, nu ma pot concentra la nimic, am o durere permanenta de cap si nu mai pot. Chiar nu inteleg de ce e din ce in ce mai rau. In ultimele 4 nopti nici nu m-am mai uitat la ceas, s-a trezit de vreo 6 ori pe noapte.

Imi pare rau ca nu nominalizez, tre sa fug la brotac ca scanceste, tre sa facem nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata, eu cu cafeaua in fata va citesc, din pacate n-am prea mult de citit ca nu prea mai dati pe aici... dau o gura de cafea pt cine doreste.

Pe mine m-a tzatzilit toata noaptea dar ma bucura asta in masura in care papa prost ziua. Aseara m-a servit vreo ora de la 8 la 9, dormea asa dar nici nu ma scapa.

Pare mai bine dar tot mai tuseste dimineata, sa mai vb azi cu dr.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella cat mi-as dori si eu sa mai ies, eu nu-s genul sa stau in casa ca o iua pe aratura repede, duminica nici macar la socri n-am mai fost...

Kytana vremea de acolo stiu ca te predispune la stari proaste, ca sa nu zic depresie. Bine ca poti iesi afara zilnic.

Carmen parca la 7 zile dupa antibiotic poti face o alta analiza.

Eu stiu ca pt coproparazitologic se poate recolta si cu o zi inainte si tii la frigider dar pt coprocultura cu 2 ore inainte, altfel risti sa nu-ti iasa crocobaurii pt ca mor. Parazitii chiar ies mai bine in scaun daca nu e proaspat. Si se recolteaza din zonele dubioase ca sa zic asa, mucus, sange, etc., scuzati detaliile.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana bafta la vaccin. Calin nu se mai intoarce deloc, f putin a incercat de pe burta pe spate, face 5 luni, eu nu ma ingrijorez.

Stella ma recunosc exact in ce spui tu, 2 dri mi-au spus ca l-am invatat prost dar ce sa fac daca nu manca? Sa ajung cu el la dezhidratare? Efectiv nu papa ca erau scutecele uscate, nu exagerez.
Eu tot timpul incerc de jos si daca face scandal sau nu papa decat f putin il ridic sus, insa el s-a invatat si stie sa ceara sus. Acum ca e bolnavior il mai tin asa si apoi nu-l mai plimb, cand o manca o manca, asta e, is terminata si eu, chiar nu mai pot. La noi noaptea e ok insa. Foloseste suzeta, chiar daca il mai tii langa tine ii bagi suzy si poate mai doarme asa.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Iar se restarteaza tampenia asta de pc.

Ieri a fost marait, sclifosit, miorlait, nervos, etc. Roade pumnii si se enerveaza, nu sta in nici o pozitie, sa stau doar in fata lui si cu fata la el, daca ma intorc putin scandalul e gata. Cam asta e la noi, sper ca macar la voi e mai bine...

Trimit, revin.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am o stare nasoala in legatura cu David, a devenit asa timid si emotiv in ultima perioada, imi tot zice ca-i e frica de una alta, l-a afectat probabil venirea fratiorului si faptul ca eu nu mai sunt doar a lui... aseara tot venea in camera unde-l adormeam eu pe Calin si l-am trimis sa stea cu ta-su (el vrea sa se uite la desene iar eu inchid tv-ul la culcarea lui C), am stat asa vreo ora si m-a supt asta mic, apoi cand m-am dus sa-i spun noapte buna, sotu dormea si David era treaz, il imbratisase pe sot si statea asa cu el si-l mangaia... mi s-a rupt inima in doua daca ma credeti... are nevoie de dragoste mititelul... sotul obosit de la serv, apoi alergatura la cumparaturi, etc, a adormit... de multe ori incepem un joc sau sa facem ceva impreuna si se trezeste C si nu mai putem continua, el se supara si se resemneaza asa mititelul... nu mai spune nimic, pare ca intelege dar in sufletul lui sufera... scuzati-ma ca ma tot plang... la voi cum e, ati observat schimbari la fratiorii mai mari?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Neata si o cafea mai pentru slabutza

Stella - ce s-a schimbat Matei in privinta somnului, sper sa nu o inlocuiesti pe Kytana, tare s-a mai chinuit si ea saraca.
Si eu am alaptat in picioare (inca mai practic dar mai rar) dar am ajuns la concluzia ca e mai bine prin somn, daca ii dau cand se trezeste incepe miscare cu picioarele sus de tot, fortarea sa se ridice in fund si apoi vomita.
De 2-3 zile suge si daca e treaza, ii dau un pic, cat sa-si potoleasca setea si continuam dupa ce e semiadormita...

Mirabela - tare ma tem si eu de o astfel de reactie din partea lui Stefan,din pacate el nu-l are nici pe tati sa-l mangaie seara. El este foarte afectuos si sensibil, de 2 zile ma tot intreaba daca-l iubesc desi ii dovedesc de foarte multe ori si io spun zilnic. Eu ii explic ce bine si fericit o sa fie cand o sa creasca Naty, ca se vor juca impreuna , nu mai e nevoie sa mearga la prieteni pt.ca sora lui o sa fie tot timpul in casa etc. Stiu ca sufera mititeii dar nu suntem super-oameni... ne rugam la Dumnezeu sa le lumineze mintea si sa vada partea pozitiva a situatiilor.

Deh,s-a trezit Naty, azi am o zi incarcata, s-a stricat celalalt laptop si ma duc pentru a 3-a oara intr-o luna cu el la reparat , schimb "doctorul" ca nu se mai poate .

mai zic una si plec, s-a stricat si aparatul foto, ieri am luat un Panasonic 12 megapixeli cu HD movie iar pe cel vechi (care a fost la reparat dar a zis ca nu mai are ce-i face, e obiectivul blocat) i l-am dat lu` Stefan sa se joace. Sa vedeti minune, a scos niste baterii de la jucarii si am vazut ca se aprindeau beculete iar pe ecran aparea "schimba bateriile" (cateva minute inainte, a venit la mine si mi-a aratat lamelele blocate si le-a tot bijuterit sa intre la loc) .Am schimbat bateriile si aparatul merge . Nu stiu ce a facut copilul asta ca nu e prima data cand repara cate ceva (vre-o 3 jucarii stricate le-a rezovat si asta dupa ce le-am verificat eu: un laptop de copii, o casa de marcat si un "bord" cu butoane primite de la fratele cu menitunea ca "nu merg, sa se joace si el asa..."). Are o pasiune nebuna pentru aparatura electrica, prize , intrerupatoare, butoane etc. Cand ma duc la Altex sau alte magazine de specialitate ma doare capu, nu-i scapa nimic neverificat, e lumea lui, ar dormi acolo , foloseste ambele maini sa butoneze tot ce prinde ... trebuie sa ies imediata altfel ma da aia afara .
Gata, ies ca s-a plictisit Natalia...
Puppp



Mergi la inceput