Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

M-am nimerit bine pe discutie...

David se pare ca are varicela.Are niste bubite pe el, raspandite pe tot corpul. Vreo 5-6 in total, dar doua au lichid.Asa ca am fost la mf care a zis ca cel mai probabil e varicela si sa incercam sa ii tinem separati. Se pare ca oricum Sophia a luat (sanse slabe sa fi scapat...), dar daca ii tinem separati macar 5-6 zile (ideal 14), sunt sanse sa faca ea o forma mai usoara (adica nu cu atat de multe bubite)...

Asa ca David a venit acasa si i-a povestit foarte serios Sophiei ca el pleaca la buni, ca isi faca bagajul, isi ia jucariile, culorile, acuarelele, paturica si periuta de dinti si pleaca 'pentlu binele tau, Sophia''.... Si mi-a strigat din usa ca pot sa mut pe ce canal vreau (cand e el acasa merge cam numai pe Disney)....Asa ca probabil pana luni nu il mai vad decat pasager .
Of...nu mi-e de boala asta, ca e boala a copilariei, na, o fac....dar mi-e ca trebuie sa plece de acasa. Si m-a facut sa plang ca e asa de intelegator si cum ii explica ei Sophiei ca pleaca sa ii fie ei bine...Of

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Oana, si pe mine m-ar fi podidit lacrimile in locul tau. David e tare dulce, ca de altfel toti fratiorii mai mari din aceasta odisee Multa sanatate lui David si Sophiei (totusi, poate a ocolit-o microbul, sa speram)!

Mirabela, te inteleg, si eu am preferat sa-l hranesc asa pe Materi decat sa nu pape si sa dam in alte belele mai mari. Si eu incep de jos si cand vad ca nu se poate ma ridic. De duminica cand am fost la tara, tot insist sa-i dau de jos, pt ca mi se pare ca "se cerea" sus, nu mai era o necesitate pt el sau nu stiu... Ideea e ca a inceput sa manance de jos, asa ca poate merita sa mai insisti de jos, cand s-o simti mai bine Calin cu gatutul. Multa sanatate si lui!

Eu cred ca Matei facea scandal la san din cauza dentitiei, asta-i pb noastra de vreo 2 sapt. Adica baga degetele in gura, baleste, se enerveaza. Poate sanul il oftica pt ca vrea doar sa rontaie la el, dar iese si lapte si lui nu-i mai e foame. Poate eprea moale sanul. Cand face scandal la san ii dau degetul meu aratator, dar nu cu unghia, ci il indoi si-i dau zona de mijloc, osoasa. Mamaaa ce mai roade si zambeste. Asta-i prieste mai bine decat orice jucarie de dentitie. Am descoperit ieri. Si cand vad ca se mai calmeaza ii mai dau sanul. Uneori mai papa, alteori nu vrea. Si-l las in pace. Cred ca pe el il linisteste combinatia san plus ridicat in picooare ca de multe ori imi si adormea asa. Dar e foarte obositor, ca se invata sa aiba sanul in gura cand doarme si noapte e un calvar. Azi-noapte s-a culcat la 22.30 in patul lui. Prima trezie la 1.45. Apoi la 2.15, apoi la 3.15, apoi la 4.15... efectiv din ora in ora. N-am mai rezistat si l-am luat cu mine in pat, unde a dormit cu mici pauze de supt pana la 7.15. In patutul lui observ ca da din cap in stanga si-n dreapta si scanceste, deci clar cauta sanul.

Bobulet, Elfica, Mami.ilinca, Andreiutza, voi ce mai faceti? Corinuk, cum merge cu alaptatul? Carmen, fetele sunt mai bine? Ti-ai revenit cu productia de laptic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Vai, Oana asta mai imi trebuia si m-a pufnit plansul... scumpul de el ce responsabil este cu surioara lui. Acuma sunt convinsa ca la bunici ii este bine ca se ocupa de el si n-o sa sufere. Cel putin la noi asa e, bunicii il scot peste tot, au timp mai mult de el si e super fericit. Fata mare a unei prietene a avut si aia mica a facut peste vreo 3 sapt dar forma mult mai usoara. David al meu s-a jucat cu ea si n-a luat. Sanatate multa va doresc, sa treaca repede!

Ramona si eu i-am mai dat adormit si merge, dar depinde de cum doarme, nu are un program fix.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella eu ma repet, suzeta nu vrea? Cu ea ai rezolva problema asta a suptului, la noi merge de multe ori. Si al meu baleste de zici ca bulldog, pana la pamant i se intind balele. Umarul meu e ud prin definitie, schimb cateva tricouri pe zi.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Stella, si eu sufar cu statul in casa dar nu am ce face acum. Pana la episodul cu enterocolita mai ieseam cu Paul dar acum nu am curaj. Am iesit ieri cu el in marsupiu pe aici pe ulita.

Kytana, ai intrat in butoi, iesi afara pana nu venim noi la tine si atunci sa vezi buna dispozitie pe tine. Treci la raport sa stim ca esti OK si ca pingu mic doarme si gangureste.

Mirabela, asa e ii dai sa manance numai sa manance, la varsta asta. Cand sunt mai mari e alta poveste dar acum au nevoie de mancarica. Sunt culmea cand sunt asa „teroristi”. In spital si apoi in primele nopti acasa Paul vroia in brate dar numai plimbat la inaltime, daca ma asezam plangea, sesiza chiar daca o faceam incet incet. Acum s-a mai dezobisnuit. Las’ ca se fac ei mari .
De data asta nu am observat schimbari in comportamentul fetelor pentru ca sunt mai mari dar tot le vad uneori ca „sufera” cand totul se invarte in jurul lui Paul: nu faceti galagie ca doarme Paul, nu ma pot uita cu ele la un film ca sunt cu Paul si asa mai departe, dar sunt mai mari si e alta poveste. Dar, cand am nascut-o pe Daria, Ana avea 2,2 ani si in scurt timp devenise asa de neascultatoare tocmai ca sa ne atraga atentia ca exista si ea pe langa noi. Asta dupa ce a stat in spital o saptamana (Daria avea 10 zile) si nu a stat cu mine ci cu bunica si cumnata mea pentru ca eu o aveam pe Daria. La externare, 2-3 zile a stat la cumnata mea ca sa ma asigur ca nu aduce crocobauri acasa si probabil ca s-a simtit exclusa si a gasit ea o modalitate sa se faca auzita. Stii ce mai facea? O mangaia pe Daria si cand nu eram eu atenta o ciupea. Saracutii, cine stie ce le mai trece lor prin minte!?!?!?!?

Ramona, Dragul de Stefan, nu mai ai griji cu orientarea lui profesionala ca el deja stie ce vrea sa se faca in viata: surubar . Mai in gluma mai in serios, mai am 4 ani,care trec repede, si trebuie sa ma gandesc la ce liceu va merge Ana si cum va fi. Dar, sa revenim la bebelusi pana atunci, poate e doar o faza pentru Naty cu somnul, va doresc sa treaca repede.

Oana, ce copil cuminte si intelegator e David. Auzi la el, poti schimba pe ce canal vrei, chiar ca te face sa plangi de bucurie ca e asa de cuminte. Fetele mele nu au facut nici una nici o boala a copilariei, deci cand vor face vor face toti 3 probabil. V-am zis eu asta vara ca fratele sotului a facut varicela cu 6 zile inainte de nunta lui, saracul de el.

Stela, noaptea ii dau numai san, dar cere des. Peste zi in functie de cum suge si cat curge ii mai dau sau nu si lp. Insist cu ceaiuri si cu pompa, poate mai stimulez ceva.

Apropo, e adevarat ca scaunele verzi sunt semne ca bebelusul a „facut foamea”?

Fetelor, aveti grija la viroze. Asta noapte s-a internat prietena mea cu fetita de 3 ani cu fetita de 3 ani, a vomitat toata noaptea.

Olivia, daca nu intri la raport intram in panica, nu suntem obisnuite cu tacere din partea ta. Bob, ce mai face Irisica grisinica? Norma, cum esti mamica draga? Andreea, bobocelul tau e mai bine? corinuka, cum a dormit Davidutu?


Fix astazi am un an de cand am facut testul de sarcina si am iesit cu doua liniute. Ce emotii!!! Bine, eu banuiam de cu o sapt inainte si deja eram in panica, dar pana la urma a fost totul bine, greu dar bine. Nu am cuvinte sa ii multumesc lui Dumnezeu pentru asta.

Sa avem o zi buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna, la raport!!! Andrei e afara cu bunica, eu am fost la niste cumparaturi si as vrea sa fac spaghete carbonara pe cand vine sotiorul. In rest am un singur stres: daca mananca Andrei suficient sau nu. Cred ca o voi lua razna pana la 6 luni. In fiecare zi astept sambata sa vad cat a luat in greutate. Si mai am o problema: ca da afara cate putin dupa aproape fiecare masa ziua, noaptea deloc. El ziua nu sta o secunda locului, da din picioare, gangureste vrea sa vada tot...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Norma, Paul e la fel, regurgiteaza dupa fiecare masa ziua. In privinta greutatii asta e si stresul meu: din spital am iesit cu 5800 si in 3 zile avea 5720 . Aseara am vazut ca are 5860 , dar i-am bagat completare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Nu mai retin daca ati mentionat fiecare cate mese aveti pe zi; noi 6, f rar 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Norma, cel putin la noi nu este numar fix de mese. Cum a fost alaptat la san, i-am dat de cate ori a vrut. Acum sunt si eu in dilema ca nu stiu inca cum sa fac,nu stiu cat de mult a mancat la san si cat sa ii fac completare. Astazi de ex. a mancat la ora 07, 10 si pe la 12,30.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor..eu ca de obicei n-apuc sa scriu...ieri am scris si am apasat gresit parola si dus a fost msg..
doarme un pic bb...sper sa mai prind vreo 5 min sa termin msg :D
Vad ca tot mai multe fete au probleme cu alaptatul...din pacate...eu ca Stan patitul zic ca dc plange nu doarme vrea non-stop sa suga poate sa incercati si cu lp...sa n-ajungeti ca mine sa-l infometati...va aduceti aminte ...la 6 sapt scazuse in greutate fata de nastere...
Noi cum ne stiti...ieri a mai stat la san...nu stiu cat ia de acolo...la mulsul meu de 2 ori/zi ies cam 50...ieri dp suptul lui au iesit vreo 20...deci sper sa fi supt ...Ieri insa per total a mancat putin...dc tin cont de regula spusa de doctor...150ml/kg...ar fi trebuit sa manance cam 825 si a mancat cam 650...hai 700 cu suptul ....sa vedem azi...
Carmen sanatate multa sa treaca, carantina repede!
Tzitziri sper sa nu fi luat Sophia...e asa dulce David....cum sunt ei ca niste oameni mari...
Mirabela mie mi se intuneca vederea cand imi pica tensiunea rau...sper din suflet sa nu ti se mai repete ...dar dc gasesti vreun doctor bun ar fi bine sa-ti faci investigatii...
Stella si eu ma gandesc la suzeta..asa cum zice si Mirabela poate ajuta...ma gandesc si pt mine ...la mine adoarme greu plange mult...leganat shshit la greu seara cate o ora...
Fetelor eu nu ma prind cand ii e foame...cand somn...doar dc casca mult...si deja devine irascibil....
trimit ca deja am inceput acum ceva ore msg...intre timp ne-am si plimbat :) si a mancat bine...yeeess :)

Mergi la inceput