Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *457*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Ah, chiar am vrut sa va cer parerea: barbatu-meu ma toaca sa il trecem pe ph pe lapte normal, ca sa nu " patim" ca si cu keutu. Sunt convinsa ca daca keutului ii scoatem laptele praf, a terminat-o cu bautul de lapte pt totdeauna ( ca mine). Am incercat intr-o zi cand nu mai aveam praf si mi l-a refuzat. Cum sa fac cu ph? Are un an si aproape 5 luni.



Dupa ce-am studiat "pro" si "contra", am trecut-o pe Adela pe lapte de vaca la 1an si jumatate.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 37+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Denisa, eu credeam ca Adela mananca doar putin, nu ca nu mananca.



Pai mananca putin... spre deloc.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 37+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Da, Ina, noi avem scutec. Inteleg ca Ian face pipi la olita sau wc

Keutu cheliutu


Da, de scutec am scapat "intr-un minut", cum i-am explicat ce si cum, nu a mai vrut sa-l poarte deloc. Caca face exclusiv in chiloti. Imi cere "chilotii de kk" (din aia normali, in rest poarta boxeri). Sta si pe wc, daca ii spun dar apoi imi reproseaza ca "nu-i mai vine kk".
PS.Pipi face, cel mai adesea, in...bideu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata !!

Va astept cu o cafea sa mai dezbatem cate ceva

Inapreda, la noi a fost taman invers, adica la kk in pampers a renuntat Ada destul de devreme, in schimb cu pipi a durat pt ca ii era mai comod in pampers si drept e ca nici noi nu am insistat mai deloc cu olita pana pe la 3 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Neata !!

Va astept cu o cafea sa mai dezbatem cate ceva

Inapreda, la noi a fost taman invers, adica la kk in pampers a renuntat Ada destul de devreme, in schimb cu pipi a durat pt ca ii era mai comod in pampers si drept e ca nici noi nu am insistat mai deloc cu olita pana pe la 3 ani


Mami lui Alexandra (03.03.09)



'mneata!

Novusel, hai sa propun niste subiecte.

1. Ce si cum faceti pentru aniversarea de 4 ani? Sincer, as...fura niste idei

2. Activitati preferate in casa

3. Recomandati o carte usor de citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Inapreda, multam pt teme , o sa raspund mintenash, acum am ceva rapid de facut si apoi intru la dezbateri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Petrecerea de 4 ani.

O vom face in casa cu copii si oameni mari (noi avem neam mare si nu am cum sa omit pe vreunul). Ca in fiecare an, de altfel. Am cumparat de la kaufland (cand au avut reduceri) decoratiuni cu Cars. Daca gasesc pana atunci si vreo camasa cu Mc Queen sau Bucsa sa il imbrac as fi pe deplin fericita. Daca nu, voi fi fericita oricum. A, si voi folosi iar confetti indifrent de cat timp voi aduna ulterior (am experienta de la 1 an cand inclusiv anul trecut cand am facut curatenia generala am gasit hartii). De mancare...voi face pt copiii vesnicul snitel (dar bucatele mai mici), posibil bulete de cascaval, cu ceva zarzavaturi, si nimicuri d-astea. oricum din experinta anuilor trecuti am constat ca ei nu mananca si nici nu sunt impresionati de mancare. Joaca e pe primul plan, Firesc.

La gradi, vom servi cu bomboane. Atat. pt ca asa s-a stabilit de la bun inceput pt a se evita "evidentierea" prin alte mijloace a situatiei materiale a familiei.

MArti, exact, pe 5, de ziua lui (apropo, ziua de acasa o vom face sambata pe 2 martie) voi merge la un loc de joaca cu 2-3 fetite de gradi (iubitele lui...inca nu se paote hotara). Si cam atat.

Cadou. Caci stiu ca am intrebat mai demult. M-a orientat catre ceva isntrument muzical cu corzi, dar tot nu pricep daca vrea chitara sau vioara. De jucarie firesc. Chitara de jucarie, am vazut. Dar vioara, nu. Rares a vazut la gradi la copiii mai mari care au ora de muzica si canta. Poate vorbesc cu sora sa ma lamureasca ea la ce canta copiii aceia sa vad ce cumpar. Bine...daca imi convine produsul si banii ceruti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Activitati preferate in casa.

La cerere. Nu pot spune ca are o activitate preferata. In afara de masini, si facut curse cu ele pe marginea mobile. Dar deja si de asta s-a cam plicitisit. Asta face singur. Dar cand vrea sa ne jucam impreuna (adica eu cu el) ma "invita" cu "domnita, hai in masina mea". care de fapt este un cort tip masina de pompieri. Si intram acolo si discutam, ne uitam pe fereastra masinii (el vede ceva imaginar eu...nu am atata imaginatie dar ma stradui). Apoi, cand il invit eu la joc ma indrept spre plastina, desen cu acuarela (adica, il pictez eu pe el), puzzle, dans, de-a v-ati ascunselea prin casa (nu avem unde sa ne ascundem dar macar trag perdeaua peste fata si cica m-am ascuns dupa perdea).

De specificat ca nu insist pe activitati de stimulare cognitiva in zilele cand are gradinita ci mai mult in we. A, seara citim cate o poveste sau pun filmulete educative pe youtube (alfabtetul, numerele, in romana, germana, etc. sau thomas, sau depinde ce vrea)

Carte usoara. Pentru copii? Nu stiu. Eu sunt la Bambi si Degetica. Pe care le-am invatat si pe derost si fata verso si in toate felurile. Insa el nu s-a plictisit de ele. Asa ca ma execut. Tot incerc sa trec la next level dar nu am sanse.A, il mai apuca unoeri si "citeste" el carte de rugaciuni. Ma bufneste rasul dar rad pe ascuns ca sa nu stric spectacolul nocturn. Citat" Doamne, Doamne, tu esti cel mai bun amic al meu".

Pentru oameni mari? Nici aici nu stiu. Mi-a daruit fina mea o carte "Secretul" ii zice dar nu mi-am facut avant spre ea. Cica e o carte cu substrat psihologic pentru motivare si dezvoltare personala. Cred ca stau prost la motivare d-aia nu m apuc de ea.

Printre altele...mi-am facut DIN NOU abonament la sala insa si la aerobic si la zumba. Adica fac 2 ore, una dupa alta. Sunt rupta in bucati. Am innebunit, stiu. Ce am mancat in 3 luni vreau sa dau jos intr-una, stiu ca am innebunit.

Ina, tu cum stai cu sportul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

Hello tufete dragi!

Stiu ca n-am mai dat cam de multisor aici, asa ca vin la raport!
Suntem bine sanatosi, slava Domnului, nici nu mai tin minte cand a racit Amalia ultima oara asa mai serios, ca ceva mucuti si cate o tuse dimineata mai avem si noi. Banuiesc eu ca statul 17 zile la mare si 30 la munte asta vara au ajutat-o in sensul asta, sa vedem daca reusim aceleasi performante si in acest an.
In rest, am fost in concediu in Austria la ski, ati vazut ceva poze pe fbk banuiesc, ne-am inscris amandoua la scoala si am invatat sa schiem, unele mai mult, altele mai putin. Sunt foarte multumita ca Amalia a acceptat cu mare usurinta claparii si schiurile, chiar i-au placut, in schimb nu-i placeau deloc instructorii de acolo (cam pe buna dreptate de altfel, era un baietas la vreo 25 de ani, roscat, cu barba pana la brau si par lung si cu pantalonii cu vedere la luna, o tinerica "de culoare" care a cam socat-o pe fii-mea ca nu mai vazuse pana acum si inca vreo doi-tri ciudatei pe langa) si a trebuit taica-su sa stea mereu langa ea Per total, in trei zile a invatat sa-si dea drumul de pe derdelus in plug, cu manutele pe genunchi, in ideea in care o prindea cineva la sosire, a invatat sa stea pizza (asta era plugul) si spaghetti( cu schiurile paralele adica) si i-a placut, mai vrea si la anul. Era si un centru cu piscine in apropiere de hotel si in fiecare seara eram la balaceala, per total a fost o iesire foarte reusita, Amalia a crescut, ne-am inteles tare bine, a fost super intelegatoare si cooperanta.

Despre mancat eu nu ma pronunt, se vede pe noi ca mancam bine Amalia mananca aproape orice, mai putin chestii albe, are ea o pasarica cu mancarea alba, pe care nu pune gura sub nicio forma...Intra aici iaurturile, laptele fara Nesquick, smantana, frisca, budinci si orice altceva ce poate contine urme de chestii albe...
Ina, eu prea multe griji nu mi-as face, mai ales ca mananca fructe, legume, branza, oua...o sa se ia el in timp la gradi cu ceilalti copilasi si o sa mai dea de gustul altor preparate...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Tineti minte cuvantul nostru obsesiv? N-am scapat de el, nici nu mai sper, il aud la fiecare 5 minute: " Hallo XYZ!", Hai XYZ!!!", " Bravo XYZ!!!" Etc. Ignoratul n-a dat roade, ba dimpotriva! Daca m-am incruntat cand l-am auzit, m-a intrebat: mami, XYZ nu bun???
N-aveti ceva idei mai eficiente?


Keutu cheliutu


Ian de la o vreme are o fascinatie pentru cuvintul "caca". Nici la noi ignoratul nu functioneaza dar nu am nici alta idee. Pe el il amuza copios acest cuvint, habar nu am de ce.

Keutu maninca mincare gatita? Ian o refuza cu inversunare si, sincer, incep sa ma ingrijorez. Ai fost cu el la medic special pentru problema ne-mincatului? Mie toti medicii imi recomanda acelasi "tratament": flaminzitul. Sa-l las flamind si sa nu-i dau alternativa. Adica, la prinz se serveste tocana cu cartofi. Daca vrea, bine, daca, nu, sa arunc mincarea in fata lui si sa nu-i dau nimic altceva pina la urmatoarea masa cind procedez identic. Daca plinge, nu e o problema. Sa-l ignor. Cel putin 5 medici mi-au recomandat calduros aceasta solutie.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis







ce medici ti-au dat acest "tratament" ...eu nu as proceda asa niciodata.
1. nu am fortat niciodata copilul sa manance la o anumita ora
2. nu am fortat niciodata copilul sa manance un anumit fel de mancare
daca C vrea sa manance imi cere si ii dau indiferent de ora. daca nu vrea sa manance la 12, va manca la 1 sau 2 ...nu-i bai. gatesc numai ce vrea ea. nici eu nu mananc decat anumite alimente/mancaruri gatite si nu am sa pretind sa manance orice.
meniul ei e format doar din:
- orez - pilaf cu ficat, pilaf cu legume, orez cu lapte
- ficat de pui/ porc / in toate formele posibile
- ostropel de pui cu sos alb cu smantana
- sarmale (maxim 2)
- ciorba de pui/perisoare/legume/peste
- oua fierte/ochiuri
- snitel de pui
- peste doar la gratar facut gen saramura
mai mananca lapte, toate fructele posibile, cereale, uneori pateu, unt cu miere de albine...
dulciuri mananca f rar. singurul agreat fiind barni cu capsuni

Mergi la inceput