Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *457*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

Tema:

1. Inca nu am hotarat exact ce facem, in mod sigur o serbam sambata la un loc de joaca (am doua variante din care trebuie sa aleg) si va avea si petrecerea de la gradi, unde o sa chemam doua printese si luam tortulet si suc. Amalia vrea tort cu Pocahontas sau cu Merida, habar n-au alea de la cofetarie cine sunt astea, va dati seama Cadou si-o doreste pe Mulan, printesa chineza, am vazut-o pe internet, trebuie sa o comand. In Austria a avut turnul lui Rapunzel si i-a placut tare mult, dar era atat de mare ca nu incapea in masina si n-am putut sa i-l luam, o sa incerc sa il comand de pe undeva. Tinute inca nu avem, doar ceva idei

2. Noi suntem mari funi jocuri de toate felurile. Jucam tot felul de joculete cu zaruri, camila naravasa, un crocodil la care trebuie sa-i scoatem dintii, un elefant cu care prindem fluturi, o foca peste care aruncam inele, ... Ne jucam cu papusile, facem puzzeluri, inventam povesti si multe jocuri de rol (astea-s preferatele ei), citim foarte mult (cartile Disney sunt in top), mai intai eu, apoi ea, facem "lectii" (cartile educative adica), pictam, plastelina, dansam, ne uitam si la desene, dar rarut, (ca recupereaza cu taica-su daca raman singuri), facem prajiturici sau pizza... nu mai stiu, ideea e ca nu prea apucam sa ne plictisim.

3. Eu tocmai ce am terminat acum "Trei dinti din fata" Marin Sorescu si mi-a placut foarte tare. Si nici eu nu stiu de ce sa ma apuc acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Ca sa evit interpretarile fara text, precizez -chiar daca eu zic ca NU era nevoie:
-n-am obligat veci copilul sa manince la o anumita ora
-n-am obligat veci copilul sa manince ceva anume
-n-am obligat veci copilul sa...ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

salut!

am raspuns la discutia cu mancarea fara sa citesc mai departe. am vazut apoi ca ati dezbatut ceva...ca sa concluzionez la ce am scris am sa spun doar> daca piticu manaca ce ii place lui si e sanatos si activ cred ca totul e ok.

alexandra, bine ai revenit!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

ina, am scris in acelasi timp.
puteai sa citezi ca nu ma supar, chair daca tu te-ai simtit atacata.
nu iti reprosam tie ca iti obligi copilul sa...orice.
atitudinea copilului s-a schimbat la un moment dat. la noi a fost un moment critic, si am scris asta atunci pe forum, cand la gradinita trebuia sa manance la o anumita ora si mai ales anumite mancaruri. C nu mai voia nici la gradi si nici sa manance...deabia dupa ce am transat problema cu doamnele s-a rezolvat.
si in plus, tu ai spus ca doctorii ti-au recomandat sa ii dai la pranz o mancare, nu o vrea o arunci in fata lui si gata pana la cina. ei bine de asta am zis ca nu imi pare ok sa obligi copilul sa manance la ora x. poate mananca la x+1...de ce sa astepti pana la cina, adica la o alta ora fixa?
la fel spui ca nu il obligi sa manance un aliment dar incerci sa il pacalesti...nu e acelasi lucru dar tot cam pe acolo.
asadar, imi cer sincer scuze, dar chiar nu am nici o alta intentie decat ca expunand felul meu de a trata aceasta problema, si experienta cu pitica mea sa te ajut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Buna fetelor! La multi ani pentru 2013 (caci nu ne-am mai "auzit" de multisor...) Va doresc un an simplu, fara griji, cu mult roz si cu mult soare

Am intrat pentru ca tineam "mortis" sa-i spun Inei ca nici Calin nu mananca prea bine. Calin care manca aproape orice, nu mult, dar variat (ca sa va faceti o idee - manca broccoli fiert fara nimic pe langa; spanac la fel). De mult timp, mai precis din toamna trecuta, nu mai mananca decat: ciorbe (de orice fel, si la pranz si... seara), snitel, carne la gratar (el care nu manca carne nici daca-l picai; trebuia pacalit ca sa manance putin), fructe (portocale, mandarine, mere, banane), iaurt, lapte (de vaca), pizza (la orice ora, daca s-ar putea). Si cam atat. La inceput (in primele 2 luni) nu prea m-am stresat. Acum sunt putin ingrijorata. Eu nu i-am facut analizele inca, deci nu stiu cat de bine sta.
Nu stiu si nu reusesc sa-mi dau seama de ce. Probabil ca exista o cauza pe care n-am descoperit-o inca sau este doar un "moft" care va inceta la un moment dat.
Ideea e ca eu nu i-am impus niciodata ce sa manance sau daca sa manance. Asta si pentru ca nu am avut probleme de genul asta, dar si pentru ca una dintre verisoarele lui are o mare problema - de mica - cu mancarea/mancatul. A trecut prin aceasta perioada, prin care trece si Calin, si Ian (si probabil ca multi alti copii) si a fost amenintata ca trebuie sa manance, ca nu mai face nu stiu ce daca nu mananca, ca trebuie sa manance tot etc. Drept pentru care fata a dezvoltat o aversiune pentru momentul "masa". Nu pentru mancare, ci fix pentru momentul in care familia (mama, tatal si sora) se asaza la masa. Si e un intreg circ, inca, dupa atatia ani. Desi au fost avertizati parintii ca nu procedeaza corect, continua sa o ameninte sa manance si sa se faca un mare tam-tam pe tema asta.
Din cauza acestei "frici", eu nu am insistat niciodata cu o anumita mancare, o anumita ora. Nu am solutie. Nici nu am facut circ, nici nu fac tam-tam ca nu mananca o data cu noi. Il las si sper sa iasa din faza asta la un moment dat.
Poate ca face parte din intreg momentul - inteleg ca asta-i varsta pentru - "eu pot decide", "am si eu un cuvant de spus". Cred ca e varsta cand incep sau au inceput deja sa-si constientizeze propria persoana si faptul ca pot decide cu ce sa se imbrace, ce sa manance, cu ce sa se joace, cu cine sa se joace... Cred. Nu m-a "luminat" vreun psiholog. Si la doctor daca am mentionat aspectul, mi s-a spus: "Vaai, i-ati facut analizele pentru viermisori?"...

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Alexandraaaaa, welcome back si pe aceasta cale

Eu azi m-am apucat de o mie de situatii si inca nu am terminat niciuna

Cu aniversarea Adei : vom tine chiar de ziua ei la locul de joaca cu copii pt ca e ziua ei si ea trebuie sa se simta bine in primul rand si ea acolo vrea sa se aniverseze, vreau sa chem pe cineva sa-i vopseasca pe fata si sa vad ce mai gasesc pe plan local , fiind duminica vom face de dimineata de la 11 pana pe la 13, apoi ma gandesc sa mergem la o pizza , vedem cum sunt de fresh si picii, numai bine le scoatem si pe bunici in oras
Seara probabil ne vom strange cu gasca la noi acasa
A doua zi o aniversam la gradinita cu toti colegii, la locul de joaca voi chema vreo 7 colegi, cei mai apropiati de ea
Ca si meniu, la locul de joaca, clar pizza pt ca e preferata Adei si vad ca asta e trendul la petrecerile de copii mai nou , fie meniu de la McDonald's de care sincer chiar nu sunt curioasa
Torturile vor fi doua , cu ce inca nu stim, posibil Simba si ceva animale din Regele Leu , sigur nu printese
Meniul pt seara de acasa va fi clasic cu gustarele si salate de tot felul cu nelipsitele oua umplute specialitatea mamei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ce ne jucam prin casa: in primul rand jocuri de rol, Ada e fie doctorita si ne consulta, ne pune diagnostice si ne trateaza, fie educatoare mai nou, are tabla magnetica cu litere, cifre pe ea ,si-a facut rost chiar si de un bat , e totala, ce mai
Apoi ne jucam toate jocurile cu zaruri, cam toate au acelasi principiu doar personajele difera , camila naravasa din cand in cand, multa plastilina, colorat si pictat la greu
Seara clar e dedicata lecturilor, povesti cunoscute sau nu, desene cate un pic, Tom si Jerry desigur
Ada se joaca si singurica, doar trebuie sa fim prin zona, are o ferma cu multe animale, le plimba cu masinile, le da de mancare, le face de toate
De plictisit clar nu ne plictisim, ducem dorul verii cand putem sta mult mai mult afara dar vine ea primavara cat de curand


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Gina, welcome back si tie !! hai ca incep sa apara fiicele ratacitoare, Inapreda multam pt teme !


Asaaa cu carticele usoare de citit,si pe mine ma intereseaza subiectul, eu mi-am luat acum de la biblioteca , ''Mama'' de Pearl Buck parca, e interesanta, cu o chinezoaica din ceva satuc din China





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Sa raspund intai la intrebarea de ieri a Inei si anume, de ce nu ne place intotdeauna la gradi. Incepusem sa scriu detaliat tot ce banuiesc eu ca ingreuneaza adaptarea, dar am sters. Cert e ca a fost respins. V-am povestit de vanataile de la picioare. Cand am atras atentia, au incetat, dar primele cuvinte/ propozitii/ expresii ce le-a invatat la gradi, au fost: stai departe, pleaca si inca unele de genul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Silvia si Gina, daca al meu ar manca tot ce mananca Crina si Calin, as zice ca mananca de toate.
Eu stiu exact momentul in care n-a mai vrut sa manance, a fost la 1 an si 9 luni, pana atunci manca nu foarte variat, dar manca gatit. Solutia aia sugerata de unii medici ( si aici am auzit ca nu trebuie insistat, ca un copil isi ia cat ii trebuie si ca nu moare de foame cu mancarea in fata), la noi nu da rezultate. Eu daca nu m-am tinut dupa el sa manance, mi-a aratat ca-l doare stomacul, nu mi-a zis ca-i e foame.

Mergi la inceput