Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *457*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

ilinca, eu tin cu politistul rau doar pentru ca doamna asta chiar se implica si face multe lucruri cu ei. cealalta ii lasa de capul lor, sa se joace cu jucarii care cum dorea, le punea desene animate la tv sau calculator si cam atat...
si ai dreptate, olga a pus poze pe fb

olga, bine ai revenit! exact cand te strigam la catalog

simona, sper ca s-a remediat si aveti din nou caldurica

denisa, mai e putin... tinem pumnii sa fie totul bine pana la capat

am editat pentru ca am uitat sa transmit sanatate si keutilor, sa fie voiosi si cu chef de nebunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Kea, copiii nu au nimic, caci ei nu au mancat castraveti. Pfoai sper sa-mi treaca mai repede caci sunt praf, nu pot deloc sa stau in picioare, ma doare tot corpul.

Ilinca, sa ai spor

Mada, o sa fie totul bine! Trebuie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Hola,

Sint pe aici dar sint ocupata cu o raceala ce ne intretine si pe mine, si pe Jambo si pe Ian, din pacate.

Despre militaroasele-maimute urlatoare in gradinita nu am o parere buna. De fapt, le detest. De fapt, detest ce fac. Cu ele n-am nimic. Cu lipsa lor de experienta/pregatire/disponibilitate/empatie, da.
Ian a frecventtat gradinita o singura saptamina in 2013 (am fi vrut mai mult dar o pneumonie sau faringo-bronsita sau bronsita spastica sau o bronsiolita nu ne-a lasat). In saptamina aceasta educatoarea ramasa (cea buna si preferata a plecat, remember?) a strigat la Ian cel putin in 2 zile. Ian a spus ca a gresit la un joc. Un baietel si o fetita din grupa au confirmat. Educatoarea mi-a spus ca Ian a plins pentru ca s-a suparat ca echipa lui a pierdut. Si a mai plins pentru ca el nu a apucat sa faca nu stiu ce / ca s-a terminat jocul inainte. Acum, voi pe cine ati crede in locul meu: o educatoare, tinara, draguta si amabila sau niste copii de nici 4 ani?
Oricum ar fi, de atunci, Ian plinge cind aude de gradinita si-mi spune ca mai vrea sa mearga "zero".
Io sper sa ne facem bine repede sa putem relua gradinita la fel de repede pentru ca eu ma incapatinez sa cred ca frecventatul gradinitei POATE fi...fun. Si iar ajung eu la concluziile mele: imi lipsesc sedintele cu parintii.

PS. LA intrebarea: "cum iti poate lipsi ceva de care n-ai avut veci parte?" va raspund ca am participat la multe sedinte cu parintii...in capul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Kea, copiii nu au nimic, caci ei nu au mancat castraveti. Pfoai sper sa-mi treaca mai repede caci sunt praf, nu pot deloc sa stau in picioare, ma doare tot corpul.

Ilinca, sa ai spor

Mada, o sa fie totul bine! Trebuie!

Olga, mamica fericita de David (16.04.2009) si Leon (19.02.2012)


Olga

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 37+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Ina, dar nu poti propune tu o intalnire cu ea si parintii, ca sa nu-i sune "sedinta" nepotrivit? Si i-as sugera sa nu se mai joace cu ei jocuri in care una din echipe pierde ( te faci ca o crezi de data asta) sau in care copiii pot gresi. Ideea e sa se distreze toti, fie ca respecta sau nu regulile jocului. Ce-i aia echipa necastigatoare la nici 4 ani?
Imi pare rau ca nici Ian nu mai vrea la gradi. Lenni ma intreaba in fiecare seara si in fiecare dimineata daca tati sta acasa si daca el sta acasa ( stie ca daca taica-sau sta, sta si el).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Mie mi s-a parut ciudat ca astepta de la un copil de 4 ani sa-i inteleaga...neputinta. Adica eu am o diploma care atesta ca stiu ce fac, am o sala cu 18 copiii si, totusi, initiez un joc care implica doar o parte din ei. Atita mi-e...putinta. Si, totusi, cind un copil incearca sa-mi comunice, prin plins, ca nu e ok, ca vrea si el sa se joace, vrea si el sa se implice, vrea si el sa se bucure, ce fac? Ma auto-limitez in continuare si nu caut solutii -gen, mai jucam o data sau...habar nu am, imi folosesc imaginatia- ci...strig la copil ca sa-mi maschez...neputinta.

Si mai ciudat e faptul ca i se parea anormal ca Ian a plins intr-o astfel de situatie. Eu zic ca ar fi fost anormal sa nu protesteze in nici un fel, mai ales ca Ian are spirit ludic, ii place sa se implice etc.

E diferenta de...perceptie. Si nu numai. Dar am o vaga banuiala ca nu m-ar intelege daca i-as vorbi despre perceptia mea si, mai mult, probabil, ar transmite-o deformat mai departe. De vorbit, o sa vorbesc la momentul potrivit cu persoana potrivita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Dar Keutului de ce nu-i place la gradi? Ati identificat motivele? Il supara ceva acolo? Sau pur si simplu, prefera sa stea cu voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Buna dimineata fetele !!

Inapreda, imi pare rau ca Ian nu mai e incantat de gradinita, sper sa se schimbe comportamentul educatoarei si mai ales tonul, eu fac alergie la tipat/certat si pe pielea mea, asa ca nu am pretentia ca un copil de 4 ani sa ramana nepasator, normal ca-l afecteaza

Din fericire, educatoarea noastra e cel mai bun lucru care ni se putea intampla , Ada e foarte incantata de gradinita, are si de ce ,atmosfera e minunata !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Olga, sper ca te simti mai bine !! urate indigestiile indiferent de cauza, am vazut pe pielea noastra in decembrie :((


Kea, cum se mai inteleg Keutii ?


Ilinco, pune mana si termina lucrarea si lasa lumea virtuala




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

salut!

va servesc cu o cioco de casa, cu nuci, excelenta

noi ne bucuram ca mai stam o tura pe bara in privinta gradi; va spusesem de cazurile cu scarlatina, acum se pare ca avem un Tarzan in grupa,
asa ceva? le-am zis sa potoleasca monstruletul pana ne intoarcem noi, plus ca are niste expresii"ah, imi place ca dai in mine", asta in cazul in care a ripostat vreun copilas, toti il urasc, nimeni nu se joaca cu el, la masa nu vrea sa stea nimeni langa el;
- ajutorul de educatoare cica ar avea si alte probleme, mamica copilului e cam dusa, DAR doamnele dorm? intreb eu, nu mai au metode? sunt cam revoltata, sotul spune ca dc da el pe acolo le sifoneaza pe toate sa caute in metode:))
in fine, speram sa se potoleaasca copilasul, si bolile, toti sa fie sanatosi!

maine ma echografiezz si eu, sper sa fie de bine, merg la un dr turc, care vb bine romana, insa in loc de "c" si "g" spune "che" si "ghe", exemplu: cetebe=ghetebe

SANATATE MICUTILOR SI PARINTILOR


www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009 + 33
IULIA va invinge CANCERUL !!

Mergi la inceput