Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *457*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Ina, la intrebarea ta, treb sa raspund mai pe larg, ca ar fi mai multi factori, dar acum nu am timp. Mai pe seara.

Bebe, asta e, cred, comportament de copil care cere atentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Bebe, bafta miine.

Novus, asa-mi place ca, vesnic, ai un tonus bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

crina are zile si zile, uneori cere la gradinita si in week-end, sau vrea sa mai ramana la 4 daca fac ceva interesant, iar uneori se roaga sa nu mearga, plange, ma pune sa ii promit ca vin prima sa o iau inaintea altor mamici.
oricum, in ansamblu, ii place. eu tot nemultumita de meniu, dar totusi parca s-a mai schimbat cate putin in bine. macar acum dupa vacanta a aparut mai des carnea de pui. cred ca au terminat porcul si ciolanele la craciun





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Tineti minte cuvantul nostru obsesiv? N-am scapat de el, nici nu mai sper, il aud la fiecare 5 minute: " Hallo XYZ!", Hai XYZ!!!", " Bravo XYZ!!!" Etc. Ignoratul n-a dat roade, ba dimpotriva! Daca m-am incruntat cand l-am auzit, m-a intrebat: mami, XYZ nu bun???
N-aveti ceva idei mai eficiente?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Salutare!

Eu nu fac nimic special, dar parca nu mai am vreme de nimic. Saptamana asta il tin pe Andrei acasa, fiindca are ceva muci, dar sunt destul de multi copii bolnavi pe la gradinita si atunci zic pas, ca nu ne e dor deloc de vreun virus nou. Ca tot vorbeati despre asta, Andrei e fan gradinita, nu zice niciodata ca nu vrea sa mearga si sunt foarte fericita ca se simte bine acolo. La el in grupa vine de doua ori pe saptamana o fetita cu probleme neuro-motorii. Fetita este in clasa I, dar invata la domiciliu, fiindca se deplaseaza foarte greu si doar cu ajutor. Doamna o primeste la gradinita sa mai socializeze si ea, iar copiii se poarta foarte frumos cu ea, o indragesc. Mie mi se pare o situatie din care toata lumea are doar de castigat: e bine si pentru copii sa inteleaga si sa accepte un copil cu probleme si e bine si pentru fetita sa nu se mai simta izolata - macar pentru cateva ore.

Ina, imi pare rau ca pentru Ian experienta gradinitei nu e chiar lipsita de obstacole!

Ramona, frumosi copii ai!

Novus, solara ca de obicei!Meriti o mie de pupici!





IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Tineti minte cuvantul nostru obsesiv? N-am scapat de el, nici nu mai sper, il aud la fiecare 5 minute: " Hallo XYZ!", Hai XYZ!!!", " Bravo XYZ!!!" Etc. Ignoratul n-a dat roade, ba dimpotriva! Daca m-am incruntat cand l-am auzit, m-a intrebat: mami, XYZ nu bun???
N-aveti ceva idei mai eficiente?


Keutu cheliutu


Ian de la o vreme are o fascinatie pentru cuvintul "caca". Nici la noi ignoratul nu functioneaza dar nu am nici alta idee. Pe el il amuza copios acest cuvint, habar nu am de ce.

Keutu maninca mincare gatita? Ian o refuza cu inversunare si, sincer, incep sa ma ingrijorez. Ai fost cu el la medic special pentru problema ne-mincatului? Mie toti medicii imi recomanda acelasi "tratament": flaminzitul. Sa-l las flamind si sa nu-i dau alternativa. Adica, la prinz se serveste tocana cu cartofi. Daca vrea, bine, daca, nu, sa arunc mincarea in fata lui si sa nu-i dau nimic altceva pina la urmatoarea masa cind procedez identic. Daca plinge, nu e o problema. Sa-l ignor. Cel putin 5 medici mi-au recomandat calduros aceasta solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Inapreda, Anaan, mai am si eu momente cand nu vad soarele dar il caut si pana la urma il gasesc, daca nu, mi-l imaginez macar
Acum la ce vreme e afara, nu-l vad la propriu


Kea,nu mai retin cuvantul vostru magic dar din ce povestesti sigur il considera un prieten imaginar si Ada il are pe Jerry de ex (ea e Tom uneori , e totala cum zice cand o imbrac/dezbrac : mami da-mi blanita jos )
Eu cred ca va trece de la sine, el sigur nu face conexiunea cu ceea ce faci tu, off mi-e ciuda ca nu mai stiu cuvantul ....


Bebestrumpf, te-ai hotarat, vrei au ba imprumut scoica mea ?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Inapreda, dar nu mananca nicio mancare gatita ? sau are preferatele lui ?
Ce mananca cu drag ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Azi, dupa ce ne-am jucat cu masini, cu carti, cu tableta, cu creionul fermecat, am pictat, Ian a cerut carti. Cum nu prea am voce, nu aveam tocmai dispozitie buna de lectura, asa ca am scos un caiet de activitati pentru prescolari. Spre surprinderea mea, desi era trecut de ora 13 cind am inceput, a vrut sa facem tot ce era acolo si nu era tocmai subtirel caietul. Am vazut ca-i face o placere deosebita sa raspunda cerintelor, ca e mindru nevoie mare de performantele lui. Ma si distra ca ma intreba mai mereu: corect, mama, corect?
Stie mult mai multe decit imi imaginam si sigur la gradinita a invatat. De fapt, mi s-a spus in mai multe rinduri ca participa cu placere la activitati, ca e atent si foarte implicat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Inapreda, dar nu mananca nicio mancare gatita ? sau are preferatele lui ?
Ce mananca cu drag ?






Mami lui Alexandra (03.03.09)





Nu, nu maninca gatit. Adica, omleta si ochiurile nu imi par tocmai "mincaruri gatite". Extrem de rar maninca supa acasa. La gradinita mi-au spus ca incepuse sa manince zilnic supa. Azi-vara mai minca, pe terase, cartofi prajiti. De 2 ori a mincat cascaval pane. Dar astea 2 nu mi se par mincaruri potrivite pentru copii (fie vorba intre noi, nici pentru adulti ), desi, recunosc, in disperare de cauza, i-as da si din astea.
Refuza, pur si simplu. Azi, de exemplu, am facut ficatei cu mazare. I-am dus in dormitor, pe intuneric, cind se uita la desene, sa nu vada ce e. Nu a vrut nici macar sa deschida gura, desi imi spusese cu 5 min inainte ca ii e foame. Am zis ca-i dau piine goala. A fost de acord. Am rupt o bucatica de piine si in spatele ei am ascund un SINGUR bob de mazare pe care i l-am virit in gura, in acelasi timp cu piinea. A scuipat automat si mi-a spus: mama, de ce-mi dai asta ca nu-mi place?

Mergi la inceput