MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

montigirls si boy :)) subtirel vichendu asta cu voi pe aci

lorelei l-am ales la inceput pentru limba dar si pentru ca stiu ca is meseriasi buni...dar tot in engleza vb cu el. oricum de acum imi e invatatura de minte cand imi spune unu un pret sa-i bag foaia sub nas sa imi dea semnatura..ce ma oftica acum mai tare si mai tare e ca atunci mi-a dat termen de gandire o sedinta si am ales intre a face in privat sau a face gratis..si normal..dintii is importanti am spus in privat...si desi era mai scump ca in ro am spus ca e ok si asa...iar acum dupa o luna stata in Ro tot nu am dintii tot terminati!...dar vb cu mama dupa "eveniment" si are si o parte buna...nu planificam sa ma mai duc acasa curand ca am trebi...asa o sa aterizez back la sf lu martie..la inceput mama a comentat ca nu trebuia sa ii spun nimic si sa-l las sa-mi faca dintii...dar dupa s-o bucurat ca ajung acasa

am facut ieri ciorba de afumatura in caz ca nu ai idee puisoaro

meniul meu azi:
Md: wasa cu unt
G: lapte cu ceai, banana sau porto
P: salata beuf
G: iaurt 0
C: ciorba de afumatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

lorelei de la uleiu de masline devine amar avocado?? si eu care credeam ca e de la mustarul Dijon...ca simteam putin amareala si am crezut ca e de la hrean..data viitoare pun ulei de struguri clar! (desi pe asta il folosesc numai la prajit)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Am facut si eu ieri niste pasta din avocado si conopida fiarta + ceapa si usturoi. noroc ca nu aveam ulei de masline, am pus de in. si a iesit f buna, a si un galbenus de ou. si lamaie.

iar ptr restul casei am facut o pasta dintr-o conserva de ton, 4 linguri de gris fiert, maioneza si ceapa. are o textura ca de icre. hm, oare daca in loc de gris as pune niste faina de naut putin fiarta, sau altfel de faina mai monti?... Brindusik, tu esti cu fainurile (esti imparateasa de faina, cum ar zice Mirci), ce parere ai? ar putea sa functioneze aprox ca si grisul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ninha ca tot sunt o "imparateasa de faina"(e penal Mirci al tau)..eu te intreb ce ce era musai sa pui gris?ca daca scurgi tonul ala bine si bati maioneza la fel de bine..numai cu ceapa si toate astea o sa ai o textura tarisoara...ca doar nu faci blat de tort acolo...parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Ninha, sorry, am vrut sa spun pasta de MERE, adica merele curatate de coaja si fierte. Facusem cateva portii si le-am congelat, alea erau bestiale. Doar ca le-am terminat si am incercat cu pasta cumparata. Cred ca au niste conservanti cumpliti ca mi-a cam dat corpul peste cap...

Brindu, eu nici in mujdei nu pun ulei de masline din aceleasi motive de amareala. M-am prins doar dupa ce m-am "ars" zdravan . Folosesc un ulei neutru, de rapita sau de floarea soarelui pentru asemenea bunataturi.
In prinvinta dentistului, asa e. Nu stiu cum e la voi, dar in Elvetia nu are voie sa-ti ceara mai mult de 10% din oferta initiala. Asa ca, scris frate, e cel mai sfant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Brindu, am mai facut salata de ton asa cum zici tu, fara gris, si e foaaaarte buna, suntem fani, toata familia. Dar acum am vrut sa iasa mai multa si mai satioasa, ca n-am avut decat o cutie de ton, si sa fie si mai altfel, sa-i schimbe un pic gustul, textura... de aia ma intrebam daca nu s-o putea si asa.

Azi am mancat asa:
MD: o punguta de covrigei cu tarate + kefir
P: doua aripioare de pui la cuptor + salata de fasole verde
G: un mar si o para
C: o sa fie pasta aia de avocado si conopida, dar nu stiu cu ce, poate niste ardei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ninha mie personal nu me place faina de naut la gust..mai ales daca nu e in ceva praji unde poti pune ceva esente...mi se pare ca miroase oribil...dar daca tot vrei sa-i dai textura...pune fulgi de ceva..ovazu sau ceva.sau ceva sminte...susan prajit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare fetele,

eu am avut un wk plin de cumintenie... cu toate ca sambata am fost la job si de laoboseala as fi mancat orice( biscuiti, dulciuri) dar m-am ametit cu un mar..
Mi-a facut mama ciorba de bureti pleurutos... este dementiala...mananca si copii. mi-a mai facut mancarica de ciuperci cu piept de pui si pulpe de pui cu legume( fasole verde, conopida, mazare, morcov ardei, brocoli).
Am ajuns si la Lidl de unde am achizitionat vestitul kefir... am vazut ca au si ceva painica de secara dar scria ca are si lapte praf in ea( nu am luat).
Le-am luat copiilor fishfingers( am apucat sa mananc si eu unul) ca restul i-au mancat ei.

Meniul de azi:
MD: kefir+fulgi ovaz+ cafea
G; un mar
P: mancare de legume cu pulpa de pui
C: ciorba de legume cu ciuperci
La culcare: un ceai

Meniul de maine:
MD: kefir+fulgi+cafea
G: branza telemea
C: mancarica de ciuperci
G: ceai
C: ciorba.

Vineri va spun greutatea actuala.
Liviu bine ai venit!

Fetele voi ce mai cumparati din lidl monti?? ca sa-mi fac lista( data viitoare sa stiu ce caut).

Va pupicvesc, fug sa iau copii de la gradi...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
Azi am mincat:
MD: cafea ,2 mere si o mandarina
P: brinza cu smintina
G: o salata de rosii ,castraveti ,ceapa cu cas afumat uscat ; 2 linguri salata de vinete
C: somn la cuptor ,cu lamii ,vin ,usturoi si rosii

Corectati-ma ,va rog,cind nu maninc pentru etapa I.
Am inteles ca nu e buna cafeaua ,dar mi-e greu sa renunt.
Azi n-am facut nici un fel de miscare ,pe motiv de lectii,gatit +lene.
Despre ce kefir vorbiti ,de la liedl?Ce marca e?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Seara buna!

ninha, ai incercat sa ingrosi sosuri/paste cu fulgi de drojdie? Mi se par grozavi la gust!

dulcetica, Kefirul de la LIDL este marca Pilos.
Cafeaua...eu o ador, o iubesc, insa imi faulta bila rau de tot, asa ca, am trecut, la sfatul brindusikai , pe ceai negru cu lapte monti (adika smantana diluata sau smantana de cafea de la LIDL).

Carmen, de la LIDL cumpar: mascarpone pt cheese-cake, smantana 12%, kefir, branza maturata poloneza (imi scapa numele, dar seamana cu parmezanul la gust si e la juma de pret), dulceata cu fructoza (de vreo luna nu mai gasesc), cioco amaruie 74%, sos pesto (e delicios si costa aprox 6 lei, fata de 15 lei in alte magazine), paste integrale (mai mult al meu le consuma, eu ma limitez la cele MUNG)...cam atat imi vine in minte acum.

Azi am avut un meniu mai ciudatel:
MD - cheese cake
pranz: supa de curcan, ghiveci de legume, ceai cu smantana LIDL
seara - urmeaza o felie de cheese-cake cu kefir

In ceea ce priveste cantarul...capiant. Dimineata aveam 63.3 , in conditiile in care ieri aveam 62.3, iar alataieri 61.7 , dar fiind perioada crepusculara e de inteles...

Mergi la inceput