MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Va puppppppp9 montigirls

Brandusik ce gatesc azi? Pai sa vad ....
la micul dejun am mancat waffe din tarate de ovaz, iaurt , ou mancate cu ceapa rosie .....pranzul .... o omleta cu ton seminte de in, susan ..... cu ardei murati
La cina hmmmmm ..... cred ca fac supa crema de broccoli cu o carnita fiarta

Meniul de ieri a fost
Md. Tarate ovaz, iaurt, in
G. Lapte cu cafea
Pr. Piept , pipote, inimi de pui, ou ....frunze gratinate ....cu iaurt
Ci. Chiftele din branza dulce, ou, marar ....cu iaurt

Cge in salata de boeuf pun toate legumele posibile in afara de cartof ...... chiar si morcov, mazare pun putin .....pun ciuperci, dovlecel, radacinoase chiar de monti nu e pentru ele ....... iar daca nu pun carne pun cartof , ideea este sa cu combin cartoful cu carne ...... si cand pun cartof nu pun maioneza cu ou, pun doar putin ulei de masline ..... nu stiu cat am fost de explicita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Update: 118kg. Nu e rau, inca ne obisnuim cu sistemul.

Cam ce mananc eu:
dimineata iaurt 0 + fulgi ovaz. Sau iaurt 0 + paine (o fac in casa)
pranz: ciorba linte sau friptura cu legume. De obicei la mesele lipidice consum muraturi (facute in casa), IG mic si satioase, chestii vii super.
Sau mananc cu mare placere peste (somon/scrumbie/etc) cu salata sau fara.

Imi mai place omleta cu ciuperci. In 2 vorbe, chestii simple, nimic complicat. Mai am in meniu ciocolata 85% Heidi.

Cu vinul o sa o las mai moale o vreme, mai ales ca e pt faza II.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

raportez maioneza mea de avocado: 2 galbenusuri de oua fierte, 3 avocado si vreo 3 linguri de ulei de masline...si 2 linguri mustar dijon(asta a fost marea greseala...ca inainte sa pun mustaru nu avea gustul ala de hrean...)...per total...ff buna si ca textura si ca gust...desi culoarea arata cam ciudat:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Va rog sa-mi spuneti daca e corect pt faza I,urmatorul meu menu ,de ieri si de azi:
Dimineata -cafea-salata de vinete(in care era ulei) cu o rosie
-prinz- salau la cuptor cu lamiie ,sos tomat si vin alb( asta cred ca nu e,dar sper ca s-a evaporat)
-ora 16-brinza de la tarani cu simintina 12%
-ora 18 –2 portocale si 2 mandarine
ORA20- 2 felii svaiter
Azi:
-dimineata – cafea ,pomelo
-ora 10 o rosie si salata de vinete
-ora12.30 salau la cuptor
Ora 16- cafea fara cofeina,brinza cu smintina
Ora 20 -o portocala,un grape fruit si o mandarina
Daca e correct cum tin pt faza I ,cit pot sa sper ca dau jos pe saptamina?
Daca maninc portocale ,grape fruit,mandarine cite pot minca o data?
Brinzeturi vad ca pot minca,indiferent de care? Svaiter ,cascaval ,feta,brinza de la tarani cu simintina 12%?
Merci pt interpretare si sfaturi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

dulcetica e corect meniul...

1.vanata e leguma...deci poti pune ulei langa ea...
2. cand monti vb de alcool..nu se refera la cel de-l pui la mancare ci la ce-l de-l bei:))..si banuiesc ca tu ai preparat pestele ala cu vin deci nu are nici o treaba
3. atat timp cat mananci fructele ca o masa de sine statatoare(cum vad ca ai si facut) poti manca cate poti...oricum nu o sa poti multe ca fructele umfla repede burta
4. brinzeturile sunt permise ...insa daca tot mananci cu grasime..cum e cascavalul sau smantana sau etc..nu face totusi excese...pentru ca o sa te trezesti cu un colesterol mare..si personal cred ca brinzeturile cu grasime normala te tin pe loc la cantar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik

e corect meniul...

1.vanata e leguma...deci poti pune ulei langa ea...
2. cand monti vb de alcool..nu se refera la cel de-l pui la mancare ci la ce-l de-l bei:))..si banuiesc ca tu ai preparat pestele ala cu vin deci nu are nici o treaba
3. atat timp cat mananci fructele ca o masa de sine statatoare(cum vad ca ai si facut) poti manca cate poti...oricum nu o sa poti multe ca fructele umfla repede burta
4. brinzeturile sunt permise ...insa daca tot mananci cu grasime..cum e cascavalul sau smantana sau etc..nu face totusi excese...pentru ca o sa te trezesti cu un colesterol mare..si personal cred ca brinzeturile cu grasime normala te tin pe loc la cantar

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.





Merci!
O sa maninc o perioada Monti ,sa vad cum progresez.
Am dat deja 0.5 kg jos ,asta intr-o perioada in care a fost si sfirsitul de saptamina.Deocamdata nu stiu daca e din cauza lui Monti sau a faptului ca am schimbat modul in care mincam.
Vreau sa dau jos 5,5kg pina pe 8 martie.E vreo regula de genul slabesti -1kg pe saptamina?
Deci am 1,58m ,60,5Kg vreau sa ajung la 48kg pe termen lung si la 55 kg pina pe 8 martie.
Am facut si miscare ,nu cit ar trebui :in 2 zile cite 30 min stepper si pilates si ieri 45 min tras cu sania copilul pe suprafata plana.
Daca vad ca nu fac progrese reale ma gindesc sa trec pe Dukan ,dar Monti e lejer si variat ,desi aseara imi cam era foame.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Miha, La multi ani, sa fii fericita si iubita

Liviu, bine ai venit si spor la slabit Si mie imi place vinul rosu si mai beau seara cate un pahar. Cum faci scrumbia,nu are multe oase?

Ariel, daca wassa nu are 24% fibre nu se poate consuma cu lipide.

Diana, ma bucur ca te-am motivat sa incepi pilates Las ca dupa ce invata un pic si piticul, faci efort si la patinaj.

Dana, eu din cate stiu daca semintele de in nu sunt macinate se elimina ca atare fara sa aduca nici un beneficiu.

Brandusik, revolta ta e indreptatita cu privire la stomatolog. Dar cum ziceai, e roman si inca nu a reusit sa se dezbare de obiceiurile urate.

Dulcetica, daca vrei sa fii super corecta, monti nu da voie la cafea. Iar branzeturile teoretic ar trebui sa fie cat mai uscate si mai scurse de zer. Aici dupa parerea mea nu intra mozzarela, branza telemea, urda. Dar si eu mai mananc dintr-astea pt ca imi plac mult branzeturile. Daca slabesti 2 kg pe luna e foarte bine.

Multumesc pt urarile pt printesa mea . A fost zi de pizza intr-adevar si de tort care a fost bestial( homemade). Apoi au fost zile de mers la zapada cu Stefi sa invete sa schieze, iar la intoarcere cu popas in restaurante unguresti...Am tinut-o dintr-o abatere in alta Dar promit ca de azi ma fac fata cuminte ca de nu, iar recuperez kg puse de sarbatori

Am fost plecati tot weekendul asa ca nu am nimic de mancare si nici planuri nu am

In seara asta fac spaghete integrale cu sos de legume si rosii. De maine incolo mai vedem.

Va pup si sa aveti o saptamana usoara



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Scrumbia la cuptor face ca oasele sa devina "casante", mai putin coloana. Se amesteca fara probleme, eu le mananc fara nici o jena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Neata tuturor
Acum nu mai pot sa zic fetelor, din motive de Liviu .
Liviu, bine-ai venit printre noi. Sper sa ne motivam in continuare reciproc si sa ajungem cu totii la greutatea dorita.

Am avut un weekend odihnitor, am fost la sora mea si-am fost la plimbari, shoping-tur, ce mai, asa, intre fete. A fost super. Ma simt deja mai in putere.
Meniul, - nu stiu ce-am facut, dar am 1/2 kg in plus.
Sa recapitulez:

Vineri:
MD: omleta cu putina salata
P: fructe si niste nuci macadamia
C: creveti cu fidea conforma chinezeasca, am baut vreo 2 pahare de vin rosu.

Sambata:
MD: wasa (din pacate doar vreo 15% fibra) cu somon afumat
P: ciocolata conforma (eram la cumparaturi)
C: pui prajit cu salata mixta. Mai tarziu 1 portocala si niste alune, plus un pahar de vin rosu.

Duminica:
MD: fructe
P: paste monti cu hamsii
C: salata greceasca
Mai tarziu am mancat crema de miere fara zahar.

Bine, am mai facut asa, mici greseli, dar in mare zic eu c-am fost conforma. Cred insa trebuie sa micsorez cantitatile.

Puisorule, m-ai terminat cu branza! Pana acum mi-a scapat faza cu mozarella si branzeturile scurse de zer. Si eu care credeam ca asta e solutia. Esti sigura ca sunt interzise? cred ca de asta merg asa de incet in jos...
Voi ce mancati asa, intre mese cand va roade stomacul? eu mai luam o felie de mozarella & co. Acu-s data peste cap de tot.
In alta ordine de idei: ma bucur enorm c-ati avut asa un timp frumos, asta ne umple de energie, nu?

Brindu, nu se procedeaza asa cum a procedat dentistul roman cu tine. Nici din pdv legal n-are voie sa schimbe pretul asa, de la o zi la alta! Si mai cumplit mi se pare cum incearca sa te prosteasca si sa te faca sa crezi ca ai inteles tu gresit. Urasc genul asta. Daca nu e corect de la inceput cu o suma mica, iti dai seama ce te asteapta mai incolo. Schimba-l urgent! si incearca sa gasesti un altul pe care sa ti-l recomande cineva, dintii sunt extrem de importanti. Eu am renuntat de mult sa caut medici romani pe-aici, din doua motive: 1. nu prea sunt, 2. mai importanta mi-e calitatea decat limba.
Maioneza: suna teribil de bine retata ta, dar am o intrebare: la mine maioneza cu ulei de masline devine foarte amara. Cum reusesti sa nu fie amara?

Andani, buna idee cu salata böef, poate-am sa fac si eu.

Dulcetica, daca te tii 100% fara sa trisezi, ai sa vezi niste rezultate fantastice. Eu la inceput am slabit enorm la inceput cel putin. Eu zic sa mai ai putina rabdare

Meniul de azi:
MD: 1 mar, mai tarziu un patratel mic de prajitura cu cioco si cativa biscuiti wasa. Stiu, am inceput grozav.
Mai tarziu nu stiu. Oricum, azi la pranz merg acasa, ma duc la medic la control si nu ma mai intorc, mi-am luat liber.

Va urez o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Buna dimi!!
Ce fac frumoasele? si frumosii?
Dulcetica, subscriu: prea multa branza strica! daca vrei pune un pic, rasa, peste legume, asa, ca un condiment. sau in salata...
Lorelei, ce e aia crema de miere fara zahar?
andanii, frunze gratinate??? ha?
nu mai inteleg limba montigneza, ce am patit?:))
Puishorule, ce tort ai facut?

Meniu:

Sambata:
MD: un ou fiert
P: salau la cuptor cu ciuperci la tigaie (cu ceapa si oyster sauce), salata de fasole verde cu usturoi
C: o prajitura cu ciocolata

Duminica:
MD:salata de ton cu fasole rosie si nuci
P:am terminat aceeasi salata
G: iar prajitura cu cioco
C:osuletele cele mai mici de la niste aripioare (stiti la ce ma refer, nu? :)),vreo 6 la numar, doua lingurite de mamaliga cu smantana

Da, stiu, nu dati cu rosii! Gata cu prajiturile!

O saptamana frumoasa sa aveti!


Mergi la inceput