Cand viata trece pe langa tine...

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Daca vand platesc tot dar nu mai raman cu nimic.
Solutie de back-up exista, apartamentul din provincie.

Imi dau seama ca vazut din afara pare nebunesc, cum sa vinzi si sa te muti in chirie cu 3 copii, dar eu simt ca asta ar fi solutia salvatoare. Inca nu am gasit un motiv suficient de puternic sa nu o fac, poate sunt inconstienta sau prea entuziasmata sa vad partea cea mai rea din asta.

N-as vrea sa actionez impulsiv, chit ca pana acum impulsivitatea mi-a folosit, dar nu la decizi atat de radicale.


solutia asta nu ar putea fi transformata in bani? nu te-ar ajuta sa scapi de datorii si sa platesti eventual si o parte din creditul la apartamentul in care stati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Solutia aia poate fi transformata doar intr-o garsoniera+diferenta sau un ap modest cu 2 camere in bucuresti.
Am incercat asta vara sa transform solutia intr-un teren in bucuresti (chiar gasisem unul ok) unde sa construim o casa, sa vindem ap cand reusim sa ridicam suficient constructia cat sa ne putem muta, si sa nu inchidem decat creditul pentru casa iar cu restul banilor din ap sa terminam casa. Doar ca mama s-a opus vehement, ca ar fi trebuit ca la batranete sa se mute si ea cu noi si a zis ca ea vrea coltisorul ei, o garsoniera cat de mica da sa stea ea in ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai e a nu stiu cata oara cand tu tocmesti pielea ursului din padure. Pe apartamentul ala mama ta vrea coltisorul ei, deci nu inteleg in ce fel il mai considerati voi solutie de back-up ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Si mama ta unde sta acum? Ca apt ala e inchiriat am inteles... Inseamna ca mai exista o locatie...?

sa nu te superi ca intreb, ca nu se vrea o chestionare si o inventariere a bunurilor pe care le detineti, cao declaratie de avere pt parlamentari, ci doar pt a gandi eventuale solutii

Si mie mi se pare un pic riscant mutatul in chirie, ca atunci chiar ramai pe zero cu banii, si Doamne fereste, sa nu mai apara situatii neprevazute (sper sa nu, iti dai seama)
Si asa va e greu.... hotararea e la voi, e greu, stiu...





Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

mama sta la tara, nu are nevoie de apartament.
Si nu vand pielea ursului, incerc sa fac calcule doar cu ce pot plati eu, aia e doar back-up de forta majora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Daca e inchiriat nu poti vorbi cu mama ta sa te lase sa iei tu o perioada chiria de pe el pana iti revi un pic cu banii? Si mama sa te ajute cu ce poate comestibil de la tara? Ca atatia bani se duc pe mancare...
Nu vreau sa te supar, daca crezi ca ma bag prea mult, spune si ma opresc. Chiar as vrea sa te ajut, macar nu stiu... sa te ajut sa identifici posibilitati si solutii macar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

A iesit cam acida remarca mea, iarta-ma. Dar inteleg ca din acel apartament trebuie sa luati minim o garsoniera pentru mama ta. Deci va bazati doar pe o parte din el. Nu aveti decat doua cai: venituri mai mari si/sau cheltuieli mai mici.
Nu ma mai bag ca iar imi iese cine stie ce din tastatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

si eu ca si carmen: s-o spun? sa n-o spun?

dar cred ca pana la urma tu trebuie sa te uiti la tine si la PREFERINTELE familiei tale.

un apartament inchiriat de la dezvoltator, cu un contract bun pe care sa-l studiezi inainte cu un avocat e o solutie buna.

la fel si sa-ti revezi prioritatile in cheltuieli si sa faci tot posibilul sa-ti pastrezi casa.

in rest, cred ca odata ce ai luat o hotarare gasesti toate caile sa o pui in practica. si poate un pic de ajustare a atitudinii, magneziu si D3 la greu si Dumnezeu cu mila.

nu poti sa prevezi nici ce va fi maine, cum sa stii ca din nou unul dintre voi nu ramaneti fara munca si rencepeti cu datoriile? eu ce te-as sfatui in plus este sa te uiti atent cum poti sa cresti, nu de unde sa tai. taieturile si eliminarile sunt solutii de scurta durata.

Tu la salariu mai mare spui ca nu poti spera unde esti. dar nimic nu te impiedica sa te uiti in jur si sa cauti altceva. la fel, sotul tau. cautati sa mai faceti niste scoli, sa mai luati certificari, sa invatati ceva in plus. nu va uitati doar in urma, priviti si inainte, ce piatra sa mai pui sa mai urci 2 cm... stiu ca e greu dar mai stiu si ca nu e imposibil. incearca/ incercati sa va antrenati sa ganditi cu 2 pasi inainte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Hai ca am bagat o praji la cuptor si am revenit cu idei noi.
Posibil sa gresesc, dar, cred ca voi ati ajuns in situatia asta cu datoriile (in afara de rata la casa) din cauza perioadei in care sotul nu avea servici.
Pai, stand stramb si judecand drept, inca aveti casa, inca aveti unde sta si ce manca, chiar daca trebuie gestionati foarte bine banii. Ba iti mai permiti si sa sari o rata la casa pentru micile placeri de Craciun, iti permiti datorii la intretinere, pe care le platesti din urma cum le platesti, dar inca nu te-a dat nimeni afara din casa desi situatia treneaza de ceva timp.
Hai sa presupunem ca vinzi, achiti datorii si te muti in apartamentul ala negociat cu dezvoltatorul, cu chirie de 600 de euro pe luna, mai mare cu 150 de euro pe luna decat rata pe care o dati voi la casa acum.
Si la apartamentul ala va fi de platit intretinere, utilitati, etc. Si acolo va trebui sa mancati, sa va imbracati, copiii vor avea diverse nevoi, nici in situatia in care se imbunatateste putin partea financiara nu va veti puteti permite sa le dati tot ce isi doresc si nici voi nu veti putea sa aveti tot ce va doriti.
Avand in vedere ca bugetul pe anul asta nu prea este indreptat catre investitii, parerea mea este ca se va adanci criza, ca va fi un an mai greu si cu mai mult somaj decat cei de pana acum. In aceasta situatie poti tu sa bagi mana in foc ca amandoi va veti pastra serviciile? Daca unul din voi ramane fara servici? Abia ati facut fata sa supravietuiti unei rate de 450 de euro. Cum veti supravietui unei chirii de 600 de euro? Veti intra in acelasi carusel al datoriilor. De fapt nu acelasi, ci unul si mai grav.
La dezvoltator nu vei putea sa intarzii plata chiriei si a intretinerii ca ajungi in strada.
Acum ti-ai permis sa sari peste o rata, ca incet-incet o vei recupera. Cand vei sta cu chirie nu iti vei permite sa ii spui aluia, stii ce nene, luna asta nu iti platesc chiria ca sunt deprimata si vreau sa vad si eu cum e sa ai ce pune pe masa si sa nu te tot uiti in buzunar.
In afara de asta, acuma, cu eforturile pe care le faci, ai totusi casa si o speranta.
In varianta cealalalta, indiferent cati bani dai si cate eforturi faci, tot fara nimic esti.
Sabia lui Damocles va fi mai mare, mai grea, mai ascutita. Stresul va fi mult mai mare.
Deci rezolvarea nu este sa vinzi, sa iti achiti datoriile si sa stai cu chirie.
Era o rezolvare daca chiria pe care urma sa o platesti era net inferioara ratei pe care o platesti acum, adica daca ai fi avut rata de 1000 de euro acum, la casa ta si iti gaseai chirie de 600 de euro, da, mai aveai o motivatie sa faci pasul. Dar invers, de la rata de 450 sa te duci in chirie de 600 pentru speranta iluzorie ca vei scapa de restul de datorii... nu mi se pare o afacere. restul de datorii pot apare oricand si va fi cu mult mai greu.

Off-topic: prajitura o fac ca mergem maine la niste prieteni sa se joace copiii si sa vada niste filme. Au si ei 3 copii, rata la casa, sotul a ramas fara servici din toamna, nu a gasit nimic pana acum, mai face una alta, de mai pica un ban, dar... nu ca la servici. Nu stau pe roze... nici noi nu stam... noi ne ducem cu o tava de prajituri si cu floricele, sa nu stam chiar pe uscat. Ei au zis ca incropesc si ei ceva, o placintica poate.
Alta data am fi cumparat prajituri de la cofetarie si am fi comandat niste pizza si bere.
Eh, putem sa ne simtim bine si cu prajituri facute in casa si apa chioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Mickyyy, sotul ce spune despre treaba asta? Cum se implica el in solutionarea problemelor financiare ale familiei? Prefera sa pastreze apartamentul, inclina spre ideea chiriei...? Ar fi interesant de aflat ce gandeste el.

Mergi la inceput