Cand viata trece pe langa tine...

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03

Am spus ca majoritatea femeilor stau acasa (exista si familii cu 1 copil sau fara copii), pt ca un venit le este de ajuns (nu se compara venitul de aici cu cel din Romania - eu una ma descurc fara probleme fara banii partenerului meu). Asta este mentalitatea, asa au fost crescuti elvetienii : barbatul la munca si femeia acasa. Si le ajunge un venit, cand spun asta. Ca daca nu le ajung banii, ii ajuta statul, adica le plateste chiria, asigurarile etc. Asa ca o duc bine indiferent de cati copii au, nu va faceti griji pt ei. Iar de divortat, nu divorteaza dupa 20 ani, se intampla si mai devreme. Am uitat ceva : aici in cazul divortului, sotul e obligat sa plateasca si pt fosta sotie, daca ea nu lucreaza. Iar banii platiti sunt multi. Pe unii barbati un divort ii poate ruina, ar ajunge sa ia ajutor social. Si multi sunt prea mandri, asa ca nu divorteaza din cauza banilor.

Mihaela


Marcia, din pacate, stabilitate financiara in Romania, nu prea mai e.

Am citit de mai multe ori pe aici despre normalitatea de acum, din vremurile noastre: sa pleci la 7 si sa vii la 19 sau la 20 sau la 21. Asta ca sa ai un salariu decent, care, alaturi de salariul partenerului (subiectul este despre familie), sa iti poata asigura plata eventualelor rate - bancare sau chirie, a facturilor, a mancarii lunare, a cheltuielilor neprevazute, a unor mici distractii. Mie mi se pare o normalitate... anormala. Inteleg ca asa este situatia, dar tot anormal mi se pare ca au ajuns oamenii sa fie obligati sa munceasca in ritmul asta.

Iar stabilitate financiara nu e odata pentru ca nu ai siguranta primirii consecvente a salariului si pastrarii locului de munca. Noi am vrut sa facem un credit de nevoi personale pe perioada scurta (1 an) si de-abia atunci am vazut ca sotul are contract pe perioada determinata. Apoi, guvernantii astia s-au jucat si rasjucat cu diverse stimulente, amintesc asa:

- mamele - indemnizatia - ba e 85&, ba e 75%
- pensionarii - bagam cotizatie la Sanatate 5,5% pentru o anumita categorie, desi in spital, daca ajung, se stie cum functioneaza sistemul
- bugetarii - taiem 25% - de astia 25% stie toata lumea, maica-mea, profesoara, mi-a spus ca, de fapt, sunt 33%, insa reducerile anterioare s-au uitat pentru ca procentul a fost mic

Si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Era un topic la un moment dat 300 de lei parca unde asta discutam, unde gasim cele mai ieftine chestii si cum facem sa supravietuim cu un buget mic.
Sunt niste sfaturi tare bune acolo de redus cheltuieli, de bugetat si rebugetat.
Primul pas ar fi sa elimini tot ce nu este neaparat necesar, sa faci liste de cumparaturi si sa te tii de ele.
Sa nu le mai iei dulciuri cumparate, ci sa faci mai multe in casa.
Hai sa invioram topicul ala, poate te ajuta.
Situatia ta nu va dura ani, trebuie numai sa ajungi la zi cu celelalte datorii, cacii rata pentru casa nu e mare.
Metode de discutat cu cele mici sunt multe, totul e sa fii tu bine, sa iti revii putin psihic si sa privesti viitorul cu optimism.
Sunt convinsa ca ar fi foarte incantate sa faceti dulciuri in casa, s-ar distra si ele cu tine la bucatarie si ati salva si bani.

Eu tot zic ca o sa reusesti sa iti revi

Cand viata iti ofera un vis care iti intrece de departe orice asteptari, nu e de bun-simt sa jelesti atunci cand se sfarseste.


Ioi, taci, ca eu m-am lasat incurajata de voi cu topicul cu economiile si am pus deoparte 200 de lei. Ce-a iesit dupa aceea, mai bine nu spun, eu cand am zis ca n-are rost sa ma gandesc la asa ceva, ca-si baga... matza... coada, n-am glumit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

topicul ala era minunat si ar fi fost tare util daca nu degenera in vaicareli constante "da, dar io nu pot PENTRU CAAAAA...." , contracarate cu palme verbale la fel de inutile, "asta pentru ca esti o bleaga" etc. din cate tin minte in asta a esuat, in scos ochii pe de o parte si vaietat pe de alta parte.

mi-as dori sa vad topicul ala reinviat si strict cu solutiile celor care economisesc: eu fac aia si aia, fara scos ochii "tu de ce nu faci asa" si fara melancolii cu muci "vai, dar eu nu pot". Nu poti, nu poti, ok, da pagina, poate gasesti altceva ce poti la urmatoarea postare. Poti, bravo tie, mistria in mana si fa-ti o statuie mica.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

pai hai sa facem alt topic: solutii de economisit, sau cum se poate trai cu bani putini sau 300lei reloaded sau curatat ala de vaicareli si palme peste ochi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Eu zic ca daca te organizezi ceva mai bine vei reusi sa iesi din datoriile altele decat rata la casa si o sa fii ok.
Tot calculez mental la varianta cu vandutul si chiria de 600 de euro, cu 3 copii si imi tot da cu virgula. Ma ia ameteala sa fiu sincera numai imaginandu-mi ca nu am de unde scoate intr-o luna 600 de euro de chirie (nu mai zic de restul) si raman cu 3 copii... in aer.
Brr... mi-ar sta in gat orice geanta si plimbare si iesire si extravaganta, chiar daca inseamna o bomboana in fata acestei perspective...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Gata, am inviat topicul, e la discutii generale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

sau ati putea sa dati voi in chirie apartamentul actual, si sa va mutati intr-unul mai ieftin, sa stati inghesuiti vreun an de zile sau mai mult, iar din diferenta rezultata sa achitati datoriile. ar fi mai putin timp de sacrificat decat 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Cred ca trebuie sa-mi fi scapat ceva pentru ca nu inteleg de unde s-a ajuns la chiria de 600 euro / luna?? Un apartament cu 3-4 camere nu are cum sa coste atat daca il inchiriezi......? Am ramas uluita si nu-mi ies din cap aia 600 de euro!!
Cunosc pe cineva care inchiriaza cu 250 de euro un apartament cu 2 camere in Dristor, ceea ce mi se pare totusi rezonabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

coracora, in complexele rezidentiale noi cam atat este chiria, stiu ca s-a interesat o colega de-a mea.
Si mie mi se pare enorm, in sfarsit, eu n-as avea de unde

Ingrid si Cristi 9 ai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

coracora, in complexele rezidentiale noi cam atat este chiria, stiu ca s-a interesat o colega de-a mea.
Si mie mi se pare enorm, in sfarsit, eu n-as avea de unde


Wow! Nu stiam... e enorm de-a dreptul.

Nu e posibil sa inchiriezi un apartament printr-o agentie imobiliara iar acel apartament sa fie chiar al agentiei? Exista asa ceva? Ma gandesc ca asta ar da mai multa siguranta, n-ar mai fi nici o nepoata din provincie din cauza careia sa fii dat afara de pe-o zi pe alta.
Merita intrebat la agentiile imobiliare mari.

Mergi la inceput