impresii voiaj tari straine

impresii voiaj tari straine | Autor: myky791

Link direct la acest mesaj

buna.
parintii mei vor sa plece anul acesta in vara in concediu in afara. voiau in Turcia, dar am inteles ca acolo nu prea ai ce vizita, stai la un hotel de lux cu toate serviciile si la plaja si apoi la hotel inapoi. daca vor plaja pot foarte bine si la noi la mare. ei ar vrea sa viziteze ceva. o prietena ne-a spus ca ar fi bine un sejur cu autocarul, in care vizitezi mai multe tari, doar seara ajungi la hotel unde te odihnesti si mananci, a doua zi pleci iarasi. voiam s ava cer sfaturi care ati fost plecati ce tari ar putea vizita sa ramana cu amintiri placute. sau daca ar lua bilet intr-o singura tara unde ar putea pleca si sa aiba de vazut mai mult.
va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

E o chestie foarte generala ce ceri tu.
E bine ca parintii sa-si stabileasca modalitatea care le convine (asa cum zici, cu autocar care trece prin nu stiu cate tari, o "tabara" fixa cu excursii zilnice de acolo (eventual cu pauze, etc).
Apoi ce anume le-ar place sa viziteze. Spui ca in Turcia nu ai ce vizita? Nu-i asa...chiar deloc. Sigur, daca te bagi intr-un club de 5 stele unde bei si mananci si stai la piscina, evident ca nu vezi decat gardul pravaliei. Majoritatea vestigiilor Imperiului Roman din partea aia a lumii sunt in Turcia. Dar poate vor sa vada castele, sau cascade, sau fiordurile din tarile nordice...
Sunt atatea de vazut, dar trebuie sa-ti faci prioritatile si...sa te uiti in portofel.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

"Afara" e destul de general. Intai ar trebui ca parintii tai sa hotarasca cam ce gem de concediu vor?
- sa viziteze un oras frumos (recomand Roma, Paris, Barcelona)
- sa stea pe plaja si sa se odihneasca (Turcia, cum ai zis sau Grecia)
- sa se plimbe si sa vada in fiecare zi altceva - ar putea fi o croaziera, sau sa inchirieze o masina si sa viziteze obiective (valea Loairei)
- circut cu autocarul - mai multe tari, in fiecare zi bat muzeele...

Depinde ce buget au si cat vor sa fie de agitata vacanta. Un circuit cu multe obiective si calatorit cu autocarul e obositor. Daca merg cu avionul in Barcelona sa zicem (exista lowcost), luati o camera la un hotel si in fiecare zi pot vizita ceva sau pur si simplu daca vor odihna se duc pe plaja. Conbinat, tot din Barcelona pot lua o croaziera si sa bantuie putin pe Mediterana. In fiecare zi opresc ntr-un port, viziteaza si seara se reintorc pe vas unde au piscina, restaurant...tot confortul.
Daca vor ceva la un scor mai mic, la inceputul verii pot lua o excursie in Santorini (sa zicem). E mai bine pt ca nu e chiar atat de cald si preturile sunt mai mici. Au de vazut peisaje deosebite, vulcanul, Acrotiri (similar Pompeiului), pot face plaja si baie pe plajele cu nisip negru sau rosu... si sa se plimbe la apusul soarelui pe stradutele mici ca casute albe si biserici cu cupola albastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Nu scriu la VAUCHERE ca poate nu citedte lumea
Am primit de la VULPING cupon 13 lei 2 romane ale lui MARC LEVY.....scrie de vis...am multe carti de ale lui....stil special romantic
La moda e si Frederi B...scrie si el bine dar nu e genul meu
Cartile astea sunt un bun cadou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

myky, n-ai ce vedea in Turcia?
Troia, Pergamon, Smirna, Mausoleul din Halicarnas, Templul zeitei Artemis din Efes, Pamukkale, Capadocia,si multe altele, plus nenumarate rezervatii naturale.
Daca vrei doar de vizitat si merg cu avionul:
-nordul Italiei, Florenta, Bologna, Pisa, chiar si Cinque terre, se pot deplasa cu autobuzul sau cu trenul intre ele
- Madrid, cu Toledo,Segovia
- Barcelona, singura ca 5 zile ai ce vedea
- Malaga cu Alhambra si cate altele
- Paris si imprejurimi
- Grecia, Meteorele, Salonic
Si cate si mai cate din lumea asta! Trebuie sa se gandeasca ai tai ce vor, cati bani au, cate zile au la dispozitie,etc...
Daca nu stiu nicio limba straina, deloc, e mai greu sa mergi pe cont propriu, nu imposibil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Noi in Turcia am fost in Kushadasi. De acolo am mers in excursii organizate la Efes, la Pamukkale, la House of the virgin Mary si la Hierapolis plus la Templul zeitei Artemis. A fost unul din cele mai frumoase concedii!

E adevarat ca nu am stat la 5 stele si all inclusiv, dar asta pentru ca nu e stilul nostru. Am preferat un hotel in oras, aveam mic dejun si cina si mergeam la plaja cu autobuzul sau pe jos, uneori dura si cate o ora dar era frumoasa plimbarea. Nu conteaza unde stai, excursiile le gasesti daca vrei.

Ah da, am mai fost si cu un boat trip, ne-au dus pe ceva insule superbe, mici, cu o apa albastra si limpede...se facea snorkling pentru doritori.

Iar zilnic erau excursii in insula greceasca Samos, noi nu am fost ca pe vremea aceea ne trebuia viza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

tatal meu munceste in franta, si vor anul acesta sa-si faca un concediu intr-o tara straina, ii bat la cap de ceva timp ca merita amandoi. imi cer scuze ca am vorbit din necunostinta de cauza legat de Turcia si alte tari am spus din auzite de la cunostinte.de aceea am si cerut sfaturi pentru care va multumesc. am sa vb cu parintii mei, ma gandecs ca luand biletul de acum il cumpara mai ieftin. tatal meu vb franceza(limba invatata la 50 de ani cand a plecat in franta) si mama la fel. multumesc ink o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Spune-ne si ce tip de concediu prefera (oras, plaja, croaziera).
Daca tatal tau e in Franta, poate merge mama ta acolo si sa viziteze Parisul sau sa mearga o saptamana pe Valea Loirei...scutesc un bilet de avion daca se potriveste perioada.
Uite, parintii mei vor pleca in februarie in Tenerife si de acolo vor lua un vapor care ii va duce cateva zile intr-o coaziera prin Insulele Canare. Nu stiu costurile (au niste prieteni in Germania si merg impreuna, aia au facut rezervarile), dar cred ca va fi foarte frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Croazierele sunt perfecte pentru a imbina mai multe tipuri de concediu: de relaxare( piscina, spectacole, filme, saune, tot ce-ti trece prin minte), cultural- se organizeaza tururi de vizitare in fiecare port, relaxante, ghidate ( depinde de ruta, dar, ca exemplu, Barcelona, Roma, insulele grecesti, Gibraltar, Lisabona, I-lele Canare, fiordurile Norvegiei, sau pe Dunare, sau Marea Neagra, poate vor in zona, desi cele pe Marea Neagra nu au escala in Romania, iar cele pe Dunare au doar escala de vizitare a Platului Poporului), de socializare- se organizeaza tot felul de jocuri si concursuri, si, nu in ultimul rand, de satisfacere a multor curiozitati culinare, se mananca grozav. Seri festive in care toata lumea se imbraca cu staif..., dans...Titanic, ce mai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Sint multe oferte exclusiv pentru seniori ,preturi bune si mare varietate.
Eu sint pro croaziera,vezi in fiecare zi ceva nou ,noaptea navigheaza fara sa resimti oboseala ,daca te simti obosit cind revii de la plimbare, lenevesti pe vapor.Lasa-mi pe PM adresa de mail si-ti dau forword la oferta promotionala care am primit-o azi ,valabila de pe 28-31 ianuarie.Chiar e bun pretul si e foarte variata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

ei s-au mai uitat pe internet de oferte, au vazut ceve in jur de 1000 de euro de persoana, adik 2000 de euro si li se pare foarte mult. eu chiar nu aveam habar de preturi asa scumpe sunt sejururile astea? eu mai caut mai intreb ca nu vreau sai las sa renunte. multam de sfaturi si impresii pana acum.

Mergi la inceput