Asp.optimiste>20aniFelicitari medeea76nou(818)!!!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Iarina te mai pup inca odata

Si eu sunt cu mutatiile la bord, 4 heterozigote. Dar nici nu le observ macar, merg inainte ca si cum nici nu le am. Desi banuiam ca am si eu careva din ele, am aflat 100% cand eram in 11 sapt de sarcina


Din cele 4 mutatii, 2 din ele sunt cele pe care le ai si tu.
Din cate stiu, ele nu sunt asa de grave.


Nu stiu ce sa zic de tiroidita autoimuna Hashimoto, parca si ea ar fi cauza infertilitatii, nu vreau sa zic ceva gresit ca nu sunt in tema
Emilia stie mai multe




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

22+ cu Cristina Naomi
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Si la mine este f greu la stim, cresterea folic incepe f greu si numai cu niste cantitati mari de stim. (la pastile nu reactionez deloc)Nu am niciodata mai mult de 2 foliculi si aparent sunt de calitate proasta.
Fsh-ul meu este in limite: 7.5, insa AMh-ul meu s-a comportant bizar, a scazut dupa ce am facut cateva stim, iar dr a zis ca e normal, insa a scazut prea repede.
Bine mi-a mai zis ca asa de confirma diagnosticul meu de "pre-menopauza" si nici macar nu am 30
Dezvoltam pe PM.

Citat:
citat din mesajul lui carin1974

gabyv eu nu mai produc foarte multi foliculi nici cu stimulare si la FIV am obtinut doar 2 embrioni de calitate A/B respectiv B.
Din cate stiu AMH nu scade dramatic de la stimulari ci doar de la interventiile pe ovare (drilling cred ca se numeste). Si asa cum am spus de la 1 in jos scade foarte repede (ajungi de la 4 la 1 in 30 de ani si de la 1 la 0, in doar cativa ani)
AMH indica rezerva ovariana si atat. Calitatea ovocitelor si raspunsul la stimulari este dat de FSH. In cele mai multe cazuri FSH creste dramatic la scaderea AMH. Eu sunt un caz fericit cu FSH "doar" 10,6. Cand am descoperit AMH-ul credeam ca nu mai sunt sanse fara donatoare, dar am intalnit un medic care a reusit sa-mi schimbe parerea. Cu incredere si optimism mergem mai departe.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd

Iarina te mai pup inca odata

Si eu sunt cu mutatiile la bord, 4 heterozigote. Dar nici nu le observ macar, merg inainte ca si cum nici nu le am. Desi banuiam ca am si eu careva din ele, am aflat 100% cand eram in 11 sapt de sarcina


Din cele 4 mutatii, 2 din ele sunt cele pe care le ai si tu.
Din cate stiu, ele nu sunt asa de grave.


Nu stiu ce sa zic de tiroidita autoimuna Hashimoto, parca si ea ar fi cauza infertilitatii, nu vreau sa zic ceva gresit ca nu sunt in tema
Emilia stie mai multe




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

22+ cu Cristina Naomi
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s



Multumesc DanyAnd. Asa e tiroidita Hashimoto poate afecta fertilitatea. La mine se pare ca nu a fost cazul, nu am ramas insarcinata greu, tragedia a fost la final de sarcina, cu 24 de ore inainte de nastere.

Acum eu nu sunt medic dar din ce rezultate au venit cauza principala ramasa pt decesul bebelinei mele ramane una mecanica. Din ce am mai citi se pare ca factorul XIII nu cauzeaza tromboze dimpotriva impiedica formarea chagului, riscul este de sangerare si de aceea pt primul trim de sarcina creaza greutati in formarea placentei. Din ce am citit pe site-ul american the journal of american association hematology si clinical chemestry si un alt site cu hematologi spanioli care nu mai stiu cum se cheama, am retinut ca doar impreuna cu mutatia genei PAI sau statusul homozigot al mutatiei factorului XIII nu si cel heterozigot conduc la pierderea sarcinii in saptamanile 8-12.

Acum na nu sunt medic, eu am citit si inteles cu ajutorul dictionarului de termeni genetici, astefl ca sper sa nu fi inteles taman pe dos.

Abia astept sa ajung la un hematolog sa-mi explice si sa nu ma mai gandesc pe urma la astea ca m-au luat de cap.

Mi-a venit si mie in sf CM, la 34 de zile. Asta e abia al doilea, pana se fac 6 mai am de asteptat. Mai mult sper sa se si regleze, ca inainte aveam la 28 de zile mai rar intarzia sau venea mai repede cu o zi doua. Nu mai zic cat de abundent poate fi, nici nu pot sa ies in oras fara sa nu ma burdusesc bine cu de toate ca altfel



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Caresse, am repetat AMH-ul de curiozitate, impreuna cu alte analize, plus ca mi s-a modificat consistenta Cm-ului.
Silvia, nu era pmol cumva?
Blanka, pt inseminare: hormonalele sa fie cat mai recente, cultura de col cu o luna inainte, serologiile nu mai vechi de 6 luni. Pt sot spermocultura nu mai veche de 6 luni si serologiile la fel. Tocmai s-a scris zilele astea pe forumul de IA, cat costa la Dr Moisa o precedura.
Corina, nu poti spune ca exista ovulatie numai dupa datele pe care ti le-a dat. Cert este ca endometrul este ok si folicul este bun, insa se sparge? (asta se verifica cu o eco dupa presupusa ovulatie)
Deny felicitari pt fetita! Exact ce iti doreai, nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanka_11 spune:

Gaby, multumesc. Am citit si pe forumul de IA pretul. O sa vad ce si cum fac in continuare.

CUM ADICA PRE-MENOPAUZA la nici 30 de ani? pai eu atunci ce naiba de pretentii sa mai am la varsta mea? la mine CM-ul este destul de neregulat, adica plaja e intre 27 si 35. parca ca o data mi-a venit la 42, dar nu mai stiu exact cand si de ce. dar asa l-am avut intotdeauna, se mai regla doar daca luam ceva, altfel cand si cum vrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina.ion spune:

Gabiv din pacate o alta ecografie nu o sa mai fac luna asta. Mi-a facut analize din col pentru care voi primi rezultatele peste 10 zile,urmeaza sa fac TSH si Prolactina iar sotul spermograma iar dupa aceea vom face o noua vizita la dr. Anul trecut in vara am urmat un tratament cu clostibegyt si la ecografiile de montorizare nu am avut niciun folicul format, de aceea sunt asa optimista acum. Momentan urmez tratament cu Aspenter 1cp/zi si acid folic. Sper ca la urmatoarea vizita la ginecolog sa primeasc o veste buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabyv


Bine mi-a mai zis ca asa de confirma diagnosticul meu de "pre-menopauza" si nici macar nu am 30

Gabyv ai incercat si cateceva naturist. Nu spun ca s-ar putea sa se produca minuni dar ma gandesc ca na face productia mai trainica sau de ce nu regenereaza.

Eu am inceput sa iau macca. Am inteles ca e un regenerator al sistemului endocrin. Acu nu stiu daca e asa, e bun si pentru libidou si cica imbunatateste si capacitatea de reproducere a cuplului. Anyway eu sunt curioasa daca macar la partea de libidou isi face treaba



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Gata,am ajuns, in sfarsit,acasa !
Drumul a fost groaznic din cauza ploii si a farurilor orbitoare !

Am fost la dra, totul e in regula,nici urma de sangerare, uter curat-curat si ovarele in regula ! Endometrul cam mic,doar 3 (cm?) de unde rezulta ca menstra imi va veni mai tarziu, cam pe la 40 de zile !Dupa voi merge la un mic control, ca sa identificam daca " sunt ok" si ...incercam !
Sper sa fie decizia corecta, caci nu mai suport tratamente si analize !

Si totusi,ma tenteaza sa mai fac PAI si Factor XIII , dar nu stiu daca se preteaza la cazul meu !
Nu , nu mai fac nimic pana nu vad II

Primesc si eu de molipsire,multumesc Deny si sa-ti traiasca fetita !
Gaby,bine ca esti tanara ! Medicina avanseaza, asa ca ...
Iarina,un pic de rabdare si o luam de la capat ! Imi place mult numele ingerasei tale !
Silvia,vine soarele si pe strada noastra !
Corina,iti tin pumnii !
Blanka,varsta din suflet conteaza, nu cea din CI !
Kmy, pe unde esti ? Tu esti sufletul acestui forum !
Alex, Madalina, Bee, Lumy, Didi,Valicutza, Moni05, miha_23,miky,miki_ispas, velvet,raisa,bubu, elena , multi si sper ca sunteti bine !
Emilia, Mihaela , sarcina usoara si sa veniti aici doar in vizita si cu multe vesti bune !Va


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

Gaby, scuze... pmol? La ce te referi, ca nu imi dau seama

caresse, te "vad" mai bine, adica mai optimista... ma bucur ca e bine si asa e, vine soarele si pe la noi, si cu siguranta o sa treaca si pe la celelalte aspirante.... se apropie primavara cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Silvia ,sunt 2 tipuri de unitati de masura si atunci trebuie sa transformi p/mol in ng/ml

Uite un link- http://forum../viewtopic.php?f=2&t=211
si inca unul http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172646&nm=AMH-valoare-foarte-mica-cap-2

Si multumesc...era momentul sa imi revin !
Te

Mergi la inceput