Asp.optimiste>20aniFelicitari medeea76nou(818)!!!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Si aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154197&whichpage=17&nm=AMH-valoare-foarte-mica-pag-17 alte infos si chiar am gasit si mesaje ale lui carin !

carin,merci inca o data


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Caresse Am citit si povestea ta si ma doare inima.
Cele doua mutatii sunt destul de scumpe, insa ambele pot fi responsabile pentru pierderile de sarcina in saptamanile 8-12, iar cele doua asociate atat in stare heterozigota cat si homozigota prezinta complicatii pentru sarcina.
Factorul XIII mutatia V34L nu prezinta un risc in sarcina in stare heterozigota, in ambele alelele: Val si Leu. Insa in homozigota este responsabila pentru problemele cauzate la formarea placentei, iar asimilarea cu mutatia genei PAI le face sa fie mai agresive (in termeni populari).
La Synevo cele doua m-au costat 590 lei. Din ianuarie au marit tarifele, la unele analize cu 4 lei la altele cu 10 lei (la mutatii 10 lei).



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Iarina,merci de informatii !
Din nefericire, pe mine ma costa si drumul la Bucuresti Oraselul meu nu-si permite aste analize , asa ca astept un motiv (II)
Te





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui caresse

Iarina,merci de informatii !
Din nefericire, pe mine ma costa si drumul la Bucuresti Oraselul meu nu-si permite aste analize , asa ca astept un motiv (II)
Te
Mami de Andrei (6,2 ani) , de ingeras Elena (22s- 19.05.2012) si de ingeras Bobita (9s-10.01.2013-arefam, aspenter si femibion1)

Te inteleg. Oricum dureaza cam 2 saptamani pana vin rezultatele la mutatii. Cei de la Synevo le trimit in Germania.

O sa vina si cele II trebuie sa ai incredere ca va fi de la DD, pana atunci trebuie sa asteptam cu calm si relaxare.



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna dimineata !

este gata !
Ultima zi din concediul meu medical De luni la ... munca !

Iarina, sa stii ca doar in Dumnezeu imi mai pun sperantele , pentru ca si doctorii au limitele lor ...

Va pe toate si sa aveti o zi usoara si frumoasa !
pentru voi !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Pentru mutatiile de trombofilie poti incerca sa suni la Genetic Center. Sunt mult mai ieftine decat la Synevo si din cate stiu se pot face la Bucuresti. Pe mine m-a costat 150 ron/mutatie cu recoltat in Timisoara si trimis pe curier la Cluj (trebuie trimis in conditii speciale). Daca se face recoltarea la ei am inteles ca este cam la jumatate pretul.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna fetelor,
Nu am mai intrat pentru ca am fost internata in spital cu fetita mea, a avut o viroza urata, cu suprainfectare bacteriana, insa acum e bine, suntem acasa.
De ieri, am inceput si eu sa am simptome, insa nu prea am ce medicamente sa iau si merg numai pe Osciloccoccinum, Homeogene, Salvigol si ceai cu miere. Aveti idee ce as mai putea lua?
Caresse, iti tin pumnii sa fie bebe repejor! Bafta luni la serviciu!
Fetelor, voi vorbeati de atatea mutatii, eu nu mi-am facut niciodata asa ceva. La mine cred ca sunt alte probleme probabil...
Va doresc sanatate, vesti bune si bebei la purtator!
Va invit la o cafeluta cu miere!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LumyMony spune:

Neata fetelor
Va citesc in fiecare zi dar eu nu am avut noutati.
Ieri am fost la gine si in martie cred ca o sa fac prima IA
Caresse ma bucur ca esti optimista si cu putere sa o iei de la capat
Si eu am FSh mare ( 10.73)si medicul mi-a spus ca dupa 12-15 incep sa se puna probleme(cu toate ca val de ref max este 8.8) si ca la 31 de ani cati am eu nu trebuie sa-mi fac griji inca
Va doresc bebei cat mai repede..gemeni...tripleti
Felicitari noii gravidute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd

Iarina te mai pup inca odata

Si eu sunt cu mutatiile la bord, 4 heterozigote. Dar nici nu le observ macar, merg inainte ca si cum nici nu le am. Desi banuiam ca am si eu careva din ele, am aflat 100% cand eram in 11 sapt de sarcina


Din cele 4 mutatii, 2 din ele sunt cele pe care le ai si tu.
Din cate stiu, ele nu sunt asa de grave.


Nu stiu ce sa zic de tiroidita autoimuna Hashimoto, parca si ea ar fi cauza infertilitatii, nu vreau sa zic ceva gresit ca nu sunt in tema
Emilia stie mai multe




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

22+ cu Cristina Naomi
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s



Da, tiroidita autoimuna hashimoto e considerata o cauza a infertilitatii dar si a pierderilor de sarcina. Exista 2 tratamente cunoscute pentru cele 2 probleme majore cauzate de tiroidita aceasta. Primul este cu Seleniu care scade numarul anticorpilor ATPO adica aceia care ataca tiroida (va avertizez ca pastilele de seleniu miros si au gust neplacut, medicii nu recomanda acest tratament in general pentru ca in realitate nu e foarte cunoscut efectul anticorpilor Anti-tiroidieni asupra altor organe decat tiroida, deci medicii nu sunt siguri ca un nivel crescut al acestor hormoni afecteaza o eventuala sarcina dar eu in luna in care am ramas am luat Seleniu si cred ca m-a ajutat). Al doilea tratament este cel pe viata cu Euthyrox (recomandat de medicul endocrinolog in functie de valoarea TSH care trebuie sa fie cat mai aproape de valoarea 1 si neaparat sub valoarea 2.5 in sarcina).

29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Ma bucur ca s-a mai animat putin forumul, haideti ca indata vine ziua indragostitilor si avem nevoie de cat mai multe teste pozitive.
uitati niste
Carese ma bucur ca ai putere sa o iei de la capat, te pup

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput