Asp.optimiste>20aniFelicitari medeea76nou(818)!!!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Silvia,stiu ca o valoare foarte mare a AMH-ului insemna ovare polichistice ; dar eu nu sunt o mare cunoscatoare a acestui domeniu !

Te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Blanka pot sa-ti spun ca pentru FIV sunt valabile majoritatea anlizelor 1 an. Probabil va trebui sa repeti pe ciclul cu inseminarea cateva hormonale si culturile de col. Analizele genetice si mutatiile de trombofilie nu se repeta niciodata. Hormonalele variaza de la o luna la alta, iar infectiile... nu le poate controla nimeni.
SilviaT AMH-ul tau arata ca ai sau esti predispusa la PCOS sau exista o alta problema. Nu ai avut probleme cu ovulatia pana acum?

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

A, atunci m-am mai "linistit" ca stiu ca am ovare polichistice Carin, cu ovulatia am avut tot timpul probleme. De asta sunt surprinsa acum ca am ovulatie, fara stimulare, fara nimic altceva, sau cel putin asta imi indica semnele: mucus optim, dureri la ovare si menstruatie fix la doua saptamani dupa ziua ovulatiei banuita de mine + sani durerosi in aceste 2 saptamani inainte de menstruatie. Ciclul anterior care a fost de 44 de zile, chiar ma asteptam sa vina, stiam ziua cand o sa vina pentru ca doua saptamani inainte mi se paruse ca ovulez, chiar daca eram undeva in Z20. Luna asta la fel, acum doua saptamani banuiala de ovulatie, acum Z2 :) Nu mai stiu ce sa cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Silvia, de fapt problema cu ovulatia tarzie in cazul sindromului ovarelor polichistice este ca majoritatea ovocitelor eliberate in acest fel nu sunt viabile pentru a fi fertilizate pentru ca nu sunt de calitate, sunt imbatranite din cauza unui proces ovulator prea indelungat. De aceea stimularea ovariana e atat de folosita in cazul acestui sindrom. Asa mi-a explicat mie endocrinologul mai demult. Pe scurt daca in cadrul unui ciclu de 60 zile ovulezi in ziua 30 sansele sa ramai insarcinata sunt mult mult mai mici decat daca in cadrul unui cicul de 28 de zile ovulezi in ziua 14.

29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

Aha... edificator emilia... mersi CM-ul luna asta a fost mai scurt, de 33 de zile, cred ca am ovulat undeva in Z17... sa vad ce se mai intampla si luna asta :)

Voi ce credeti, ar trebui sa imi refac analizele? anterior le-am facut in mai anul trecut. ar fi cazul sa le refac, inainte poate de a trece la o noua tura de stimulari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanka_11 spune:

Carin, multumesc de raspuns. Ma gandesc ca poate imi fac o programare in februarie la dr ca sa se uite pe dosar si sa-mi spuna concret ce sa repetam si atunci sa-mi fac o socoteala la banuti. Pana atunci incercam "naturel" si incercam sa ramanem optimisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina.ion spune:

Buna fetelor,

Incep prin a-mi cere scuze ca nu am mai intrat de mult sa va vizitez. Se pare ca tot o aspiranta am ramas dar sunt mult mai optimista acum. Marti am fost la control la Dr.Nica Denisa( un om extraordinar) si aveam un folicul de 1.9 cm in evolutie ( deci pana la urma ovulatia exista) si endomentru de 8.6(in ziua 12 CM)iar sansele de a ramane sunt foarte mari.sunt fericita si plina de speranta momentan!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Salutare dragi aspirante
Trec pe aici sa va las muuulti



de molipsire si sa veniti toate la odisee. Sa nu mai ramana nimenea pe aici la aspirante.


Noi suntem bine, crestem.
Va doresc tuturor sa vi se implineasca visul cat mai curand



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

22+ cu Cristina Naomi
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina_r

Salutare fetelor, sper ca ati petrecut linistite/relaxate sarbatorile. Noi anul asta nu le-am mai facut. Azi trebuia sa o botezam pe Eva.
Nu vreau sa va intristez asa ca va spun ca mi-au venit analizele si rezultatele arata cam asa:

Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot

Mutatia factorului V Leiden, Mutatia protrombinica (factor II), Gena MTHFR Mutatia A1298C - negativ
Anticoagulant lupic - negativ (Pentru diagnosticul de sindrom antifosfolipidic sunt semnificative 2 rezultate pozitive obtinute la interval de minimum 12 saptamani.)

Antitrombina (antitrombina III) rezultat 104% > 80

Proteina C rezultat 126 % [70 - 130]
Proteina S rezultat 81 % 55-140
Rezistenta la proteina C activata (APCR) rezultat 3.51 Index mai mare sau egal cu 2.5 (nu-mi ia semnul)
Homocisteina rezultat 8.66 micromol/L mai mic sau egal cu 12

Pana ajung la un hematolog sa le interpreteze, din ce aveti sau ati citit ce-mi puteti spune si mie cu privire la rezultate.

Mai am de facut factor XIII si PAI

"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)


Fetele revin si eu cu intrebari. Mi-au venit si rezultatele la restul analizelor.
Sindrom antifosfolipidic negativ, mutatia genei PAI negativ.

Factorul XIII mutatia V34L a iesit heterozigota.

Imi puteti spune ceva de mutatia asta. Am postat si la topicul cu trombofilie.
Nu reusesc sa gasesc pe net mare lucru despre factorul XIII si mutatia lui V34L voi ce stiti. Ce mi-e ciuda in final tot am 2 mutatii pana mai ieri habar n-aveam de trombofilie si mutatii.



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Bine ai revenit corina.ion sper sa ai noroc si sa nu stai prea mult la aspirante, poti pastra optimismul de la aspirantele optimiste :).
DenyAnd iau si eu un ca m-am dezumflat, speram sa raman doar cu o singura mutatie. Restul fetelor ca au nevoie si ele.



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput