Asp.optimiste>20aniFelicitari medeea76nou(818)!!!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Raisa28 imi pare rau, dar cu multa incredere in Doamne Doamne iti vei vedea visul implinit.

SilviaT bine ai revenit sper sa nu stai mult pe aici.

Caresse mult succes sa iti ajute DD si fara pastile la II si un bebe sanantos in brate. Multa putere si rabdare.

Of fetelor si cand ma gandesc ca pe la tv sau in presa tot aud de bebelusi abandonati, mi se pare ca unele ii fac asa usor si fara probleme de sanatate. Cred ca or fi prea relaxate ca nu ma prind cum naiba li se intampla si probabil ca ele s-or ruga sa nu fie II





Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

mda, asa se intampla iarina de obicei :( chiar referitor la asta am dat chiar acum peste un articol si uite ce declara kim kardashian despre a fi mama: "As muri daca as ramane insarcinata acum. Toate femeile pe care le stiu si au copii au vieti plictisitoare si mizerabile"... ei, nu mai spune... vreau si eu o viata asa "plictisitoare si mizerabila" :)

oricum, nu are rost sa ne gandim la "eu de ce nu si altii da"... mie mi se pare contraproductiv si prea mult consum de energie pentru ceva ce nu putem controla... adica putem doar cu multa iubire cu sotul/iubitul restul... de la doamne, doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Iarina,multumesc pentru urari si iti doresc si tie si tuturor celor care-si doresc copilasi, sa vedeti cat mai repede cele II.

Silvia , ai dreptate, e contraproductiv, dar uneori te intrebi cu ce ai gresit de "..."

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna dimineata !

Am venit cu cafelutasi cu micul dejun

Mi-am propus ca de astazi sa-mi revin ... e drept ca tot azi merg la dra si sper sa-mi totul e in regula !
Totusi am 3 intrebari :
1. Valorile de referinta ale AMH-ului difera de la un laborator la altul ? Eu am facut aceasta analiza al PersonalGenetics in august 2012 si mi-a iesit 2,89( val de ref erau femei varsta fertila 0,4-6,3; femei ziua 3 CM 2-6,8; femei menopauza <0,4) Unitatea de masura este ng/L.Eu am facut analiza in ziua 23 a CM .
2. Valoarea AMH-ului poate scadea brusc ?
3 Si daca la intrebarea 2 raspunsul e DA , cam la ce interval trebuie refacuta analiza AMH ?
Pun aceste intrebari deoarece mama si bunica mea au intrat la menopauza la 36-38 de ani , dar in familia noastra, ele sunt singurele cazuri ! Iar eu , in vara implinesc 34 de ani !

Va acesc !
Sa aveti o zi frumoasa !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

caresse e adevarat ca valorile de referinta pot varia de la un laborator la altul dar nu foarte mult. Unele laboratoare spun ca e acceptabila limita superioara 4 iar altele 6. Oricum tu nu trebuie sa-ti faci probleme deocamdata. Valoare pe care o ai este multumitoare pentru varsta ta. Valoarea AMH incepe sa scada foarte repede dupa ce a ajuns la 1. Eu zic sa nu-ti faci griji deocamdata pentru AMH. Cat timp FSH-ul nu creste, nu mai repeta AMH pentru ca este foarte scump si tu chiar stai bine. AMH-ul meu il vezi in semnatura. Valoarea aceea e de acum aproximativ un an si inca ovulez in fiecare luna si am ciclu regulat. AMH spune doar ca rezerva ovariana se diminueaza, nu e chiar asa cum spune limita laboratorului.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
Caresse, sunt de aceasi parere cu Carin, AMH-ul tau este bun si nu are rost sa il repeti. As mai putea adauga ca el poate scade brusc daca faci stimulari, dar nu cred ca se ajunge repede la ceva dramatic cu asa valoare.
Carin, imi permit sa te intreb ceva
Ce calitate au avut embrionii tai la Fiv? Eu am un AMH de 0.6, care a scazut de la 1.1 in numai cateva luni, cam dupa 5 stimulari (care nu au avut rezultat prea bun)
Deci zici ca sa repet FSH-ul in loc de Amh? Nu m-am gandit niciodata la posibilitatea asta...Amh-ul este f scump de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

gabyv eu nu mai produc foarte multi foliculi nici cu stimulare si la FIV am obtinut doar 2 embrioni de calitate A/B respectiv B.
Din cate stiu AMH nu scade dramatic de la stimulari ci doar de la interventiile pe ovare (drilling cred ca se numeste). Si asa cum am spus de la 1 in jos scade foarte repede (ajungi de la 4 la 1 in 30 de ani si de la 1 la 0, in doar cativa ani)
AMH indica rezerva ovariana si atat. Calitatea ovocitelor si raspunsul la stimulari este dat de FSH. In cele mai multe cazuri FSH creste dramatic la scaderea AMH. Eu sunt un caz fericit cu FSH "doar" 10,6. Cand am descoperit AMH-ul credeam ca nu mai sunt sanse fara donatoare, dar am intalnit un medic care a reusit sa-mi schimbe parerea. Cu incredere si optimism mergem mai departe.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Carin, gaby, multumesc pentru raspunsurile prompte

Gaby, dar tu de ce ai mai facut o noua analiza AMH,daca stiai ca ai deja AMH 1,1 ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanka_11 spune:

Buna fetelor! eu inca ma chinui cu raceala sau gripa, ce-o fi. Sper ca luna februarie sa fie mai buna.
Am si eu o intrebare: stiti cam cat timp sunt valabile analizele? Sper ca in martie sa putem incerca o inseminare, doar ca presupun ca va trebui sa repet si ceva analize. Anul trecut am facut o gramada, mai am si mai vechi, ca vorba aia din 2009 ma tot "analizez". Am deja un biblioraft cu rezultate. Mi-e teama ca daca trebuie sa repet prea multe si care sunt ff scumpe, mai trebuie sa aman si inseminarea, ca deh nu ma dau banii afara din casa, iar la stat nu vreau sa merg pt ca uras ca var plicuri cu bani in buzunarele medicilor si sa sper ca am dat destul. Nu mai vorbim de conditii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

Neata,

Apropo de AMH (este vorba de hormonul anti-mullerian, da? ) Mie mi-a iesit 17,22 ng/ml in a 3a zi de CM, cand val. de ref. este < 10,6 ng/ml. Eu de aici ce concluzie sa trag, ca nu prea m-am lamurit... Reactia doctorului a fost pur si simplu de "groaza", din care am inteles ca nu e bine, dar nu m-am gandit pana acum sa intreb si de ce e rau. FSH-ul l-am avut de 5,4 U/l tot in a 3a zi CM la o val. de referinta in faza foliculara de 3,03 - 8,08 U/l... Asta mi s-a parut a fi OK, sau?

va

Mergi la inceput