Masina auto

Masina auto | Autor: XIO

Link direct la acest mesaj

Trebuie sa imi cumpar o masina, ceva second, in nici un caz combi sau mare, cu consum mic, la care intretinerea sa nu ma usuce de bani.
1.Pe primul loc e un Audi A2 care nu ma incanta la nebunie cum arata, dar Dieselul are un consum in oras de 6 sau 6 si ceva. Am gasit pe mobile.de A2 din 2003, 2004 cu 3000 sau 3000 si ceva de euro.
2.Inainte sa gasesc Audi-ul m-am gandit la un BMW seria 1 Diesel care la fel are un consum de 6 si ceva-7 in oras, dar mi s-a spus ca intretinerea masinii costa f. mult, cu schimbarea pieselor samd, si ca avand tractiune spate e aiurea iarna.
3.M-am gandit si la un Opel Astra d dupa 2003, dar am vazut ca e cam mare consumul.
4.Ca model imi mai place si Ford Focus, dar la fel, problema e consumul.


Am vrut doar sa va intreb daca ati avut experienta cu masinile mentionate mai sus, ma intereseaza consumul si cat costa schimbarea pieselor, revizia tehnica samd, si eventual alte propuneri de masini care sa se incadreze in stolurile pe care le am.


Mai trebuie sa spun ca seful imi tot spune ca cel mai bine este sa cumpar un Mercedes, ca e masina sigura si buna si tine mult, dar evident ca intretinerea costa ceva.




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Golf, Xio...Vw Golf, fara nici o indoiala.
BMW si Audi sunt scumpe la intretinere, Astra si Ford nu-s fiabile.
Daca nu e Golf, sa fie Polo. E cea mai fiabila, cica (sa-mi amintesc unde am vazut si revin).

Edit: Am gasit. Ce am zis se refera la masini pana in trei ani, pentru mai vechi uita-te in link.
http://autosworld.eu/2013/01/10/top-10-cele-mai-fiabile-masini-raportul-tuv-2013/

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Ai enumerat numai marci foarte scumpe de intretinut.....ufa si Mercedesul nu mai zic.
Sunt masini bune second -hand,nu neaparat de "marca",care costa putin si intretinerea si consumul.
Eu am un Fiat 500,din 2010.sunt super multumita........nu ma pune sa dau detalii ca nu stiu sa-i ridic nici capota.
Dar stiu ca.mi consuma f putin,e masina aproape noua ,nu-mi fc pb,si e si de fitze cica....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Toyota; nu stiu cit e prin europa dar aici masinile astea au viata f f lunga si consumul f mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Trebuie sa imi cumpar o masina, ceva second, in nici un caz combi sau mare, cu consum mic, la care intretinerea sa nu ma usuce de bani.
1.Pe primul loc e un Audi A2 care nu ma incanta la nebunie cum arata, dar Dieselul are un consum in oras de 6 sau 6 si ceva. Am gasit pe mobile.de A2 din 2003, 2004 cu 3000 sau 3000 si ceva de euro.
2.Inainte sa gasesc Audi-ul m-am gandit la un BMW seria 1 Diesel care la fel are un consum de 6 si ceva-7 in oras, dar mi s-a spus ca intretinerea masinii costa f. mult, cu schimbarea pieselor samd, si ca avand tractiune spate e aiurea iarna.
3.M-am gandit si la un Opel Astra d dupa 2003, dar am vazut ca e cam mare consumul.
4.Ca model imi mai place si Ford Focus, dar la fel, problema e consumul.


Am vrut doar sa va intreb daca ati avut experienta cu masinile mentionate mai sus, ma intereseaza consumul si cat costa schimbarea pieselor, revizia tehnica samd, si eventual alte propuneri de masini care sa se incadreze in stolurile pe care le am.


Mai trebuie sa spun ca seful imi tot spune ca cel mai bine este sa cumpar un Mercedes, ca e masina sigura si buna si tine mult, dar evident ca intretinerea costa ceva.




**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916




Xio ia in considerare ca pentru o masina disel, impozitul anual e dublu fata de cel pentru o masina pe benzina. La impozit se ia in calcul si vechimea masini (gradul de poluare) deci impozitul creste si cu varsta masinii. Eu platesc 376€/an impozit pentru un VW Passat Kombi TDI din 2006. Ca si consum e super ok, adica 7% combinat.


Piesele de schimb cele mai ieftine sunt pentru Mercedes. La Audi, BMW si VW sunt foarte scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pe linga ce spune Mirilutza(eu imi maintesc ca tzi-am mai spus de treaba cu masina pe diesel nu e mare sfiriiala la econo ie in Germania),barbatu' meu spuneca si asigurarea la VW e scumpa comparativ cu alte marci.

Dar la tine e irelevant cred ca pe tine oricum te rupe asigurarea!

Daca nu mergi pe principiu ca masina reprezinta vreun statul,dintre cele mentzionate de tine,eu tzi.as recomanda Fordul.Nu stiu d ece spui tu ca e mare consumatoare,noi am avut ford si am fost tare multzumitzi.rezistenta(nu am avut mari reparatzii de facut mai ales in primii ani,insa sa stii ca in general in Germania piesele de schimb sunt originale,deci pretz pe masura),consum scazut,nu te rupe nici la asigurare si nici la impozit.

Noi avem acum un BmW,personal nu mi se pare foarte mare diferentza la impozit,asigurare(e totusi o diferentza intre ford si bmw ),nici la consum nu e de speriat,dar noi nu stam in oras mare deci e altul consumul.Despre piese de schimb,nu-tzi pot spune inca nimic.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Tot eu!

Xio,daca pe tine nu te-ar rupe asigurarea,eu tzi-as recomanda sa ascultzi sfatul sefului.

Dar cum la tine e problema asta de care nu potzi sari/scapa,as alege alta marca pentru inceput!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Xio, tu glumesti, 6-7 in oras e consum mare???
eu la Polo benzina 1.4 (automat, e drept) am 10 si peste! in afara e ok, dar na, nu fug din oras in fiecare zi.
pe de alta parte o pretena are tot Polo, dar diesel... si nu consuma mai mult de 5.5. pur si simplu nu se misca acul indicator de carburant nici dupa 10 zile
si eu as zice VW Golf sau chiar Polo. daca iti e teama de marime iti zic ca ingehsui in portbagajul ala minuscul.. o gramada!
la Audi e teribil de scumpa intretinerea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

mai fetelor, eu vad ca Xio se gandeste la o masina din 2003, deci veche de 10 ani. Deci, piese la greu.... voi vorbiti de masini noi, maxim 3 ani vechime... e o mica-mare diferenta.


Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

mai fetelor, eu vad ca Xio se gandeste la o masina din 2003, deci veche de 10 ani. Deci, piese la greu.... voi vorbiti de masini noi, maxim 3 ani vechime... e o mica-mare diferenta.


Ingrid si Cristi 9 ani


Vorbim de Germania...ca aici locuieste Xio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Xio, hai ca am si eu ceva experienta cu masini.

Nu iti recomand Ford. E bun la anii de inceput, dar cu cit imbatrineste, cu atit mai bubos in cap e. Pe bune, Hände weg!

In general iti recomand cu caldura sa nu te uiti la masini mai vechi de 5-6 ani. Stiu ca sunt mai ieftine, dar sunt ieftine cu un motiv: sunt pe cale de duca si urmeaza investitii majore. Noi am vindut un Audi A4 din cauza asta, avea 11 ani si deja investitiile care urmau in maxim 2 ani se ridicau pe la 2000-3000 euro. Risti foarte tare sa te pacalesti.

Audi e o masina foarte buna, dar e foarte scumpa la revizii, la fel Merzedes si BMW. In functie de model si ce e de facut ... pe noi ne costa revizia cam 1000 euro, asta daca nu e mai nimic de facut.

Opel - noi avem un Corsa, cumnatul un Astra. Corsa e mai ieftin comparativ, si ca pret initial, si consum, si asigurare. Nu stiu de revizie ca nu am intrebat.

Iti recomand un Opel Corsa sau un VW (am avut un Golf si l-am iubit mult), sunt bune, tin la calareala, nu te duc cu 22o km/h, dar au viata lunga si consum mic si sunt destul de ieftine ca asigurare si revizie/piese.

Daca iei o masina cu consum foarte mic nu prea conteaza ca e Diesel sau Benzina si Diesel te costa mai mult impozit si asigurare, nu stiu de ce naiba. Dar e bine sa compari preturile si sa cintaresti bine alternativele. Depinde si cam citi km faci pe saptamina/luna. Noi spre exemplu avem un Audi Diesel si merita din plin diferenta, consuma cam 10l la 100km combinat si cind fac plinul las cite 150 euro scurt. Daca ar fi pe benzina ne-ar usca, ca nu as baga E10 in el.

asaaa ... mai e varianta unui hibrid --- sunt masinutele alea cu gaz. Sau ma rog, se pot transforma si alea normale si schimba pe gaz. Cumnatul face zilnic cam 100 km si zice ca l-a costat 1000 euro transformatul si aproape ca nu simte ca are masina, atit de putin il costa. Stiu ca sunt unele noi micute, uite nu mai stiu cum le zice si relativ ieftine. M-as uita de una la mina a doua.

Din nou ff. important:

1. nu te uita la masini mai vechi de 7 ani, o sa te arda la buzunar dupa (exceptie daca o iei de la un pensionar care o scoate doar duminica din garaj, numai ca sa o lustruiasca un pic, in cazul asta e un snäpchen)

2. Compara frumos asigurarile pentru diverse tipuri de masini, la diverse companii de asigurare, asta va fi un cost major pentru tine pentru ceva ani de acum incolo. Si cumpara masina in cunostinta de cauza.

3. Nu te arunca la Audi, BmW si Merz, te vor arde la buzunar. Cind esti mai ok cu banii (ca vei fi ca medic aici) poti sa vinzi masina 1 si sa iei ce lux vrei tu mai incolo.

Pup.

Mergi la inceput