Masina auto

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am o alta parere despre marca Ford. Am Ford Mondeo de destui ani, inainte am avut Ford Focus si nici una nu mi-a facut probleme. Si multi in jurul nostru conduc Ford, nu este o marca ocolita de germani, din contra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

oooooooffff, da' greu e!

Mi-a spus seful ca fiind spital bisericesc este un nene care se ocupa de toate asigurarile celor de la spital si sunt mai ok ca pret, o sa ma uit atunci pe un site sa compar preturile.
Sa intreb si daca pot aduce ceva dovada din Ro, ca la unii le-a acceptat-o.

Masina pt mine nu e vreo oglindire a vreunui statut, sincera sa fiu eu mi-as fi luat un Smart Roadster pe care mi-l pot parca in postea daca vreau, dar prietenul a spus ca nu s eurca ina sa ceva :)))))

Revizia aia nu o pot face in Ro?
Noi stam intr-un orasel mic, la lucru merg pe jos, daca ar fi sa facem naveta ar fi urmatorul oras mare la 20 km departare si ca drum in weekenduri sa ne plimbam la 100 km departare sa zicem. In Romania nu stiu daca ar avea sens sa merg cu masina, ca sunt bilete de avion superieftine...
taica-miu (dupa cum vedeti am intrebat peste tot) a spus sa imi cumpar ceva nou relativ, adica de 3-4 ani vechime, cu multi km la bord ca sa fie rodata si mai ieftina din cauza km.
Urmeaza sa ii cer parerea si unui prieten de familie care e Handler in Germania, dar mai puteti spune din experientele voastre, ca o sa fac o lista cu plusuri si minusuri in fctie de tot ce am aflat pana acum


Va multumesc mult pt sfaturi


Un Polo sau un Golf chiar mi-ar place, dar fir'ar, sunt atat de scumpre VW aici.... o sa iau totusi de la banca imprumut si platesc in rate, ca altfel nu am cum sa impac si capra si varza...


Later edit: am incercat pe un site sa vad cam cat ar costa la un Audi A2 asigurarea. Am vrut sa incerc si cu VW, Ford si Opel dar sunt cateva pagini de completat si netul meu merge ca un melc.
http://www.tarifcheck24.com/kfz-versicherung/vergleich/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Hop si eu...Opel Corsa rulz Noi am avut 1.2 pe benzina, am facut turul Europei cu el, a mers pe noroaie ...mi-a ramas inima la masinuta asta.

In Olanda am vazut un coleg cu Sandero...si multe MCV-uri pe strada. Or fi aia mai prosti ca noi...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Xio,eu nu prea am intzeles...da' daca nu-tzi trebuie masina sa mergi la munca...atunci de ce tzii neaparat sa-tzi iei una?

Stiu ca pare aiurea intrebarea,da' ia pune tu pe hirtie :asigurarea masinii,impozitul,reparatziile,cauciucuri iarna/vara,benzina sua motorina(ca la pretz iar nu mai e mare diferentza si unde stai tu nici trafi de frontiera nu potzi face),TÜV-ul(pe care il potzi face numai in Germania daca maisna este aici inregistrata) etc si vezi nu iesi mai ieftin pentru plimbari cu trenul/autobuzul...?

Noi avem nevoie de masina pentru mers la lucru zilnic sotzul(ca eu bag talpa regulat pina-n oras,copilul merge cu autobuzul la scoala))si eventual cumparaturi ca stam pe virfu' dealului,in afara orasului.Insa daca ar fi numai cumparaturile...am iesi mai ieftin cu taxiul decit sa avem masina.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Andacos, pana acum aveam tren aici si puteam sa mergem in orasul de langa, acum pt 3 ani nu mai exista tren, ca sa mergem la 20 km trebuie sa ne ducem cu autobusul si dupa aia cu trenul. Ne trebuie masina ca vrem si noi sa mai plecam de aici, din sept. tot in oraselul asta stau, nu se mai poate.
Vrem sa vizitam si alte zone, sa tragem o fuga pana la Praga, fara masina nu merge aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Xio, hop si eu in vorba, ii dau dreptate lui andacos. Sunteti tineri, fara copii si catrafusele aferente, ati putea sa va amanati cumpararea unei masini pentru cand veti avea venituri mai mari si restul cumparaturilor mari facute ( gen masina de spalat ca tot ai deschis subiect). Pana atunci puteti investi in 2 rucsaci comozi, site-ul www.bahn.de iti da legaturi in toata Europa si puteti purcede la plimbari cu trenul. Chiar daca e mai incomod de luat, dar nu sunt multi 20 km.
Eu asa as face ( de fapt asa am si facut la varsta ta) ne-am luat intai celelalte de trebuinta si apoi ne-am luat masina, un model mai ieftin dar direct noua. ( sau ma rog, poti sa iei una la 2-3 ani vechime). E frustrant sa-ti iei masina si sa incepi sa tot repari la ea.
Asta e opinia mea, sper sa nu te supere, ia-o ca pe o parere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

cred ca am pierdut vreun subiect pe drum , credeam ca Xio locuieste in Timisoara, dar se vede treaba ca sant ramasa in urma.

Parerea mea, daca ai 3000 Eur disponibili, da-i avans pentru masina noua si pt diferenta ia un credit. Macar ai 3-5 ani garantie si nu bagi bani in piese.

Succes !

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Xio, revin cu informatii noi. Am vazut un ranking al diferitelor marci de auto in fuctie de numarul de probleme tehnice pe care il au.
Cele mai putine probleme tehnice le au Suzuki, Toyota si Volvo....pe locul 8 cred ca era Mercedes. BMW, Audi si VW nu erau printre primele 30...deci incearca sa gasesti o Toyota.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Xio,

Am scris si la celalalt post si mi-am mai adus aminte de ceva, sa ai grija sa nu fie masina tare veche ca daca are emisiuni mari de CO2 nu mai primesti placheta verde fara de care nu mai poti intra in orasele mari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cristina, mutumesc, am citit ce mi-ai scris

Am gasit o Kia ceed, consumul e mic, de placut imi place...

Mergi la inceput