Lapte condensat

Lapte condensat | Autor: natalia_nica

Link direct la acest mesaj

Fetelor din Romania, spuneti-mi si mie, ati gasit prin magazinele noastre lapte condensat din-acela la conserva, de consistenta vascoasa (nu doresc din-acela lichid, de-ala este si la Lidl, Auchan etc.)? Stiu ca se poate prepara si in casa (as vrea sa-l folosesc in anumite retete de dulciuri), dar nu vreau sa pierd in bucatarie timpul pe care l-as putea petrece cu copilul si sotul meu...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

in carrefour cred c-am zarit smantana dulce pentru prajituri. ori la raftul cu lactate, ori la cel cu lapte UHT si chestii pentru prajiturit (esente, zahar pudra, stafide, etc.).
probabil are acea consistenta si gust de care ai tu nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu, nu e acelasi lucru, smantana pentru frisca e lichida.

Natalia, am luat de la mega image, marca delhaize. e vascos bine si e la cutie de metal.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

e posibil sa ma insel, insa n-as fi retinut ideea daca nu scria pe cutie smantana dulce pentru prajituri; imediat m-am intrebat cum altfel ar putea fi folosita acea smantana, in afara de a fi transformata in frisca...n-ar fi scris degeaba pentru prajituri daca era doar pentru frisca...zic si eu

sambata sau duminica ajung in carrefour, o sa ma uit doar de curiozitate ce marca este, ce scrie pe cutie si pentru ce este recomandata...eu nu prajituresc deloc...din pacate sau din fericire...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Da, roxanaz, asa e, nu smanatana dulce doream.

Hm, cred ca nu avem Mega Image pe-aici, dar as putea s-o rog pe sora mea sa-mi aduca. Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Natalia, parca aveti auchan? as putea sa ma uit acolo, fac curent cumparaturile si sa te anunt.

edit: parca am vazut ieri si in cora. la specialitati. am observat, ca regula generala, ca ala din cutie de metal e gros si cel din tetrapack e lichid. asa zici si tu?

Corina, nu conteaza ce scrie pe cutie, orice smantana pentru frisca e lichida, si Natalia tocmai ce a zis ca ii trebuie teapana. si stiu si pentru ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Shortbread caramel a?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

io ziceam dulche de leche.... ia sa zica acu Natalia repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

roxanaz, da, exact cum explici matale!

da, ar fi dulce de leche si asta http://www.retetecalamama.ro/retete-culinare/deserturi-dulciuri-de-casa/napolitana-cu-ciocolata-si-orez-expandat.html - foi d enapolitana umplute

La Auchan n-am gasit, m-am tot uitat... In Timisoara nu avem Cora, dar am vazut ca exista la Arad, so, cand m-oi duce pe acolo imi iau. Din pacate, am vazut ca nici mega Image nu exista prin partea asta de tara... Oare la Carrefour market exista? Sau la Real?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Shortbread caramel a?

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania





acum am vazut si reteta asta, pare...
dar, fara graba, mai intai sa gasesc lapte condensat! sau, intr-un final, sa ma apuc sa-mi fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu am gasit pe un blog nemtzesc(pentru a si eu am avut probleme cu notziunile astea:lapte condensat,smintina lichida etc)si foloseaua lapte condensat(cel d ecafea cu 7,5 sau 10% grasime),smintina lichida pentru frisca si lapte normal.

Chiar as vrea sa scrie fetele care au stirnit forumulcu tres leches,sa spuna asa pe intzelesul tuturor ce tip d elapte au folosit.

Dana

Mergi la inceput