Lapte condensat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Se gaseste lapte condensat la LIDL. am vazut cu ochii mei aseara:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

scuze. acum am vazut ca nu vrei din Lidl:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Dana pai zi tu ce vrei sa explicam

smantana lichida e acea smantana, din proteina animala sau vegetala, care batuta bine cand e rece se face frisca. in stare lichida, cand nu e indulcita, se poate folosi la sosurile traditionale cu smantana, la paste, etc.

laptele condensat e facut numai din lapte - n-am vazut de origine vegetala si e procesat la temperatura joasa mult timp, astfel incat se evapora o mare parte din apa care il constituie, raman proteinele. e vascos... ca o smantana grasa. poate fi indulcit sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Roxana....de laptele asta condensat intrebam,ca restul e clar.

Uite ca si Natalia eu de exeplu stiam ca laptele condensat e mai gros si mai dulce decit cel d ecafea(pe care scrie lapte condensat)

Deci,de care lapte condensat folosim?

Repet in retzeta gasita d emine ,se folosea lapte condensat de cafea cu 7,5 sau 10% grasime,dar asta nu e grosutz si nici dulceag.

edit sa intreb de Natlaia,ea de ce nu vrea sa foloseasca lapte condensat din Aldi sau Lidl?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am gasit ca in germania laptele cel mai folosit, condensat, e Milch Madchen. de la nestle parca?
la tub si la cutie de metal, ca de conserva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

am gasit ca in germania laptele cel mai folosit, condensat, e Milch Madchen. de la nestle parca?
la tub si la cutie de metal, ca de conserva.


Deci s aintzeleg ca tu pe asta-l recomanzi?

ca de exemplu lapte condensat e si asta:

http://www.lidl.de/media/product/0/0/1/1/6/6/1/milbona-kondensmilch-10-fett-regular.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu zic ca asta e cel de cafea. e si la noi, la lidl, si in mai multe locuri.
astalalt, www.flickriver.com/photos/8139508@N02/486177786/" target="_blank">milch madchen, e in tub sau www.flickr.com/photos/mcdemoura/2673916707/" target="_blank">in cutie de metal. asta e pentru dulche de leche.

sincera sa fiu cred ca faptul ca se numesc la fel creeaza confuzii. poate doar procentul de 10% sa te faca sa intelegi ca e vorba de lichid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz


sincera sa fiu cred ca faptul ca se numesc la fel creeaza confuzii. poate doar procentul de 10% sa te faca sa intelegi ca e vorba de lichid.


Exact,de asta tot intrebam eu sia ici si la subiectul celalat.

Am sa caut la tub,ca la cutie din ce stiu eu tot la fel de lichid este ca si cel din imaginea pusa de mine.
(imi amintesc tot de aiic de pe forum,ca potzi fierbe cutiile alea si asa se ingroasa laptele,dar ma sa caut intii tubul...)


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Dorsilia, nu e problema ca nu vreau de la Lidl, doar ca cel de la Lidl nu e ceea ce am nevoie... Ala e din-ala lichid pentru cafea, iar mie imi trebuie din-acela vascos (la conserva de obicei). Spun ca imi trebuie de-ala vascos pentru ca se si explica in reteta si e si pozat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Dana, cutia trebe sa fie de metal. daca e de metal, aia e si cand gasesti ia vreo 4 cutii si trimite si incoace

Mergi la inceput