Juniori de Iulie - August 2004 * (108)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Hello!
Abia astept si eu sa se mai incalzeasca vremea - nu-mi place anotimpul asta (cel putin in oras, parca la munte e altceva) si caut sa evit cat mai mult sa ies pe afara...pe de alta parte mai este inca o luna de iarna...

Am si o veste buna - am reusit sa aranjez prima saptamana de vacanta - am gasit o oferta foarte buna pe booking, asa ca am facut rezervarea pentru cazare si pentru biletele de avion - plecam pe 29 iunie si ne intoarcem pe 6 iulie - plecam in Italia, in zona Puglia (aproape de Bari). Am vazut acum cateva luni un articol despre litoralul din zona asta si despre oraselul Alberobello (site protejat UNESCO) si m-am indragostit - o sa stam intr-o casuta traditionala (se numeste Trullo) - arata foarte pitoresc. Gasiti aici cateva explicatii si poze...

Acum incerc sa vanez oferte pentru a doua vacanta, pe la sfarsitul lui august - Legoland cuplat cu altceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

super Gabi, o sa va placa mult mult in Puglia!!! e o regiune minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Gabi cat te-a costat??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

simt ca pic ca oul in galeata aici intre ce discutati voi, mai ales ca sunt satula pana-n varful capului de ploaie, vant, frig, de cenusiul asta continuu. vreau zapada, pentru ca e iarna !

motivul pt care ma simt ca naiba e ca de ceva vreme, nu pot spune cu certitudine cand a inceput, este ca buburuza mica are tulburari de somn, fara sa se fi intamplat ceva major in viata noastra intre timp. Are si o labilitate emotionala care ma nou ma dispera ! Plange din absolut orice, plange daca Danu o refuza cu un joc, daca nu reuseste sa faca freza papusii cum vrea ea, daca i fac observatie sa-si stranga jucariile, i se schimba mimica instant si i se umezesc ochii. Nu mai vrea sa mearga singura la culcare deloc, ceea ce facea fara pb de mica. Nu mai pot pleca nici la baie noaptea ca e instant dupa mine speriata sa vada unde sunt. Seara dupa 10 mai plecam in sufragerie, mai citeam o carte, vedeam un film, citeam forumul, scriam pe blog etc. acum nici vb sa mai pot pleca de langa ea. Danu doarme tun de cum pune capul jos. Se rasuceste si el de n-spe ori, se descopera, insa nimic altcev, pufaie relaxat insa cu ea ma trezesc dupa 1,5-2 h dupa ce a adormit cu ochii laaaarg deschisi cautandu-ma. Si nu mai poate adormi rapid la loc. Asa face de 2-3 ori pe noapte, iar ziua e morocanoasa, obosita vizibil, iritata, sensibila. Si eu sunt obosita dar macar beau cafea, sunt adult. Imi fac insa pb pt ea. Ce as putea sa fac s-o ajut? Nu are cosmare, nu se culca tarziu, la 9-9.30 pm, nu mananca ciocolata seara, nu am speriat-o cu ceva, acum tre sa-i pice/scoatem doi incisivi de jos, ii cresc altii pe langa deja, am discutat despre inscrierea la scoala, insa nimic altceva. Il are pe Dan ca exemplu care merge la scoala cu mare interes si placere, face fata bine la solicitari deocamdata, el vine zilnic si povesteste "ce fain a fost!" asa ca nu ar avea de ce sa se sperie de asta. La dentist merg cu amandoi, ea ca spectator si-l vede pe Dan cum sta sa i se scoata dintii fara pb, nu plange, nu se sperie, nu nimic, el ma roaga sa-l duc la scos dinti cand il supara cat se misca. Ma gandesc ca deja buburuza a intrat intr-un cerc vicios, adica nu mai poate dormi ca lumea de obosita ce e. Ar ajuta-o oare Alinan kids, sirop? am vazut ca au cei de la Fitterman asa un produs pt prescolari si scolari. Sau alt produs? ceai de tei etc nu bea seara pt ca bea lapte mereu inainte de a merge la culcare. Lapte cu fulgi de porumb.

ce ziceti ca poate avea oare si ce sa fac???

merci tale mult
o zi buna si sanatate maxima sa avem, cu mic cu mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

eu zic ca este doar o etapa in viata ei..asa cu ei mereu au etape ...doarme singura in camera ei sau cu cine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lia, de ce nu mergeti la un psiholog? ea din exterior ar putea face mult mai multe.
ca asa sfaturi... sunt usor de dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lia, de cand tine problema asta ? Ea ce spune, de ce o apuca plansul ?
Si noaptea ce zice, de ce nu vrea sa [pleci ?


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Lia, se poate sa fie obosita si de aici si plansul...Nici eu nu-s prea bine-dispusa cand sunt obosita.

Frichineala d'asta Ioana are de cand s-a nascut...
Mami in sus si mami in jos, nu trebe sa ma duc nici la wc fara sa o pup si sa spun unde ma duc ...sa dau eventual raport in scris dupa aia...
N-am voie sa dorm in alta parte si ma pipaie de 2 ori pe noapte sa vada daca sunt langa ea. Daca plec la baie ma intreaba de ce am stat atat! (si cum eu am somn de iepure...)
Eu inca sper sa-i treaca Am smuls si niste pseudo-promisiuni de la ea :
"mami, la 6 ani o sa dorm singura ca o sa fiu mare si am auzit ca fetitele dorm singure la 6 ani"

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Kim - cazarea (7 nopti, mic dejun inclus) intr-o casutza din asta trulli, 4 persoane - 921 eur (puteam lua mai ieftin cu circa70 eur daca optam pentru rezervare fara posibilitate de anulare), iar avionul ne costa in total 594 eur. Mai vrem sa inchiriem si o masina acolo ca sa ne plimbam, dar asta va fi extra. Deci cazarea + zbor, 4 persoane = 1515 eur
Eu m-am incadrat in buget, deci mi se pare ok...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Lia, si Matei a avut etapa "plangacioasa", cand ma adusese la disperare cu plansul din orice. Ajunsesem la discutii de genul: "Nimeni nu iubeste plangaciosii, nu o sa se joace nimeni cu tine, nu o sa ai prieteni daca plangi din orice...".
Etapa, caci si eu cred ca e o etapa, a trecut de la sine, iar daca il mai apuca miorlaiala fara motive serioase il ignor.
Cu somnul... si la noi e poveste, ma trezeste si acum uneori ca vrea sa stau cu el, la fel, dupa 1.5-2 ore de somn, ba vrea sa vin la el in camera, ba sa plec eu la el in pat si sa doarma el cu Petro...Si astea sunt doar perioade...

Eu am o alta problema, Matei este, nu stiu cum sa spun, pesimist, negativist? Eu sunt o fire mai luptatoare, mai optimista, dar aici clar seamana cu alta latura a familiei. "Mami, vreau ceva, dar sigur nu se poate". "Mami, degeaba invat ca oricum gresesc". "Mami, daca mananc mai repede sigur mi-e rau", si pe mine ma seaca fazele astea. Duminica mi-am iesit din pepeni si l-am pus sa repede de 10 ori :"Sunt destept si pot orice".
Nu stiu daca e cazul sa intreb un psiholog, pentru ca in marea majoritate a timpului e un copil vesel si cu simtul umorului, dar pune raul in fata ca babele...

Mergi la inceput