Azoospermia

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mph2012 spune:

Si eu am citit peste tot ca la o valoare mare a fsh nu are loc spermatogeneza dar la noi fsh de 45.52 si sub 1 milion cu forme morfologice normale 55%.....
Citeam ca intr-o cercetare (universitate din state) unde au folosit 3 tipuri de subiecti cu fsh putin marit de la limita superioara pana la 20 , cu fsh de la 20-40 si cu fsh foarte marit peste 40 ca in urma biopsiei testiculare s-au gasit la 60% din subiecti cu fsh pana in 20 , la 65% cu fsh 20-40 si la 67 % cu fsh peste 40. Se pare fsh asa mare provoaca fortarea producerii de
Oricum la noi cazul se clarifica pt ca stim de unde e infertilitatea ramane doar sa mai aflam putine detali ca sa stim pe ce drum o luam.
Eu sunt aproape convinsa ca in cazul unei biopsii gasim ce ne trebuie sa vedem daca si putem folosi ce avem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza12 spune:

buna fetelor as vrea sa imi spuneti si mie cum este cu FSH -ul ca sincer sunt noua si nici nu ma pricep asa bine ca voi....si noi ne confruntam cu infertilitatea de 7 ani si tocmai acum i-am facut sotului analizele voiam sa va intreb ce valori ar cam trebui sa aiba??/lui i-a iesit FSH4,58 inca nu am ajuns la medicul nostru .....sunt sresata...nu stiu daca este bn ...astept raspunsul vostru va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Deci sa inteleg ca nu intotodeauna o valoarea mare a fsh-ului arata ca nu exista spermatogenaza. Dar la voi ce rezultat v-a iesit in urma spermogramei? oligo sau azoo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Alina, din cate am citit pe acest forum valoarea fsh-ului pe care l-ati obtinut este foarte buna...limita fiind 12...poate fii o obstructie.. dar in principiu aveti sanse bune de fiv+icsi....asa am inteles
Noi inca nu am facut analizele.. dar abia astept sa vad ce rezultate o sa ne iasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

la noi este azo - criptozoospermie . adica toti sunt cu defecte ( cei 24 de buc care au fost gasiti vii - imobili ) .

nici nu stim ce sa facem . sa facem punctie sa vedem daca inauntru sunt mai buni ? sa mergem cu ei asa defecti ?

sotul are analizele foarte bune , cele hormonale foarte bune . acum urmeaza sa facem cariotip si microdeletii .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Gabriela, dar voi unde ati facut spermograma? Noi am facut-o la bioclinica, dar acuma ma bate gandul sa facem o spermograma mai detaliata, sau mai minutioasa....poate poate gasim si noi cateva bucati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

noi am facut spermograma/spermocultura si martest la medlife .

sa fie cu succes la voi . poate gasiti intr-adevar ceva .


am facut multe spermograme , la diverse clinici pentru a ne convinge ca nu e nimic , sau din speranta ca vom mai gasi poate ceva . in cea de la medlife am gasit ceva .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Poate o sa va para ciudat..... dar chiar nu cunosc....care este deosebirea dintre spermograma si spermocultura?....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

nu-i nimic . nu-ti fie rusine sa intrebi .

spermograma arata cati spermatozoizi , calitate /cantitate , iar spermocultura arata ce anume contine sperma ca si agenti patogeni . test important pentru infectii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mph2012 spune:

concluzia la noi la spermograma e PARVISEMIE cu CRIPTOSPERMIE si NECROSPERMIE
LA TIPURI DE SPERMATOZOIZI DUpa metoda WHO (1992)
55% NORMAL/OVAL + 25% MICI +10% ASCUTITI + 5% IMATURI SI 5%AMORF
DAT MOBILITATEA LA 1 ORA ESTE 0

FSH 45.52 SI LH 14 RESTUL OK

Mergi la inceput