Azoospermia

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena74 spune:

MPH , cat de mare este FSH?

In literatura de specialitate, se spune ca la o valoare de peste 3 ori limita maxima este azoo= 0.

Dar totusi sotul meu la FSH 37,8 U/l ( normal 1,13-12,51 U/l) a avut in jur de 100.000/ml , grad A+B 20%,
Pentru mai multe sanse am avut 2 probe congelate plus inca una in ziua punctiei, astfel a fost suficient pt FIV +ICSI. Am obtinut 5 blasto AA la 5 zile.
Oricum eram pregatiti si pentru punctie daca nu erau viabile pentru ICSI.


NADALI,eu citesc forumul de foarte mult timp, si pe azoo am retinut cateva cazuri, probabil sant mai multe , dar astea mi-au ramas in memorie:
Amzulica - a reusit FIV+ICSI cu biopsie testiculara la o clinica in Bucuresti.
Melisa a reusit din prima la fel la Wunschbaby Viena.
Pisix a reusit , daca stiu eu bine de 2 ori la AZVUB Bruxelles.
In toate cele trei cazuri era vorba de azoospermie obstructiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mph2012 spune:

buna
fsh .... 45
Si eu am citit ca la o valoare asa mare nici nu are loc spermatogeneza.... si totusi la a doua spermograma Dr mi-a spus ca exista (sub 1 milion) cu forme normale peste 50% dar fara mobilitate si fara vitalitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena74 spune:

Si sotul meu a avut odata FSH 42 ,

Cel mai important cred ca este ca aceasta analiza sa fie facuta acolo unde va hotarati pt Fiv, ei trebuie sa spuna daca sant sanse de Fiv.

Cu o luna inainte de a face noi Fiv, a facut o spermograma la Cluj Gynia, cu rezultatul " Rari" , si embriologul era foarte nedumerit ca noi eram ferciti ca a gasit totusi ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mph2012 spune:

Cam asa afost si la noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Azoo obstructiva fata de azoo neobstructiva se constata in functie de fsh? ce valoare indica ca ii azoo obstructiva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

nu cred ca asa se considera . adica nu vad cum fsh arat daca este azo obstructiv sau neobstructiv .

dar o valore mare FSH arata ca spermatogeneza nu are loc . deci 0 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

pt a vedea daca este azo obstrucitv sau nu se face eco . consult la urolog si eco .

barbatii insa nu sunt prea deschisi pentru acest tip de "intalnire" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Dar noi am fost la eco.. si nu ne-a zis nimic...poate nu a vazut nimic....sau poate nu stie sa citeasca ce vede pe ecran...oricum abia astept sa isi faca analizele sa vad ce surpriza ne mai este rezervata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

de multe ori nu spun multe pentru ca nu stiu la ce se uita . din pacate .

cred ca ar fi fost bine sa intrebi . dar mergeti mai departe cu testele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

de multe ori nu spun multe pentru ca nu stiu la ce se uita . din pacate .

cred ca ar fi fost bine sa intrebi . dar mergeti mai departe cu testele si vom vedea .

Mergi la inceput