Azoospermia

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

fetelor care ati mers cu sotii la urolog/androlog pt azospermie , as dori sa intreb ceva delicat si vreau sa o fac privat . insa nu vreau sa deranjez . ma poate ajuta cineva ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

mph2012 urmatorul pas absolut necesar este repetarea spermogramei, neaparat la un laborator al unei clinici specializate pe infertilitate, dupa 4-6 saptamani. Pe baza unei singure analize nu poate confirma diagnosticul. Apoi mergeti la un androlog (NU la un urolog generalist, pentru ca problemele de infertilitate sunt mult mai complexe decat cele pur urologice).
De aici incolo... va va indruma medicul. Sunt multi pasi de urmat (analize bacteriologice, hormonale, ecografii, analize genetice, eventual punctie testiculara). Cel mai bine, cautati un medic cu referinte bune si urmati indicatiile lui.

Gabriela noi nu am fost initial pt azoospermie, ci pentru OATS extrema (ca am ajuns pana la urma, in ciuda tuturor tratamentelor, la azoospermie.. asta e alta poveste). Dar daca crezi ca iti pot fi de folos cu informatii, poti sa-mi scrii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

DA Gabriela, ma poti intreba pe mine, ori aici ori pe privat, mi-e egal.

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

vreau_bebel , activeaza-ti te rog pm .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Il am activ , nu? Ia vezi daca ai prit tu pm de la mine?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Noi am fost la un consult urologic la Szeged. Dar mare lucru nu ne-a spus, doar catoate sunt in parametri normali. Si ca problema se poate rezolva cu ICSI+FIV. Si ne-a mai spus s-a facem niste analize suplimentare pentru a vedea daca nu ii vorba de cancer testicular.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Cancer? Waw, asta nu ne-a spun niciun medic. Doamne pazeste! V-a recomandat biopsie sau cu ce ICSI? Sau nu sunteti azoo 100%?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok El 31,5 ani, OATS severa spre azoo.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - nereusit
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozitiv
DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Ba, suntem azoo 100%, si intr-adevar ne-a recomandat biopsie mai intai sa vedem daca sunt ceva spermatozoizi....dar cand am ajuns sa discutam cauzele aparitiei azoospermiei, ne-a spus sa mai facem si analizele pentru cancer testicular. Motivul invocat de medicul urolog este anume faptul ca sotul meu are 36 de ani, si din spusele domnului doctor este varsta la care cei mai multi barbati sunt depistati cu cancer testicular. Noi ne-am dus la Szeged cu speranta ca poate in urma unui consult urologic se poate depista cauza azoospermiei, si sa gasim o eventuala solutie, dar ne-am intors si mai bulversati decat am fost...Acuma asteptam sa mai adunam ceva banuti (pentru drum, cazare) sa ne programam la Doctorul Voinea de la Institutul Fundeni..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Eliminati urgent stresul cauzat de discutia cu cancerul. Azoo poate fi inclusiv din nastere, te rog nu te gandii o secunda la tampenia asta. Sa stii ca nu va prea ajuta sa cunoasteti cauza, nu se trateaza oricum, am pierdut si noi timp si bani pt asra, faceti o biopsie, vedeti ce e acolo si axati-va pe fiv. Toate cele bune!

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok El 31,5 ani, OATS severa spre azoo.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - nereusit
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozitiv
DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

nadali, linisteste-te la faza cu cancerul si nu te mai gandi la prostii.
Noi cand am fost la dr Voinea, singurul lucru pe care nu l-a spus in legatura cu asta este ca, intr-adevar, barbatii cu azoo (mai ales in cazurile in care azoospermia este cauzata de criptorhidie) sunt mai predispusi sa faca cancer testicular decat ceilalti. De aceea e bine ca, periodic, sotul sa-si palpeze singur testiculele si daca simte vreo neregularitate sa mearga la medic (sau sa faca o data la ceva vreme un consult urologic in acest sens).
Daca voi ati fost la consult urologic si daca ati facut si ecografie, iar totul este in regula, alunga din minte ideea de cancer.

PS. Imi amintesc de o intamplare care a mai fost comentata pe forum, despre un barbat care a descoperit ca are cancer testicular facand... un test de sarcina, care i-a iesit pozitiv (HCG-ul, alaturi de AFP, este si un marker tumoral, nu doar un hormon de sarcina)

Mergi la inceput