Azoospermia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si noi suntem de aceeasi parere . daca putem avea un bebe al nostru bine , daca nu se poate , atunci vom adopta .

macar nu ma mai supun la toate bombele astea hormonale . de aceea am vrea sa mai facem ceva teste , sa vedem daca merita . acum urmeaza o multime de chestii . ma intreb cateodata daca nu cumva dupa 10 ani de suferinta nu este mai usor sa adopt si gata . inca am intrebari . si sperante . de aceea , vreau sa stiu ca le-am facut pe toate . vom face toate testele anul acesta si vom face si dosarul de adoptie . deja am facut cererea de adoptie , mai trebuie sa ne atestam .

si poate vom incheia anul in 4 . sau 5 . cine mai stie ? oricum primim bucurosi toti copiii care ni se da . poate 1-2 ai nostri , 1 adoptat .

anul asta sa fie anul tuturor bebilor in toate familiile cu probleme .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

noi am facut o spermograma dupa ce mergeam deja la un medic " expert " in infertilitate , care a vazut o trompa infundata si anovulatia mea , si 3 ani de zile m-a indopat cu pastile de stimulare fara a cere o spermograma . dupa 3 ani de sperante , am schimbat medicul , iar acesta nu a vrut sa stea de vorba cu noi fara o spermograma . abia am gasit vreo 6 -7 mil , cu probleme de motilitate . am inceput o dieta naturala , cu suplimente de buna calitate , sotul s-a pus pe slabit ( avea deja 140 kg si a dat jos 55 ) iar dupa 1 an in care ne-am ordonat mesele , le-am imbunatatit cu nutrienti , spermograma a aratat 17 spermatozoizi ametiti toti cu defecte . asta m-a oprit sa fac fiv cu isci .
pai spermatozoidul este fortat sa intre in ovul , nu se urmeaza ciclul normal . daca este bun fecundeaza , daca nu , nu . se forteaza si daca are deja defecte , nu stiu daca merita .

asadar cu spermograma iti doresc MULT MULT succes . succes MAXIM .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

eu nu am auzit ca ar fi probl cu icsi, chiar sunt statistici conform carora procentul copiilor cu probleme obtinuti prin icsi sau chiar natural este egal

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

vreau_bebel, iti tin pumni pe cand pleci la Istanbul, si sper sa reusesti sa ai un bebe....ca sa iti implinesti dorinta de avea un copil, iar eu sau alte fete sa prindem mai mult curaj in lupta impotriva infertilitatii...


ps. te-as intreba mai multe chestii, dar le las dupa ce te intorci de la Istanbul. Pana atunci iti doresc succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Multumesc Nadali, daca te pot ajuta cu ceva si acum cu cea mai mare placere.


-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si eu am citit , dar ma ramas un pic in urma cu decizia . poate a fost mare si socul , nu am discutat vreo cateva saptamani despre acest subiect , ne era greu sa deschidem discutia .

sotul a acceptat situatia . eu inca nu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

nunai cine nu se loveste de asta nu stie

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

asa este . oricum eu iti doresc sarcina usoara , nastere usoara si sa ne dai sfaturi atunci cand vom fi noi insarcinate ca vom avea nevoie .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mph2012 spune:

Buna tuturor,
Pana acum urmaream doar forumul Aspirante optimiste....din pacate trebuie sa ma mut pentru ca ... Incercam din toamna sa devenim parinti, am asteptat sa zic asa 3-4 luni fara sa ne prezentam la doctor. Ne facusem planuri ca din Ianuarie merg eu la gine si el isi face spermograma. Eu inca nu am ajuns la doctor in schimb el si-a facut deja analiza si concluzia dupa o singura spermograma...AZOOSPERMIE. URMEAZA SA REPETAM SI SA NE PROGRAMAM LA UN MEDIC.
ORICE SFAT PE CARE IL AVETI , ORICE EXPERIENTA PRIN CARE ATI TRECUT, ORICE IDEE CARE VA TRECE PRIN CAP ... VA ROG FRUMOS IMPARTASITI-O. STIU CA FIECARE CAZ E DIFERIT DAR POATE POATE AJUTA.
MULTUMESC MULT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

mph2012 probabil urmatorul pas pentru sotul tau este sa mearga la un urolog/androlog pentru un consult. Nu dispera. Vor urma probabil alte analize, dar nu are sens sa le faci pentru ca asa scrie pe un forum. Medicul o sa dacida in urma consultului ce trebuie facut in continuare. Poate fi o problema grava(genetica) sau un "simplu" varicocel. E important sa ramaneti optimisti in continuare si sa credeti in sansa voastra de a avea un copil.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput