Supa chinezeasca

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Pai si la noi se poate comanda de la restaurant, nu-i problema. Preturile sunt putin mai mari decat spui tu, dar nah, asta e nordul.




Am fost de curand (stii si tu, rude ). Un snack cu raci la ultimul etaj la o caldire din centru, 4 pers, 100 EUR? oh-la-la... Nu zic ca nu a fost bun, a fost SUPERB...

Bine, la chinezesc probabil o fi mai ieftin. Da' tot ma strange in spate cand ma gandesc la sumele lasate pe acolo la restaurante!

In germania e mai usor: un carnat si o bere si ai scapat ieftin



Esti sigura ca 100 de euro si nu 100 de coroane???? Ca eu pret de 1000 de coroane (cam atat e 100 de euro) nici pe o noapte la hotel nu dau, d-apoi pe un sandwich cu creveti!

La chinezesc costa cam 60-100 de coroane portia, daca mananci la restaurant. Daca iei acasa, costa cu 10-15% mai putin.

La restaurantele mai sofisticate, suedeze, e mai scump. Cam 250.350 de coroane o portie sofisticata de mancare. Dar gasesti si ceva mai simplu la 80-150 coroane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Alina, o sa incerc maine, dar am o carte plina . O sa scriu retetele mele preferate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Da, a fost vreo 900 SEK. Ma rog, noi fiind invitati, , sa spunem ca a meritat privelistea de la etajul douazeci si n-shpe. Dar nu glumesc, doar un sandwich a fost de creveti de caciula (minunat, de altfel...no comment) si cate o apa/suc/bere ce-o fi fost.

La hotel nu mai stiu cat am platit la Stockholm...dar oricat o fi fost, a meritat pe deplin. Un oras mai fain, nici ca exista (pacat cu clima, ca e cam frig...)

Sa revenim la mancare. Vinuri nu intereseaza pe nimeni? tot ieftine aici in RO... hai mihaela, sa nu mai zici de SE, unde la systembolaget platesti de nu stii ce-i cu tine aici iei cu 2 euro litrul de vin MINUNAT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu inteleg ca pentru cei veniti din Ro, preturile aici li se par exorbitante. Insa pentru noi, cei care traim aici, o cutie de vin bun de la systembolaget o data la doua saptamani nu e ceva de speriat. Nu stiu alcoolicii cum fac, dar nu e treaba mea.

Mie vinurile din Ro, care nu au adaos de zahar in ele, nu mi se par ieftine. Ne tot intrebam de ce nu aduc suedezii vinuri romanesti. Am gasit un singur fel de vin, rosu. La revedere se numeste. E printre cele mai ieftine aici. Dar e bun. 6 euro litrul. Insa nu se compara cu cele italiene, cu doar putin mai scumpe. Desigur, chestie de gust.

Ah, acum am vazut ca ati fost 4 la masa. Pai nah, privelistea si inaltimea intra si ele in pret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

eu ma duc cu copiii la chinezesc cam odata pe saptamana cu 7 euro ii satur pe amandoi sunt inebuniti

am incercat sa fac o reteta de pe net pt ca asa manca si cel mic mazare dar nu avea nici o treaba cu ce e la restaurant ceva lipsea si nu imi dau seama ce
maine mergem iar

lor le place riz cantonnais cu urechi de lemn si pui un vis eu sunt la cura doar visez la ele
m am lasat pagubasa ....nu ma mai complic ... doamna chinezoaica e dragutza le baga ciuperci la greu e bataie pe ele atmosfera familiala..... mancam de un an jumate la ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da...mi-am adus aminte ca in Kalmar, unde invat eu, sunt doua restaurante chinezesti care servesc la pranz pentru 9 euro bufet...mama ce buna e mancarea acolo.

Alina, sunt convinsa ca ai dreptate cu glutamatii, dar nah, ne mai facem si noi pacate .

Revin cu retete thai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pad Thai cu omleta

350 g rice stick noodles
2 linguri ulei
4 oua
4 cepe mici, curatate si taiate
1 bucata piept de pui taiat cubulete
200 g creveti (cred ca asa le spune la shrimps)
1 lingura sos de scoici (eu asta nu am pus)
2 linguri sos thailandez de peste
zeama de la 1 lime
1 lingurita zahar brun
225 g germeni de grau (sau fasole?...aici chiar nu stiu, dar la noi se gasesc de cumparat in magazin) sunt www.spisa.nu/3.352/varufakta/bongroddar/" target="_blank">astia, vad ca e denumirea si in alte limbi.
4 cepe verzi, taiate bucati ca pt salata
100 g alune nesarate
1 chili rosu fara samburi si taiat fin (eu nu pun ca nu ne place iute)
2 linguri coriandru taiat fin (iar nu pun ca nu ne place)

1. Fierbe pastele dupa indicatiile de pe pachet, scurge-le de apa.
2. infierbanta 1 lingura ulei in wok. Bate un ou si toarna-l in wok. Inclina tigaia astfel incat oul sa se imparta egal in tigaie intr-un strat foarte subtire. Coace pana s-a prajit pe o parte si apoi intoarce (ca pe o omleta), prajeste si scoate omleta pe o farfurie.
3. Pune restul de ulei in wok, prajeste ceapa (cepele mici, nu cea verde) si puiul amestecand continuu, la foc iute timp de 2 minute. Adauca crevetii si mai prajeste un minut.
4. Bate restul de oua, toarna in tigaie si amesteca pana ouale s-au intarit. Adauga sosul de scoici, sosul de peste, zeama de lime, zaharul si taieteii si prajeste inca 2 minute.
5. Adauga germenii, ceapa verde si jumatate din alune si amesteca bine.
6. Ruleaza omleta si taie-o fasii. Serveste adaugand alune deasupra, omleta fasii, chili si coriandru.


Mancare thailandeza cu curry verde

1 lingura ulei
1 catel usturoi taiat marunt
1 ceapa curatata si taiata
2-3 linguri pasta curry verde, thailandeza(e cea mai putin iute)
4 dl lapte de cocos
1½ dl zeama de supa
4 frunze de lime
4 bucati piept de pui file, taiat cuburi
1 lingura sos de peste
2 linguri sos de soia thailandez
zeama si coaja rasa de la o jumate de lime
4 linguri coriandru tocat (eu nu am folosit)

1. infierbanta uleiul in wok si prajeste ceapa cu usturoiul 1-2 minute. Adauga pasta de curry si mai prajeste 1-2 minute.
2. Adauga laptele de cocos, zeama de supa si frunzele de lime, apoi carnea de pui. Lasa sa fiarba la foc mic timp de 15-20 minute pana e fiert puiul.
3. Adauga sosul de peste, soia, coaja si zeama de lime si lasa sa clocoteasca 2-3 minute. Se srveste cu orez fiert (thailandez) garnisit cu coriandru macinat.

Ambele retete le-am facut. Prima numai o data, a doua de mai multe ori.

Pofta buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mihaela,eu cu prima ocazie cind ajung intr-un supermarket (mai amre deict ce am eu,are si asta raion d echinezarii da' e micutz)imi procur cele necesare si ma produc cu retzelete tare.

Alte supitze...?????
Haidetzi doamnelor ca "toata" lumea maninca chinezarii!!!!

Adevarul e ca mie nu-mi reusesc mincarurile ca la restaurant,ma refer la legume,nu-s asa ca la restaurant,insa eu zic ca datorita faptului ca eu le fac la placa cu inductzie...chienzii la foc.Da#...ma straduiesc!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaDia spune:

Eu fac destul de des o supa de porumb cu ou. Produsul se regaseste in meniul oferit la restaurantele chinezesti deci, o iau ca reteta chinezeasca. La noi are mare succes atat la adulti cat si la copii. Am incercat alte variatiuni dar, pana la urma, reteta de baza este cea mai gustoasa si cea mai apropiata de gustul celei preparate in restaurantele de profil.
Asadar: Supa cu porumb si ou

- 1 piept de pui sau 1/2 piept de curcan ( eu prefer varianta de curcan, e mai gustoasa supa)
- 1 conserva mica (400 g) de porumb
- 1 ou
- 1 lingurita de amidon alimentar
- sare
- piper

Se pune la fiert, in apa, pieptul de pui sau de curcan.
Se schimba prima apa dupa ce se formeaza spuma.
Se incalzeste apa in care se adauga pieptul deja dat in fiert taiat cubulete mai mari.
Cand carnea este aproape fiarta se adauga sare dupa gust.
Jumatate din cantitatea de porumb se da prin mixer / blender si se adauga in zeama de carne. Se fierbe 2 minute dupa care se adauga si restul de porumb, boabe intregi si se mai lasa la fiert 5 minute.
Se adauga o lingurita de amidon alimentar desfacut in putina supa calda. Eu nu am folosit niciodata acest ingredient intrucat amidonul din porumb leaga suficient supa dar, reteta originala comporta si acest pas.
Cand carnea e fiarta se adauga oul, batut intr-o farfurie in prealabil si se amesteca in oala cu furculita ca sa ia forma de "zdente".
Se mai lasa la fiert inca 2 minute.
Se serveste calda cu piper proaspat presarat in farfurie.

Pofta buna!

Maria cu Stefan (2007) si Toma (2010)

Mergi la inceput