Supa chinezeasca

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Dana, daca ai minca mincare originala chinezeasca, s-ar putea sa te razgindesti ca vrei sa traiesti acolo . Ceea ce mincam noi in Germania prin restaurante e adus la numitorul comun european ... Eu am avut in camini chinezi si mincare lor nu am gustat-o, dar asa miros gretos avea ca la nici un alt popor de pe etaj (si aveam italieni, spanioli, tunizieni, romani si unguri cel putin).

Dar daca are cineva reteta probata de supa Peking (aia dulce acrisoara iute), sa o puna aici ca mor dupa ea .

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Aoleuuu aschiutza,citind mesajul tau m-am gindit ca asa gindesc si vecinii mei cind prajesc cirnatzi home made!

De ce spui ca mincarea lor nu e buna ,nu suntem noi obisnuitzi cu condimentele lor crezi?

Uite chiar m-ar interesa daca a mincat cineva la mama lor acasa,ce spune d emincare alor.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

eu am mancat numai la tailandezi. Seamana cu mancarea din restaurante de aici, dar e mai gustoasa acolo la ea acasa. Eu gatesc si thai dar nu imi iese asa buna ca la mama ei.

Sper sa ajung si in China si sa o gust si pe asta chinezeasca la ea acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mihaela asa stiu si eu ca e mai gustoasa la mama ei,dar vreau sa vad de ce spune contrariul aschiutza.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

probabil ca se refera ca e iute, nu cum o gatim noi? Si in Thailanda era iute, dar noi ceream sa nu ne faca iute, ca nu ne place. Insa stiam ca va fi foarte iute daca nu cerem expres sa nu fie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Hai ca uite-asa mai gasim ceva avantaje sa locuiesti in RO...

Noi comandam home delivery la restaurant chinezesc. O supa, chiar mare (eu nu reusesc sa o mananc toata desi nu iau felul doi) e 1.5 eur

Asa ca pentru moment nu ma apuc de bucatareala.

Ieri am comandat una de alge si una dulce-acrisor. alaltaieri...una de porumb cu ou. Azi nu mai vreau supa, am luat ceva pui cu orez, care si ala e vreo 4 euro cel mult...poate 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pai si la noi se poate comanda de la restaurant, nu-i problema. Preturile sunt putin mai mari decat spui tu, dar nah, asta e nordul.

Mie insa imi place sa gatesc acasa, de placere. Cred ca se face mai repede decat vine comanda .

ecsz: nu te contrazic cu ce am scris mai sus ca nu sunt avantaje sa traiesti in Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

No no no... comanda vine in 20-30 minute aici

In seara asta am avut: orez cu alune 1.2 eur, orez sichuan 1.2 eur (adica cate 6 lei...sper ca am tradus cum trebuie in eur), rata cu telina: 25 lei - 5 eur, salata chinezeasca: 12 lei (2.5 eur)

Bun, dar eu nu ma omor cu gatitul. Mai bine ma uit pe DC in timpul asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Pai si la noi se poate comanda de la restaurant, nu-i problema. Preturile sunt putin mai mari decat spui tu, dar nah, asta e nordul.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Am fost de curand (stii si tu, rude ). Un snack cu raci la ultimul etaj la o caldire din centru, 4 pers, 100 EUR? oh-la-la... Nu zic ca nu a fost bun, a fost SUPERB...

Bine, la chinezesc probabil o fi mai ieftin. Da' tot ma strange in spate cand ma gandesc la sumele lasate pe acolo la restaurante!

In germania e mai usor: un carnat si o bere si ai scapat ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Dana, depinde de zona Chinei. Probabil vecinii mei de etaj veaneau din alt colt al Chinei decit cei care deschid aici restaurante, pt ca iubesc sa maninc "chinezeste" si nu ma deranjeaza mirosul, dar la vecinii aia fugeam tot etajul sa ne ascundem .

Sotul meu a fost in Shanghai in delegatie si a mincat la un restaurant tipic pt regiune si din ce mi-a povestit o mincare era cu totul altfel decit aici sub acelasi nume. O sa il pun sa imi mai descrie inca odata. In orice caz cu bucataria japoneza s-a inteles si mai putin, mai ales cind s-a trezit cu o ditamai scoica cu umplutura cleioasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Fetele,si mie imi place mincarea chinezeasca si mai ales thai dintre cele asiatice.

Eu merg rar pe la chinezu'sa maninc dar vroiam sa va zic ca in resto,cel putin,ei sunt mari utilizatori de Mononatriumglutamat (MSG)si se poate ca din acest motiv,mancarea in resto sa fie mai gustoasa ca acasa. In magazinele cu produse chinezesti si asiatice am vazut acest MSG ca se vinde efectiv la sac...deci se foloseste la greu.

Mihaela,te rog sa mai pui retete thai daca ai timp .

Mergi la inceput