Supa chinezeasca

Supa chinezeasca | Autor: andacos

Link direct la acest mesaj

Retzete de supa chinezeasca ,facuta de voi...????

Deci ma intereseaza probate...nu retzete de net neprobate.

Dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

http://www.petitchef.ro/retete/altele/supa-chinezeasca-de-oueggdrop-soup-40481-34507-27748-fid-1263003

eu supa asta o fac cam o data la 1-2 saptamani, imi place f mult. in plus, eu adaug 1-2 linguri de porumb dulce in castron, la servire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dana, eu iti recomand cu caldura cartile de bucate asiatice. Eu de acolo ma inspir. Ma intreb de ce vrei sa fie probate retetele de cineva de pe forum? Mie cand imi face cu ochiul o reteta, o fac.

in tot cazul, uite o reteta probata de mine, din una din cartile de mancare asiatica pe care le am, eu gatesc des mancare asiatica, ne place la toti si niciodata nu am dat gres.

Supa de pui cu spanac
pt.4 portii:
-2 bucati piept de pui, taiate cubulete
-2 linguri sos de soia
-1 lingura otet de orez
-350 g taietei chinezesti
-7,5 dl bulion de gaina (supa)
-1 morcov, curatat si taiat rondele
-100 g ciuperci shiitake, taiate marunt
-4 cepe verzi, taiate marunt
-175 g spanac, taiat
Cum se prepara:
1. pune puiul, sosul de soia si otetul de orez intr-un vas si lasa-le la marinat 30 minute
2. fierbe taieteii dupa indicatiile de pe pachet.
3. pune supa de gaina intr-un vas, adauga morcovul si ciupercile, fierbe timp de 3 minute. Adauga puiul si marinatul si fierbe inca 5 minute (eu am fiert mai mult, pana am simtit carnea fiarta dupa cum imi place mie)
4. adauga ceapa verde si spanacul si fierbe 1-2 minute, pana e fiert spanacul.
5. adauga taieteii

Supa iese putin cam groasa, daca iti place cu mai multa zeama, poti pune mai multa supa.

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

eu inteleg de ce vrea sa fie probate...unele retete par fenomenal de simple si implicit super gustoase pe hartie / internet, dar cand te apuci sa le faci in oala uneori iese altceva.
In special cand vine vorba de ingrediente exotice sau mai rar folosite, parca preferi sfatul cuiva care chiar a mancat respectiva chestie, nu al unei tanti care da copy paste de zor de pe siteul X pe siteul Y unde lucreaza, ca sa-i iasa norma de articole pe luna
Supa ta, Mihaela, pare fenomenala. Am sa o incerc si eu.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Multzumesc,mai astept de la cunoscatori,Mihaela,netul asta e atit de mare,da' si multe rateuri pe el!

Macar stiu la cine sa ma gindesc daca nu-mi place!

Glumesc desigur.

Cum sunt ciupercile shitake?
Voi respectatzi retzeta 100%,adica uite in retzeta ta(ca in retzeta nataliei nu ai ce inlocui),pui doar ciupercile astea sau le inlocuieste cu ce ai in casa?

Eu am mincat supa de pui cu paste....mi-a placut tare de tot,era supa instant...asa ca ma intereseaza retzete.

Am mai gustat de la sotz si baiat,alte tipuri,dar nu m-au dat pe spate,insa una e mincarea la conservasi una e cind faci tu.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu cum ziceam, gatesc din carti de bucate. Nu de pe net. N-am dat gres niciodata. Adica au fost retete care nu ne-au placut la fel ca altele, avem cateva favorite pe care le gatesc des...dar nu ne-au placut ca nu ne-au placut :).

www.google.se/imgres?q=shiitake mushrooms&um=1&hl=en&tbo=d&rlz=1C1LENP_enSE512SE512&authuser=0&biw=1366&bih=607&tbm=isch&tbnid=nxKFK9PTgphKcM:&imgrefurl=http://www.wisegeek.org/what-are-the-different-types-of-mushrooms.htm&docid=fOdsJ5znOy62CM&imgurl=http://images.wisegeek.com/shiitake-mushrooms.jpg&w=1000&h=856&ei=TwH0ULRgrsTiBNmhgNAF&zoom=1&iact=hc&vpx=88&vpy=51&dur=4214&hovh=208&hovw=243&tx=129&ty=96&sig=116910206306960636309&page=1&tbnh=138&tbnw=163&start=0&ndsp=22&ved=1t:429,r:16,s:0,i:126" target="_blank">ciuperci Shiitake Nu le inlocui cu altceva, au un gust aparte. Sunt ciuperci chinezesti.

Eu da, respect retetele 100%. Eventual nu pun cate un ingredient care nu-mi place (de ex coriandru sau curry) dar nu inlocuiesc cu altceva. Dupa mine e clar ca atunci e rateu. :)
Nici ceapa verde sa nu o inlocuiesti cu ceapa uscata, ca nu e la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

dana, aia la pachet e apa de ploaie .

azi refac si eu supa, ca mi-ai facut pofta.

ina sa ne spui daca ti-a placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mihaela,tu de unde-tzi cumperi chinezariile,din magazine chinezesti sau din supermarket?


Ma intereseaza si pe mine supa ta,sincer mai mult decit a nataliei ca...are carnitza,eu nu am niciun magazin chinezesc in zona deci singura mea sansa de a procura chinezarii e din supermarket(nici aici nu gasesti intotdeauna insa)

Simbata am sa ma uit dupa otzet de orez si ciupercile alea!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

eu inteleg de ce vrea sa fie probate...unele retete par fenomenal de simple si implicit super gustoase pe hartie / internet, dar cand te apuci sa le faci in oala uneori iese altceva.
In special cand vine vorba de ingrediente exotice sau mai rar folosite, parca preferi sfatul cuiva care chiar a mancat respectiva chestie, nu al unei tanti care da copy paste de zor de pe siteul X pe siteul Y unde lucreaza, ca sa-i iasa norma de articole pe luna
Supa ta, Mihaela, pare fenomenala. Am sa o incerc si eu.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Nu stiu cum ,dar ieri nu am vazut mesajul tau,da...exact asta este motivul pentru care vreau retzete probate.

Deci daca mai avetzi idei/sugestii...astept!

Eu va spun sincer ca m-as muta in China pentru mincarea lor!()

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Din supermarket. Nu cred ca avem magazin chinezesc . Thai da, dar chinezesc nu.

In supermarketuri la noi sunt grupate intr-un sector toate produsele astea asiatice: japoneze(asa am invatat sa fac si sushi , cu un kit de acolo), chinezesti, thai. Apoi avem o zona cu produse pentru mancare mexicana, in special tacos. Suedezii astia merg in vacante in lumea larga si aduc de pe acolo mancarea. Cartile ce le am sunt toate in suedeza si toate ingredientele le gasesc in supermarket.

Eu chiar acum gatesc supa, ca mi s-a facut pofta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Dana, daca ai minca mincare originala chinezeasca, s-ar putea sa te razgindesti ca vrei sa traiesti acolo . Ceea ce mincam noi in Germania prin restaurante e adus la numitorul comun european ... Eu am avut in camini chinezi si mincare lor nu am gustat-o, dar asa miros gretos avea ca la nici un alt popor de pe etaj (si aveam italieni, spanioli, tunizieni, romani si unguri cel putin).

Dar daca are cineva reteta probata de supa Peking (aia dulce acrisoara iute), sa o puna aici ca mor dupa ea .

Mergi la inceput