Situatie limita cum sa reactionez?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

anuscha2009, ti-au raspuns fetele foarte bine, incearca sa gandesti pozitiv, oricui i se poate intampla sa ajunga in situatii de genul asta... nu poti sa prevezi tot, mai cred ca nu poti fi 100% asigurat ca totul va fi bine in ziua de maine.

Eu am invatat ceva de la mama mea, ca am avut perioade ca si copil foarte grele si mi-am jurat ca eu nu voi permite sa se intample asa ceva cu copiii mei...: ca atata timp cat sunt apta de munca sa nu disper si tot timpul sa am pe ce pune mana sa vand, iar singurul care se vinde oriunde si oricum este aurul, ea din perioada aia a noastra grea, cu fiecare ocazie mi-a cumparat ceva mic de aur, chit ca avea cateva puncte ( nu zic grame)... ei bine, cand am ajuns in situatia in care nu credeam ca voi ajunge vreodata...am vandut tot, mai dar tot, in afara de verighete...si da, a fost singurul care s-a putut vinde #351;i in vremurile de criza, inclusiv cerceii fetei, i-am inlocuit cu unii de argint. Atunci ma simteam asa frustrata ca toate planurile mele au fost esuate...dar stii cum e "ceea ce nu te doboara, te face mai puternic", dupa parerea mea, doar boala ne poate dobora!

Hai, capul sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Anna, in primul rand calmeaza-te. Si cu si fara panica ... banii tot aia sunt.
Dupa aia, in ce ordine vrei tu, fa-ti planul pentru zilele ce vor urma. Banca, intretinerea, madicamente daca e cazul pentru mama ta, si ce mai ai pe lista de urgenta.
Dupa aia te gandesti ca nu, nu esti singura pe lume, fetita ta, la 9 te poate intelege si la fel si mama ta. Dar mai ales puiul tau poate intelege mai multe decat crezi.
Si te mai gandesti ca ai prietene la care oricand gasesti un umar de sprijin (de plans nu ai voie, ca faci riduri), un caiet pentru puiuta si o jucarie de plus, o vorba buna, ba chiar iti zic eu, si o bucata de paine ...
Si acu te mai gandesti si ce poti face pentru a usura un pic viata, daca ai credite, cum poti jongla printre termene, daca mai poti face ceva in plus, de la a avea grija de un copil seara pana la tricotat, trecand prin traduceri, operare de date sau orice altceva simti ca mai poti vinde.
Si te calmezi, ca panica nu rezolva, si ridici fruntea si vii si vorbesti si cu noi cand ai nevoie de ajutor, ca nu te-om lasa ofilita, da?


viperisme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Anna poti sa te duci la banca si sa ceri o aminare la plata de cateva luni, daca ai credit. Orice informatii referitoare la credit si la ce se poate intampla in caz de neplata poti sa ma contactezi. Inainte de a renunta la serviciu am lucrat la banca ca si ofiter de credite.
Suntem alaturi de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

in februarie zisesi?
ok. sa tinem minte.
Si eu as solicita o amanare de plata la banca. Insa in rest, calculeaza, da, o medie a cheltuielilor, ce banuti iti vor trebui in luna februarie.
Urata veste, fireste ca si eu as reactiona la fel, adica prost. Nu sunt unic sustinator de familie si tot mi se taie picioarele cand ma gandesc ca as putea ramane fara bani o luna, mai ales ca si ai mei sunt intinsi fix cat sa acopere rate si alte alea.
Colegele tale probabil nu duc greul unei case, ce sa zic.
Mamei tale da-i vestea mai indulcita un pic, incearca macar sa pari relaxata si calma si increzatoare.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Imi pare rau... offf, chiar traim vremuri grele

Judecand la rece, ai de facut cam ce au zis fetele, vorbeste la banca pentru o amanare a platilor cu x luni (nu stiu care e limita, dar stiu ca se poate)...
SI clar, de cautat un nou job... nu-i usor, dar trebuie incercat continuu. Ce pregatire ai?

Multa bafta!

Si la serviciu aveti de lucru, trag de voi? Asa ma enerveaza angajatorii, reduc salariile, dar te muncesc la fel! Ia dupa miscorarea salariului cu, de ex 20% sa zica si angajatul: ok, vin si eu la lucru cu 20% mai putin din timp! Si in februarie nu va deloc salariul? Pai si cheama oamenii la serviciu, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat?? offffff
Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Multumesc de sprijin si incurajari, traiesc pe propria mea piele ca, solidaritatea umana exista si asta imi da o stare de bine.

De asta am si scris, ca sa nu raman in ,,soc''.

De faze de astea limita nu pot sa ma bucur indeajuns ca sunt o mama libera si al maibi de singura.

Am facut o lista cu prioritatea prioritatilor ca sa supravietuim, daca as putea obtine o amanare in februarie ar fi super ca in martie am inteles ca o sa primim si salariul pe feb, diminuat cu 300 de lei,
Acum ma bucur ca am si serviciul de weekend.

Ce ma doare pe mine din istoria asta este ca nu pot sa evoluez de loc, in 2007 imi era bine, am luat o casa, cand sa o mobilez am divortat, dupa ce am mobilat o partial am inchiriat o, in 2011 am ramas iar fara serv, datorii peste datorii, m am dus si la un job de vanzatoare, cand m am obisnuit cu ideea, mi am echilibrat cheltuielile cat de cat, am regresat din nou.

Asta ma doare.

Cand m am angajat aici, am anuntat copila ,,mami acum o sa ti cumpar tot ce ai nevoie'' si ea mi a zis ,,stiam eu mami ca o sa faci ceva sa numai fim sarace''
Azi am anuntat o ca o sa fim sarace din nou.


acum ca m am linistit as vrea sa gasesc o strategie ,,cu bataie lunga'' sa nu mai trec niciodata prin ,,regresul serv''.

Multumesc mult tuturor pentru sustinere, conteaza mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Anuscha, eu te vad ca pe o luptatoare. Si asta e mare lucru ! Fiindca averea ta esti tu insati. Adica, ai puterea sa te ridici ori de cate ori viata te trage in jos. Ti-ai luat servici sambata si duminica, nu ai stat in casa plangandu-ti de mila ca nu ai bani. Felicitari !
Esti o mama si o femeie puternica. Viata are suisuri si coborasuri pt absolut toti oamenii de pe planeta. Este o zicala : nu conteaza ceea ce ti se intampla, ci cum reactionezi tu la ceea ce ti se intampla.
Criza ne-a tras inapoi pe multi, dar asta nu inseamna ca tre' sa fim nefericiti, ci sa acceptam ca asta este viata : cu bune si cu rele. Nu numai pt noi, ci si pt toti ceilalti.
Am vazut ca deja ai gasit solutii.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Anuscha am trait si eu o perioada cand numaram banii de paine insa copila era mica si nu eram singura, asa ca imi imaginez prin ce treci, fiind cea pe umerii careia e totul.

Nu stiu ce alt sfat sa iti dau, fata de ce ti s-a spus deja decat ca ma rog pentru tine sa reusesti sa iesi din situatia asta grea. E important ca tu si copila sa fiti sanatoase ca restul se rezolva. Nu sunt eu aia bisericoasa insa STIU ca atunci cand eram aproape de fundul prapastiei, m-a ajutat Dumnezeu si nu am murit. Nu iti pierde speranta si nu dispera



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sa nu mai spui ca sunteti sarace, pentru ca nu sunteti
E o perioada trecatoare, vor trece si zilele astea, ai sa vezi.
Ai reusit sa vezi cum stati la capitolul necesitati ?


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Suntem aici,alaturi de tine.
Am sa repet si eu,ca predecesoarele mele,scrie pe hartie tot.Cheltuieli,necesitati,toate astea iti creaza o stare de stabilitate psihica.
Nu are sens sa iti panichezi familia .Scrie aici tot ce ai nevoie si noi te ajutam cum putem.
Stiu ca tu mai porti o lupta grea cu ''integrarea fetei in societatea moderna''(nu-mi gasesc cuvintele potrivite,imi cer scuze pt exprimare),si de aceea panica ta e si mai mare.
Vorbeste tot timpul cu noi.
Ai in credere in puterile tale,ai mai multa incredere in tine,iar cateodata o rugaciune nu strica.

Mergi la inceput