Note autiste-mai multe informatii

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:


pentru "can-can-uri" incep sa prefer forumul,va pricepeti de minune
caress,sper sa nu te dai batuta in lupta pe care o duci,pana la urma(numai sa nu fie prea tarziu),parintii gemenilor vor intelege ca problemele sunt mai serioase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Macar din respect pt. credinta englezilor in avantajele Homeopatiei

Apropos de credinta englezilor in avantajele homepatiei: UK Government Study: Homeopathy Worthless

www.parliament.uk/business/committees/committees-archive/science-technology/s-t-homeopathy-inquiry/" target="_blank">Cireasa de pe tort: Comisia de stiinta si tehnologie a Parlamentului britanic recomanda guvernului suspendarea fondurilor publice dedicate homeopatiei precum si retragerea licentelor pentru produsele farmaceutice.

PS. Conspirationistii vor spune ca Westminsterul este asediat de lobbyul pharma ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Oare s-ar putea da split postarilor total off topic si care se refera la evenimente si discutii despre care eu una nu stiu absolut nimic...?

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui asteryaro

Buna.
Evaluarea se face PE parcursul a 7 ore, deci nu 7 ore continuu, ci pe parcursul a mai multe intalniri cu psihologul.
Am facut si noi, cred ca la acelasi centru .
Va doresc succes!!!

Cristina si Razvan (31.01.2006)




Si terapia o faceti tot la Napocensis?Sau doar evaluarea ati facut-o acolo? Oare se poate face terapie acolo, neinsotita obligatoriu si de tratamentul homeopat?

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna.
Scriu foarte pe scurt fiindca trebuie sa plec.
Razvan acum face Teoria Mintii (pt. autistii inalt functionali).
ABA am facut acasa, in Buzau, pe vremea aceea nu exista Napocensis ca centru de terapie, exista doar dr. Naghiu.
Noi suntem pacientii lui din 2008.
Parerea mea este ca DA, poti face terapie fara homeopatie.
Eu sugerez sa se incerce si homeopatele. Noi am urmat (si urmam) inca tratam. homeopat..
Mai revin, scuze, chiar trebuie sa fug!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Multumesc pentru informatii.

Am intrebat-o inca o data pe mama daca evaluarea aia de 7 ore se face in mai muLte zile.Nu.In aceeasi zi,i s-a spus foarte clar,drept pentru care a intrebat daca vine cu mancare de acasa si ce altceva ii mai trebuie.Raspuns: mancare nu,ii dam noi,dar veniti cu papuci si haine comode de interior.E un soi de internare,cred...Maine sun eu si intreb ca sunt in ceata...

In alta ordine de idei, se pare ca cel putin in SUA, S-A RECUNOSCUT CA ANUMITE VACCINURI AU PROVOCAT AUTISM:
http://bucovinaprofunda.wordpress.com/2013/02/08/au-inceput-sa-recunoasca-vaccinurile-provoaca-autism-primele-despagubiri/

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Ca sa fim obiectivi, poate punem si cealalta parte in balanta :

Citat:
Basically, a group at the Univesity of North Carolina, Chapel Hill that found evidence of brain abnormalities on MRI as early as six months in children who later manifested autistic symptoms. In other words, this study is consistent with an emerging body of evidence over the last five years that suggests that brain abnormalities in autism are detectable far earlier in development than had previously been thought. Scientists are naturally excited by these results, because they suggest a biological basis for autism and because they could help us shed light on the genetic factors that contribute to autism.


Sursa : http://scienceblogs.com/insolence/2012/02/22/vaccines-and-autism-same-as-it-ever-was/

Ma asteptam la informatie pe topicul asta, nu la eterna gasire a vaccinurilor ca oaie neagra, vinovate pt toate relele pamantului...Pe cine mai aud cu conspiratia concernelor pharma il desfid sa mai cumpere vreodata macar vreo pastila de paracetamol ca si aia contribuie la veniturile lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Caress copilul va fi observat, cum se joaca, cum comunica cu alti copii, i se vor urmari stereotipiile, in acest interval i se vor face si teste , portage probabil, intrebari la care raspund parintii, se va observa atitudinea fata de necunoscuti, adica de psiholog, daca e curios,relatia cu parintele samd, nu e mult 7 ore, unii platesc psihologul sa mearga sa observe copilul la grainita, in parc, in magazin sau chiar acasa, in mediul familiar, eu zic ca asa e normal sa fie facuta o evaluare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

@ch_dana-Vehementa raspunsului tau mi se pare exagerata.Eu doar am citat un articol care releva doar crearea unui precedent, nu e vreun studiu pseudostiintific sau vreun articol de pe vreun blog antivaccinare.Si btw, sunt medic,am fost asistenta pediatra ani de zile si ar fi extrem de greu sa fiu in tabara anti vaccinare...
Referitor la articolul citat de tine, din ceea ce stiu eu modificarile care apar pe MRI la persoanele cu ASD vizeaza substanta cenusie,si nicidecum cea alba.Dar nu are importanta,nu stau sa analizez studii stiintifice...

Totusi, cand ai un copil dezvoltat absolut normal pana la 1 an si 2 luni, care spune minim 10 cuvinte,care se joaca si interactioneaza normal cu cei din jur,care executa cu placere diverse actiuni la cerere, care rade in hohote cand este provocat, care bea din cana tinand-o singur si mananca singur orice taiat bucatele mici sau care poate fi tinut in manuta si brusc,in decurs de 2-3 saptamani dupa ROR nu mai face nimic decat sa urle si sa se dea cu capul de podea,e greu sa nu faci nicio corelatie intre starea lui si vaccinare...
PS- Sa bea singur din cana a reusit din nou la 4 ani si jumatate...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Am inteles, eu ofer bloguri pseudostiintifice, in schimb Bucovina Profunda, care apara spiritul ortodox al neamului, e un etalon de stiinta si obiectivitate...no comment pe scurt, nimeni nu a oferit pana acum (in opinia mea) argumente suficient de solide in defavoarea vaccinurilor, ca atare, eu nu mi-am asumat riscul de a-mi lasa fetita neprotejata. E drept ca eu-s inginer, gandesc in 0 si 1, sunt mai limitata Si n-ar fi greu deloc sa fii in tabara anti vaccinare, chiar medic fiind, sunt convinsa ca ai auzit de dr. Christa Gross

Chuny, chiar sunt curioasa, poate iti faci timp sa postezi acele informatii. Multumim

Mergi la inceput