Note autiste-mai multe informatii

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Pt parintii care sunt la inceput: incepeti terapia de la primele suspiciuni de autism. Nu asteptati confirmarea diagnosticului daca dureaza prea mult.

Am facut un curs despre semnele autismului la bebelusi, de la 6 luni semnele sunt atat de evidente . Si studiile au demonstrat ca sansele de recuperare sunt enorme daca terapia incepe fix din momentul in care primele semne sunt detectate. Autismul e o lume aparte.


Chuny, poate ar fi o idee daca poti si ai timp, sa le si scrii aici, asa pe scurt. Poate daca toata lumea ar cunoaste aceste semne, mai multi copii ar fi depistati inainte de 1 an cu autism. Si sigur sansele de recuperare ar fi mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole



4. Daca mama mea ar vorbi despre copiii mei asa cum vorbesti tu despre nepotii tai mai ales in situatia data, m-ar deranja extrem de mult. Ajutorul nu consta doar in a-i numi " copiii tai". Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete mai ales ca o respect si admir foarte mult pe mama gemenilor, o femeie luptatoare. Nu ma preocupa cine esti tu dar ma deranjeaza cand cineva se pretinde a fi altcineva. Pentru adevarata persoana nu este corect ca tu sa-ti arogi premiile in timp ce toata lupta e pe umerii ei. Autismul nu se ajuta cu bombonele, floricele si ridicari din umeri ci cu sprijin moral si fizic pentru toti cei implicati.
Pentru o persoana care se recomanda bonoma folosesti un limbaj mai mult decat agresiv. Poate oboseala, stresul si perfectiunea sunt prea mult.




Laura ...........

edit, din motive obiective trebuie sa editez acest mesaj. multumesc ed intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Kari,
Oana, sunt pe tren acum catre scoala. Dar o sa ma gandesc la ce spui si poate construiesc un articol despre asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Chuny, si eu as aprecia tare mult daca ti-ai gasi timp sa scrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

chuny, gemenii mei au 7 luni. nu suspectez nimic la ei, insa ar fi de folos daca ai scrie ce anume sa urmarim la o varsta asa frageda, pt a exclude boala asta. multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ei iata, ba nu se stie ce-i autismul, ba are legatura cu "mamele frigider" si nu cu vaccinurile cum zicea anterior... Intre necunoscuti, in virtual oricine poa sa zica ca-i mama, ba inca buna, calda si sa vada in jur "frigidere". Cine umbla cu alba-neagra nu prea-i crezut cand imparte lumea in alb si negru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

LauraNicole, daca ai argumente in sprijinul afirmatiilor legat de PM-uri trimise de b.nica, te rog sa le sustii. Daca nu, cred ca ar fi mai bine sa isi ceri scuze si la urmatoarele PM-uri cu reclama folositi cu incredere "reclama Spam" si sesizari catre moderatori, conform regulamentului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Off topic am primit si eu un pm de la b.nica aiuristic si conspirator acu vrun an i am raspuns sa si vada de treaba ei dar am uitat la ce facea referire mi s a parut ciudat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Confirm si eu pm-uri prin care imi vindea homeopatia si florile lui Bach, asigurandu-ma ca o sa regret amarnic daca nu o cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Laura, ti-am spus clar ca nu mie mi-a scris si ca nu mai stiu exact despre cine e vorba pentru ca nu am dat atentie la momentul respectiv. Eu nu am acuzat ci am adus informatiile din partea altor membrii. Pot afla intrebandu-mi grupurile de prietene cui si ce a scris, asta daca nu vor veni chiar ele singure. Nu am nimic de ascuns, nu fac parte din nici o tabara si nu ma intereseaza polite de platit. Asta am de zis, asta simt, asta scriu.

Mergi la inceput