Clubul "babelor" FIV-oase 71

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Many, pot spune ca am fost deprimata, pe de o parte. Pe de alta parte, nu am fost si nu sunt dependenta de persoane - ca sa zic asa - pe forumul asta. Dar am fost si sunt dependenta de o stare de spirit care era aici, de discutiile noastre, vrute si nevrute, comnentarii si haz de necaz. Pe urma lumea s-a retras incetul cu incetul, nu se mai povesteau lucruri, chiar daca se vorbea una, alta plutea tacerea parca si nu m-am mai regasit cumva. Mi-a esuat si FIV-ul la Budapesta, ganduri negre, suferinta bla, bla... Ce sa mai zic? Asta e.


Sa va zic ceva. Azi am fost la un cabinet de homeopatie. Si a venit un cuplu cu un bebe mic, mic - habar nu am avut ca si bebelusi asa de mici pot fi tratati astfel. Si atata m-am hlizit la ei si ma inunda un zambet larg de cate ori ma uitam la mamica cum vorbea cu baietelul ei. Si parca m-a pocnit ceva in moalele capului cand am realizat ca nu mai simt nimic, nici ciuda, nici frustrare, nici tristete din cauza asta. O fi de bine, o fi de rau?! Poate m-am impacat cu soarta mea, nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Ana noi cand am mers ptr.prima datacu Vlad la homeopat avea 2 luni si jumatate, am mers ptr.colici, am primit remedii ptr.colici si vaccinuri, chiar daca homeopatul lui Vlad, de preg#259;tire de medic de fam.cu practica in pediatrie, nu era de acord cu vaccinurile, nici macar cu cele obligatorii, ne-a dat remedii sa preintampinam efectele negative ale vaccinurilor. Ce vroiam sa spun este ca nu era Vlad cel mai mic pacient.

Iti urez multa bafta si sa stii ca atunci cand vrei sa scrii eu citesc cu mare placere despre orice proiect al tau (casa, job, bebe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Sandy, ce mesaj frumos ai scris! L-am citit acum si l-am apreciat cum se cuvine. Subscriu, intrutotul! Esti "o baba" tare faina!
Andrew, a fost rapid, sunt sigura ca, a retinut toate info care-l interesau.

Sotului meu, i-am promis, dupa diverse suparari 'forumistice' anul trecut, ca voi evita sa mai scriu/citesc pe topic. Acum, sunt undercover. Ieri, m-a vazut trista si suparata (azi noapte n-am dormit) si ma banuieste deja de..forumeala.. uuups

N-am intrat aici sa-mi fac 'fani' nici sa-mi umplu timpul, ci din exact aceleasi motive, ca si tine. Nu am interpretat "un personaj", mi-am ales doar un nick dar, asta am facut toate, nu-i asa?

Nu e vina mea ca, unii ma gasesc spumoasa sau ca, am un stil caracteristic (bun/rau, e stilul meu pana la urma). Nu cred ca, trebuie sa-mi cer scuze ca, vb (in) mai multe limbi, eu am crescut, bilingva, asta e. Emoticoanele, recunosc, imi plac..mai ales asta..cel mai mult imi place felul in care le foloseste elly, in mod grupat.
Opinii, am si am avut mereu si mi le exprim cand si cum consider de cuviinta. Sunt directa si nu suport sa fiu bullied*!

Nici mie nu-mi face placere cand, lucrurile scapa din mana, trec de o anumita limita, general acceptata in discutii contradictorii. Ironii? bine, fie. Jigniri/invective/'pumn in gura' e too much, parerea mea.

Nu cred ca e cineva aici care, detine adevarul absolut, care are mereu dreptate sau a carei parere e pe post de etalon! Nu vreau sa cred ca, cineva isi inchipuie ca poate evalua fiecare mesaj al unui user si apoi, decide daca e de bine sau de rau, daca are un stil corespunzator sau nu, dc e de acord ca acesta sa mai posteze sau, decide ca respectiva trebuie sa taca. Nu cred ca, cineva a fost investit pe post de cenzura (vreau sa cred ca, nici pe post de PR si fiecare vb pt sine si nu in numele cuiva)..
(ha, cu exceptia situatiei cand esti moderator si e vb de primele 10 mesaje). Ma enerveaza maxim cand, cineva considera ca e indreptatit in vreun fel sa-mi "modereze" mesajele, sau ale oricui, dc tot veni vorba!

Nu mi-am propus sa fiu miss p.o.p.u.l.a.ritate, dc sunt (sau nu) p.o.p.u.l.ara e neesential si probabil, efemer.
Sunt f. multe fete faine aici! Multe nu mai scriu, decat pe PM. Motivele, le cunosc in mare parte, dar, eu ma rezum la a ma referi la motivele mele. Ma bucur ca, asa controversata cum sunt, am darul asta, se pare, sa scot tot felul de girlz minunate la suprafata!
So,

Anaaaaaaa, e super fain sa "te vad"!!!! jeeeezzzz, aproape ca putem organiza "intalnirea de clasa" de la inaugurarea topicului dar, mai avem nevoie de cateva "babute", ce-i drept

Lorelei, "turcoaica" mica e superbissima! sper ca, plesnesti de mandrie, ca ai de ce!

Qiao, dear, din experienta mea iti spun ca, dupa o furtuna sentimentala, apele se linistesc si solutia va aparea firesc. Multa putere si big hug!

Brigit, sis, esti o campioana! Te citesc, soro, la twinsi si sunt absolut impresionata, ba nu, sunt beyond impressed de ce scrii tu ca faci acolo..jeeeezzzz..si plesnesc de mandrie, la ce "sora virtuala" mi-am gasit..eu sper, pe bune, ca te apuci sa scrii cartea aia despre alaptat, mi-o cumpar sigur si vin si dupa autograf & dedicatie!!

Bombi, am vazut 5 (sau 6??) din cele 9 filme de Oscar, and counting! (so far, like Argo, Zero Dark Thirty, Silver Linings Playbook, Lincoln si imi fac curaj pt Les Miserables)

Alex, noi ne-am conversat azi mult private, asa ca, nu mai detaliez aici, ce m-ai intrebat in ultimul mesaj, ok?..anyway, repet doar, real, real pleasure talking to you!

Many, iti dai seama, ca a inteles lumea acum, ca am ceva cu brazii?? cum dreaq sa nu rad?? eu care sunt asa eco si iubesc mirosul de cetina verde..cu toate astea, bradul meu, a fost unul artificial. anul asta, am fost extrem de mandra de el, pt ca a fost fashion, in culoarea bronze..a fost wow! a avut factorul X! yey me..imi doream genul asta de brad, de ceva timp. friends & family & hubby, au fost atat de impresionati de opera de arta, incat, mi-au sugerat sa-mi transform pasiunea (n.r. decoratiuni interioare) in job! well, dream on. am fost atat de indragostita de brad, incat m-am gandit chiar la varianta, sa-l las deco..bine, mi-am revenit in simturi (asta-i come to senses) si duminica trecuta, l-am desfacut. ma bucur insa ca, nu sunt singura lenesa

velvet, si sotul meu a facut vaccinul antihepatic inainte de un fiv, iar PK a zis ca-i ok, ca daca vrea, poate sa-l faca..

Ok, hai ca, iar ma-ntind! (am primit 'derogare' de la hubby, doar ca m-a vazut zambind, prima data de ieri, dar, nu vreau sa abuzez, asa ca voi incheia..)
Va pupic si cum am mai zis, sa auzim si sa ne auzim cu bine!


Nota: in US, persoane publice se lupta impotriva bullying-ului! Daca va fi o actiune si la noi, voi participa cu siguranta! Vreau sa explic termenul, pt ca nu e chiar comun si poate nu-l cunoaste chiar toata lumea:
*bullying - agresiune, intimidare, repetata de-a lungul timpului si exercitata de catre o persoana/grup fizic sau/si psihic asupra unei alte persoane/grup mai slabe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Oh, Lara , mie nu mi-a placut Lincoln deloc, pas du tout, etc... Pentru Les Miserables nici eu nu mi-am facut curaj deocamdata. Silver Linings Playbook mi-a placut foarte mult, l-am vazut de doua ori in doua zile consecutive. Am redescoperit un Bradley Cooper misto , iar Jennifer Lawrence chiar a jucat bine. Argo mi-a placut mult si mi se pare total nedrept ca nu a fost nominalizat Ben Affleck la Oscarul pentru regie. Incerc sa dau de The Master si nu reusesc nicicum. Am senzatia ca imi va placea mult filmul asta, iar Joaquin Phoenix cred ca intr-adevar are the years' most unsettling performance in filmul asta. Am vazut si Django Unchained, Christoph Waltz e senzational, ca de obicei. Zero Dark Thirty l-a captivat mai mult pe sotul meu, eu am vazut pe sarite pentru ca am dormitat.

Many

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Eu am vazut deocamdata doar Django si Mizerabilii, nu prea am avut mult timp liber; saptaminile viitoare se anunta mai relaxate.

Django, ce sa spun, e Tarantino typical, si cu asta am spus totul.

Mizerabilii ne-au placut, dar noua ne plac musicalurile. Melodia initiala, mai ales, Look down nu-mi mai iesea din cap. Si pot sa spun ca mi-am schimbat parerea despre Borat (actorul, I mean, sa nu fie confuzii). Partea comica e ca noi vazusem musical-ul (adevarat, nu film) la Londra in 2007, dar a durat ceva vreme (cam pe la revolutie), sa-mi dau seama ca imi suna cunoscut melodiile.

Iar in legatura cu curajul, n-am vazut inca The Artist.

Ma grabesc sa termin, nu cred ca mai am timp de alte raspunsuri in seara asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Seara buna babute dragi Va multumesc tuturor pt grija si cuvintele frumoase; dar asa cum am zis pt mine e un subiect inchis, nu ma mai explic, cine a citit si a vrut sa inteleaga a facut-o, cine nu....
Qiao ti-am spus si aseara, sa vezi ce frumos se vor aseza lucrurile si pt voi
Anaasta dupa orice perioada mai putin buna, va veni una fabuloasa domnita, fabuloasa Mai ai citeva batalii de dus asa ca nu renunta. Slava Domnului in 2013 avem atitea alternative. Sa stii ca eu sunt trista ca in povestea cu vampiri s-a destramat perechea mea preferata
Many pup mamica de baietel frumos Sa stii ca mi-as dori un baietel exact ca al tau daca mi-o mai da Dzeu
Sandy
Asa cum am promis , impreuna pina la capat, vin cu vesti noi : marti scoatem bebelusele la lumina; vom avea 38 de sapt si 3 zile , pitica are in jur de 2500 gr si cea mare 2900 gr. Nu a fost o sarcina usoara, de multe ori imi era si rusine sa ma vait la cit de mult mi le-am dorit; dar ne-a ajutat Bunul Dzeu si iata-ne ajunsi si aici. Am suferit enorm lunile astea de dorul pt tatal meu,regret enorm ca nu a apucat sa traiasca si el aceasta fericire cu mine....dar asta e viata - mai obtii ceva dar mai si pierzi.....
Va imbratisez cu drag pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ana, oh da, da, da..Oscar snub-ul lui Ben Affleck la regie, e culmea-culmilor! m-a nervozat maxim, normal! si e si actor si executive producer la Argo, btw; cica si la Oscar mai merge cu pile, dc poti sa crezi..adica, dc ai multa influenta la Hollywood, membri Academiei (vreo 800, parca) se lasa manip.u.l.ati..si pila mare e Steven Spielberg si murea de frica ca, ii sufla Ben Affleck premiul de sub nas..asa ca a "aranjat" sa nu fie nominalizat..uuuooofff, am tot cetit pe Oscar forums, dezbaterile din presa americana..cica Spielberg, in atari conditii, e sigur de Oscar..acum, eu sper sa nu-l ia, de-al dreaq, dar, nush cine sa i-l mai sufle..

daaaaaa, Django Unchained, thank you, thank you ca mi l-ai amintit, nu-mi venea in minte defel si mi-era lene sa caut lista..l-am vazut chiar primul..absolut phenomenal Christoph Waltz, grozav, grozav..are tipul (austriac, chiar vienez) un stil caracteristic, inimitabil..am lesinat de ras, cand si-a prezentat calul, Fritz, de exemplu..mi-a placut chiar si Jamie Fox mult.. e tare Tarantino, cred ca ia Oscar pt. scenariu original, dar, nu prinde regia..

am vazut si "Globurile" live, pe HBO..slabut show-ul, n-a mai fost Ricky Gervais care a lezat vezi DD, vip-urile de la Hollywood cu glumitele sale (are genul meu de umor, cam sec, cam dark, cam british si se cam sifoneaza vedetele) si au adus-o pe Tina Fey si pe inca una, Amy Poehler.. s-au straduit ele dar nah..script-ul a fost slabut, glumele previzbile si evidente si nu m-au impresionat..

la "Globuri" au premiat-o pe Jodie Foster pt intreaga cariera si a tinut un speech emotionant, mi-au dat lacrimile, dc poti sa crezi?? bine, Jodie Foster, are un IQ de intepenesti si e absolventa de Ivy League, deci, ma asteptam sa fie smart, dar a avut si soul si tot..tare fain
ma mobilizez desigur, de noapte alba de Oscaruri, sper sa nu dorm pe mine si sa ma pot trezi la 3 a.m...well, incerc

ah si am mai descoperit un serial fain si entertaining, cu muzica superba: Smash; subiectul e in jurul producerii unui show pe Broadway despre Marilyn Monroe, actori fain si super songs & lyrics. Nu (prea) merge pe vplay, dar merge pe celalalt (filmeonline..)

Bombi, oki, hai ca, mi-ai facut curaj..deci, declar un WE miserable, am zis! nici eu n-am vazut The Artist inca (mi-e si rusine sa mai zic ca-s cinefila), dar, tre sa prind momentul sa-l vad singura..pe hubby, nu-l conving ever, sa se uite la un film alb-negru si mut Borat? n-am vazut, dar am vazut The Dictator, pana la un moment dat, n-am rezistat mult ca, mi-a intors stomacul pe dos, efectiv..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

vezi Lara ce-ai facut? Ai scos toate babele din barlog.Bravo,daca mai ramai poate mai scot nasucul si altele.Sa stii ca mi-ar fi placut ca sotul meu sa stie cat am AMH-ul si inca cateva chestii,nu prea multe ca ce-i mult strica
Ana iti scriu aici,merci pt.urari,ne-am hotarat,mai greu sotul,dar am reusit.Stim noi cum nu-i asa Qiao ? folosim toate armele din dotare,de la lacrimi si pana la ``divort`` dar reusim.Tu ce planuri de bebe mai ai?
Ady nastere usoara, sa vina buburuzele sanatoase

as scoate motatele dar imi e teama sa nu inghete,e un frig de crapa pietrele de luni incoace

seara frumoasa tuturor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Ady draga mea, tura viitoare baietzel. Sper sa va tina balamalele pana marti, ca termen este super, eu am nascut la 38 si 2 zile, deci tu esti mult mai tare tinand cont ca sunt doua briosele. Pana atunci, adica marti, sa ne citim sanatoase.

Cand te citesc, îmi aduc aminte ce zice tata, ca se poate duce linistit, a trait clipa cand a fost strigat " tataie" si ii ajunge. Iti inteleg durerea, chiar daca inca si sper sa nu fie curand, nu am trait drama ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Lara, mersi de pont pentru noul serial, o sa ma uit sa vad daca prinde. Deci, nu ai idee de unde sa iau eu The Master, huh?! Evident ca Speilberg cu un asa film patriotic va fi mare castigator la Oscaruri, in fine... damn Americans... Oh, am uitat de Life of Pi - mie mi-a placut, cel putin la imagine, montaj etc., eu zic ca are sanse.


Ady, sa stii ca o data cu FIV-ul mi s-au dus si ultimii neuroni. Te referi la cei din True Blood sau VD? Ma enerveaza situatia din True Blood, dar in ce priveste VD, Damon e pretty hot, so... Aha, deci marti e marea intalnire?! Wow! Sunt convinsa ca va decurge totul bine, sa nu-ti fie frica de epidurala si cand vei putea, da-ne de veste cum sunteti. Si sa stii ca eu cred ca tatal tau vede tot si va veghea asupra voastra.


Daniela, eu ma gandeam ca in drumul spre Cehia, mai este posibilitatea unui FIV pe natural totusi, gen ultima incercare. Vom vedea ce si cum, ne mai gandim.

Mergi la inceput