Clubul "babelor" FIV-oase 71

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

Salutare fetelor!
Desi nu am prea scris aici,am urmarit din cand in cand postarile de pe acest topic.Sunt de acord cu mariuca83 si consider ca exista multe lucruri de invatat de la Lara,iar ea a animat de multe ori forumul si a scris in momentele in care nimeni nu prea mai scria.Fiecare are simpatii si antipatii,nu se poate altcumva pe lumea aceasta,nu e posibil sa ne intelegem toti oamenii intre noi.Eu sper sa va impacati si sa continuati postarile ,este loc pentru fiecare pe forum.Nastere usoara,Adriana!Sarcina usoara,Lara si nastere la termen!Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Stati linistite ca nu pleaca doar pentru ca avem noi doua opinii diferite, nu sunt nici prima si probabil nici ultima.... Decizia de a scrie este exclusiv a ei, doar ca a subliniat de la inceput ca e doar in trecere acum, mai scrie la primavara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Offf, lipseste si "baba" putin de aici si ce gaseste ?!?
Nu am rabdare sa citesc din urma, am vazut pe diagonala cateva mesaje si nu mi-a placut atmosfera. Am inteles ca Lara a scos capul din barlog
Eu am parte de niste rasturnari de situatie acasa de nu mai stiu in ce directie ne indreptam. Sotul ba imi zice ca el nu mai vrea copii deloc, ca nu mai are rabdare sa aveam unul mic cu pampers, biberoane, dinti etc, si nici mai mare si "de-a gata" nu mai vrea (el, care sustinuse mereu ideea adoptiei) - de am cateva ore -, ba a 2-a zi se duce de unul singur la oficiul pt adoptii sa se intereseze de actele necesare pt dosar. Asa ca pe mine va rog sa ma treceti absenta motivat, ma duc sa imi caut zen-ul

Ah, si am inceput fizioterapia ! Pt incheietura mea minunata, genunchi (se pare ca de aici i se trag unele probleme) si coloana (asta e vecheee, de cand faceam dans sportiv si am cazut la piruete in fund pe gresie) Am crezut ca ma duc cu babele, dar spre surprinderea mea e mai mmult tineret in jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Fetelor nu pot sa zic decat WOW!!!
Intrasem sa va salut si...m-ati lasat masca!

Pe mine ma intristeaza discutiile de acest tip.Sa stiti ca ador dezbaterile dar cele cu prea mult piper ma fac sa tusesc.

"Nu stiu altii cum sunt" dar eu am intrat pe forumurile de FIV pentru ca vreau sa impartasesc si bune si rele si ce stiu si ce stiu mai putin, sa aflu, sa daruiesc, sa spun o vorba buna si sa ajut daca pot!

Pe mine ma ajuta la fel de mult sa schimb informatii medicale, dar si sa ma incurajeze cineva atunci cand mi-e greu, sa simt ca e alaturi de mine sau sa se bucure pentru reusitele mele.

Cred ca toate(toti)am intrat aici pentru ca ne dorim enorm de mult un copil si pentru ca ne este extrem de greu sa ajungem sa il tinem in brate.
In general cei din jurul nostru din viata reala, nu ne inteleg zbaterile!

De aceea eu nu pot intelege de ce judecam, de ce facem aprecieri legate de inteligenta, cultura, educatie etc?
Evident ca suntem diferite!
Infertilitatea nu ne-a ales dupa aceste criterii!
Daca asta ne interesa cred ca mergeam pe alte site-uri/forumuri

Eu cred ca fiecare e liber sa vina cu pareri, idei, experiente, solutii, dar ce rost are sa ne jignim, agresam ("verbal");
De asemenea mai cred ca fiecare e liber sa "isi ia liber" cand vrea(pregananta sau nu), sa intre cand simte nevoia sa impartaseasca sau sa ajute, sau doar sa spuna un buna ziua.

Lara si Ady viata si DD v-a daruit acest miracol al maternitatii dupa lupte si ani de chin!
De ce va certati acum pt NIMIC in loc sa va bucurati impreuna si cu noi de ce ati realizat?

Lara tu ai zis ca ai scris info-urile pentru Andrew! de ce le-ai sters atunci? Poate chiar i-au fost utile! Si poate le erau utile si altora; Sper sa te razgandesti
Adysi tie

Haideti fetelor fiti un pic mai tolerante una cu cealalta si cu noi ca poate vine primavara si iese soarele

Asa am simtit asa am scris!


Va pup pe toate








Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Buna
Adriana, am indraznit sa sper ca, ai vorbit serios cand ai spus ca inchei orice discutie cu mine; bucuria mea ar fi completa daca, n-ai mai vorbi nici despre mine.

Am explicat deja, de ce am renuntat la mesaje, am facut-o in ro si fara smilies, deci ma asteptam sa ma fi urmarit fara mare difilcultate. Totusi, pentru linistea ta spun, ca mesajele 'tendentioase si pline de rautati', sunt in continuare acolo, intacte si stralucesc in toata splendoarea lor. La urmatoarea 'ora de dirigentie', cand o vei mai intreba pe elly, ce exact a mai invatat din mesajele de aseara, poate te vei referi la mesajele tale(!) si nu la ale mele; daca nu-ti va raspunde ea, promit solemn, iti voi raspunde eu, exact ce-am invatat din ele..
Logica mea e intacta, nu ma contrazic, nu ma bilbai, multumesc frumos de preocupare.

Si acum, ca sa nu ramai cu lacune: aseara, la ora 20, ti-am urat, la modul sincer, nastere usoara, fara emotii si peripetii si bb-le sanatoase. Mi-as fi dorit ca acela sa fie ultimul meu mesaj catre tine;
Ey, wishful thinking: cu toate ca, ai postat pana la ora 1 a.m., ai preferat sa vb in 'pilde', in loc sa spui simplu Multumesc!, sau, si mai bine, sa nu-mi mai spui nimic.
Desi, urarea ramane valabila, sper sincer, sa nu mai primesc raspuns, de niciun fel, asa cum ai promis.

Acum, ca sa inchei intr-un ton optimist: in ceea ce priveste aceasta neverending story, sunt totusi, increzatoare ca, se va incheia in curand, intr-un fel sau altul, deoarece, o cred pe Brigit cand spune ca, vine timpul cand, natura isi cere drepturile, iar apoi, nu mai e timp de asa ceva. As prefera totusi, sa se-ncheie mai repede, decat mai tarziu.
In rest, numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

QiaoBing iti doresc sa ai rabdare cu sotul si sa treceti peste momentele grele. Fiecare dintre noi (soti/soate) am avut uneori "derapaje" dar pana la urma toate se rezolva. Nu cred ca cei care se confrunta cu infertilitatea pot sa fie "zen" chiar tot timpul, dar e extraordinar ca tu incerci si ne incurajezi si pe noi.


-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Hello

Fetelor, decizia mea de a mai scrie, sau a nu mai scrie pe topic, e independenta de discutiile in contradictoriu, din ultimele 48 de ore. Dar, prefer sa spun eu asta, pentru ca nu consider ca, cineva e abilitat sa vorbeasca in numele meu si deocamdata cel putin, nu am nevoie de PR.

Mesajele mele, cu info utile (scheme de stimulare, de sustinere, cu 'retete' mai mult sau mai putin castigatoare, povestea ultimului fiv, analize, experiente, endo injury(!) etc, etc) le gasiti toate, complete, amanuntite in paginile acestui topic. Am scris tot, tot ce am crezut ca poate fi de folos cuiva, tot ce am crezut ca poate contribui in vreun fel la o reusita, nu cred ca am omis nimic (gramaje, meds, costuri, combinatii, interactiuni de meds, riscuri, etc.). Sunt aproape 1500 mesaje si sunt aproape toate aici. Cine doreste sa apeleze la ele, e invitat cu drag, sa o faca.
Satisfactia mea cea mai mare, recunosc sincer, e cand intra cineva si-mi spune ca, i-am fost de ajutor intr-un fel sau altul, ca a reusit citindu-mi mesajele, invatand din experienta mea, lunga si dureroasa (multumesc mariuca & friend), imi zburda pur si simplu inima de fericire! (de asta probabil am o inima zburdalnica- glumesc, desigur).
Bineinteles ca, de-a lungul timpului, am avut parte si de multe mizerii, dintr-o parte sau alta, de regula din aceiasi directie. Dar, in final asta conteaza mai putin, sunt aici si nu am ramas cu sechele, promit.

Nu am revenit pe topic, in sensul in care asta presupune o prezenta constanta. Nu pot spune acum exact nici cand, nici daca voi mai scrie, nici despre ce..m-am detasat si recunosc, imi place viata mea, dincolo de forum. Sunt happy si vreau sa raman asa!

Daca am tulburat apele aici, regret, nu a fost deloc in intentia mea. Dar, sunt unele lucruri care, nu depind doar de mine, asa ca, nu mai insist.
Sper sa auzim doar de bine si de ce nu, sa ne auzim cu bine!

Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

O la la! In ordinea aparitiei (parca as edita genericul unui film acum... ): Lara, Bombi, Brigit !


toate babele! Mosi nu pup din principiu.


Qiao draga, sa nu-ti spun ce perioade de ciocniri am avut eu cu sotul meu nu demult... E inevitabil la un moment dat. Stresul infertilitatii isi scoate coltii si isi ia partea inevitabil din noi si relatiile noastre. Partea pozitiva e, din fericire, ca lucrurile se aseaza in fagasul lor dupa ce anumite probleme sunt discutate, intelese si agreate de ambii. Vei vedea ca veti fi ok si totul va reveni la normal.


Ady, nu-mi vine sa cred cat de repede a trecut timpul si uite ca imediat iti vei vedea pisicutele, va fi acusica marea intalnire...



Eu consider ca suntem cum suntem, cu bune si cu rele, nu suntem una mai breaza decat cealalta si asta e frumusetea vietii asteia care ne debusoleaza uneori si care ne supune la tot felul de incercari. Eu, in general, privesc aproape totul in viata ca pe o relatie. De aceea consider ca uneori si mai mult piper face bine. Ne mai inflamam, ne mai ciondanim, ne mai adresam cuvinte nepotrivite poate, ne mai intelegem gresit din cauza ca nu purtam discutii fata in fata, ne lamurim, ne impacam sau nu, dar constanta si ceea ce conteaza este ca oricum mergem mai departe. Nu?!



Later edit - Lorelei, cat de scumpa e fetita ta!!! Si ce ochisori mari si frumosi are... Sa fie sanatosa si fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing

Offf, lipseste si "baba" putin de aici si ce gaseste ?!?
Nu am rabdare sa citesc din urma, am vazut pe diagonala cateva mesaje si nu mi-a placut atmosfera. Am inteles ca Lara a scos capul din barlog
Eu am parte de niste rasturnari de situatie acasa de nu mai stiu in ce directie ne indreptam. Sotul ba imi zice ca el nu mai vrea copii deloc, ca nu mai are rabdare sa aveam unul mic cu pampers, biberoane, dinti etc, si nici mai mare si "de-a gata" nu mai vrea (el, care sustinuse mereu ideea adoptiei) - de am cateva ore -, ba a 2-a zi se duce de unul singur la oficiul pt adoptii sa se intereseze de actele necesare pt dosar. Asa ca pe mine va rog sa ma treceti absenta motivat, ma duc sa imi caut zen-ul

Ah, si am inceput fizioterapia ! Pt incheietura mea minunata, genunchi (se pare ca de aici i se trag unele probleme) si coloana (asta e vecheee, de cand faceam dans sportiv si am cazut la piruete in fund pe gresie) Am crezut ca ma duc cu babele, dar spre surprinderea mea e mai mmult tineret in jur.

---------------------------------------------
TANARA SPERANTA
Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)



Te si sper sa aveti si voi puiul vostru de om, indiferent cum, sa stii ca perioada dintilor este grea dar si frumoasa, dupa fiecare dinte socoteam repede cati mai sunt de iesit si cate nopti albe mai avem de facut. Te astept cu placere sa discutam despre puzzele, smartgame etc, la noi toat#259; lumea joaca, altfel nu se poate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

A fost nevoie de furtuna pe aici sa vad ca scot capul fete dragi. Brigit cum este cu bebeii acasa, hai pove si aici. Recunosc ca eu te urmaresc din umbra, felicitari maimi ptr.tot . Ana tu cum esti? Si tu ai ales sa te retragi discret? Oare de ce ? Lara asa este, de cand ai intrat aici ai adus multe info utile, fetele au apreciat. Daca ai decis ca info util ai scris, astep sa ne pove despre tine, despre cum esti, evolutia sarcinii. Nu sunt curioasa, dar îmi place, recunosc, sa stiu cum sunt persoanele cu care am avut sau am un tel comun, evident decizia este a ta. In primul mesaj nu am vrut sa te amuz,era parerea mea, insa nu manuiesc prea bine cuvintele.
Ady draga, astept sa aud ca briosele sunt dispute bine si gata de marea intalnire.
Alex, sunt sigura ca si info scrise de tine au fost apreciate, aici, dar si in alte parti. Te si ai grija de tine.
Ari sa inteleg ca sunteti pe final cu casa? Bravo
Gara timpul meu a expirat. Pup toata gashca de babute.


Mergi la inceput