Clubul "babelor" FIV-oase 71

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Fetele dragi
Cum Ari nu-i aici, va zic eu "pace-pace īntre dobitoace" desi imi place si vorba asta tot pe aici citita "intarata-i drace ca si mie-mi place"
Stiu ca nu cautati galerie, dar eu una va fac la amandoua!

Ady, asteptam noutati despre briosele tale dulci si mult asteptate!
Lara, in capitala zilele astea a cam fost primavara, asa ca poate mai revii din cand in cand, indiferent de ce se īntāmpla prin PMuri si din astea... Sa stii ca si eu am strāns tārziu bradul anul asta, da' de lene Evident ca iti urez si tie clipe cat mai linistite in asteptarea cireselelor tale. Sper ca am calculat ok daca nu o sa folosesc emoticonul ala care se loveste cu capul de perete.

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna seara doamnelor!
Uite ca am intrat acum seara si am citit ultimele 2 pagini, marturisesc ca de curiozitate ....sper ca nu e nimic rau in asta..... si m-am intristat! Pe mine m-ati pierdut cu totul...nu inteleg de ce nu se poate sa comunicam bine si eficient si trebuie sa ajungem la lucruri care sa supere si sa jigneasca, mai ales intre niste persoane care ar trebui sa fie in cea mai fericita perioada a vietii lor.
Lara, ce spui tu acolo ma lasa masca! Mesaje pe PM cu astfel de recomandari? Nu am cuvinte! Imi pare rau ca s-a ajuns la asa ceva mai ales ca eu chiar am crezut tot timpul ca lumea se bucura de reusitele noastre si ca noi le putem incuraja si da speranta celor care urmeaza a se "gravidi". Se pare ca nu stau lucrurile asa.

Tonniro, eu am fost una din fetele care s-au rugat nespus de mult pentru BB-ul tau si imi amintesc ca cybele ne tinea la curent cu evolutia lui. Ma bucur foarte mult ca sunteti ok si banuiesc ca vorbim despre minunea din poza de profil asa ca sa va traiasca si sa va aduca numai fericire!

Mi-ar placea sa mai aflam si ce mai fac Adina cu clanul Papazi (btw Adina, nu stiu daca am apucat sa iti multumesc vreodata pt mesajele din perioada in care eram cu pitika mea in focuri, dar daca nu am facut-o atunci iti multumesc acum din suflet!), mama, cris si celelalte. Marturisesc ca sunt curioasa dar am intentii bune. Sper sa nu dati cu rosii

Noapte buna fetelor si plec pana nu ma dati voi afara




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Cred ca Lara tocmai a incalcat acel gentleman's agreement despre care pomenea aducand vorba despre un mesaj privat ( le zice mesaje private cu un motiv) pe care l-a primit de la alt user ( care nu sunt eu - asta ca am fost intrebata daca despre mine e vorba) Cel mai probabil Lara spune doar partea care ii convine sau scoate din contextul discutiei ideea .... mai multe ne poate spune doar ea
Ioana maternitatea nu te face orb, surd sau mut in fata unor mesaje tendetioase si a unor remarci rautacioase. Mereu am fost sincera, directa, corecta si slava Domnului sarcina nu m-a schimbat
Nanne o doamna ca de obicei , f bine intentionata de altfel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

vaaaaaaaaaaaaaaai, nu stiam cum de s-au scris atatea pagini la babute.
se lasase cam liniste pe-aici dar acum parca e prea multa animatie

Mie imi sunteti dragi cu toate si ce sa spun mai mult decat ca pe forum e ca in viata, daca lipseste sarea si piperul uneori lucrurile sunt cam fade . ASADAR dragele mele minunate doamne insarcinate la dublu, Lara si Ady , imi sunteti dragi amandoua de numai, va rog din tot sufletul sa va dati mana si sa va impacati.

Poate ca voua nu vi se pare ca sunteti schimbate dar sunteti -amandoua- si e normal sa fie asa ca sunteti hormonizate maxim si momentan aveti si timp sa va ganditi la fiecare cuvant in parte sau cum zicea cineva sa il despicati in 4. Eh, stati linistite ca va trece si faza asta si nu veti mai reusi sa va trageti nici sufletul in curand. Asa ca relax, enjoy pregnancy si primiti amandoua un brat de flori din partea mea

Si mie mi-ar placea sa stiu de cat mai multe din babute si de reusitele lor, pentru ca fiecare din minunatele fete de pe acest topic merita sa cunoasca miracolul maternitatii.

va imbratisez pe toate in grup si separat

special hugs pt Tonirro si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Buna dimi,

Adriana, un simplu Multumesc!, ar fi fost suficient. Atunci, ar fi fost sincer si direct. Dialogul, cu tine, in general, mie mi se pare o corvoada, ca sa fiu foarte sincera. Nu l-am cautat niciodata nici pe main, cu atat mai putin pe privat.
Astea fiind spuse, vreau sa cred ca, nu ai cum sa stii ce mesaje am primit eu, de la cine si in ce context. Insist, am primit, pt ca eu nu am inoportunat si deranjat pe nimeni cu recomandari, pareri, supozitii, de niciun fel. Nu am avut curiozitati, nu am cerut lamuriri nimanui, nu mi-am pierdut vremea facand scenarii. Nu ma intereseaza amanuntele din viata nimanui, decat in masura in care le prezinta, aici, personal.
In schimb, pot sa spun, ca, de fiecare data cand am fost intrebata ceva, pe main/privat am raspuns sincer, politicos si cu foarte multa rabdare si bun simt, desi, nu intotdeauna, am apreciat tonul, ironiile sau ideea, in general.

Sunt persoane aici, care, m-au cucerit. Care imi cunosc numele, adresa si cu care am facut schimb de email si/sau nr. de telefon. Nu m-am laudat niciodata cu prieteniile respective, nu m-am inclus in nicio gashca, din nicio zona a tarii. Nu consider ca, trebuie sa explic pe un forum despre copii (asta-i topicul, nu-i asa?) cat sunt eu de speciala, public sau privat.

Nu am deconspirat ever, secretele nimanui. Nu am cautat sa le stiu, dar, spre bucuria mea, multe fete au apelat la mine pt ajutor, pareri, sfaturi, info si le-am furnizat mereu, cu drag, at the best of my abilities. Cel mai recent, a fost aseara. Regret ca, aceste info utile si interesante, nu-si gasesc loc si aici. M-am intrebat, de multe ori, de ce sau de unde, sau de cand a aparut 'paranoia' asta?

Convingerea mea este, ca suntem aici, sa ne sustinem, la bine si mai ales, la greu. Atunci, cand sufletul plange si ai nevoie de suport si te adresezi, plina de speranta, unor persoane care, inteleg sau ar trebui sa inteleaga aceste lucruri.
Dar, ca sa intelegi ce inseamna un genleman's agreement, trebuie sa fii..ai ghicit, un gentleman, respectiv, o lady

Nu am cautat sa anim atmosfera, nici aici, nici altundeva, eu nu sunt interesata in numarul de pagini, ci in calitatea mesajului scris. In acest context, am renuntat, fara nicio retinere, la ceea ce am scris. Genul asta de conversatie, nu ma reprezinta, sunt altele cele care stralucesc la genul asta de dialog.

Brigit, iti multumesc pentru mesaj, si cel de pe main si cel privat. Esti o persoana, cu adevarat deosebita.
Ioana, Nanne, Elly, Many, apreciez intentia buna, de fiecare data.
Alex, recunosc, ma incearca o mare dezamagire, pt ca, de la tine aveam oaresce asteptari. Mi-ar fi placut mult, sa intervii aseara, ar fi contat..

O zi buna, in continuare, doresc la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

eu m-am apucat acum ceva timp sa citesc fiecare pagina incepand cu cap 1.pe mine m-au ajutat toate informatiile voastre,fiecare reusita m-a facut sa merg mai departe,sa ma ridic,lupta voastra m-a facut sa imi fie rusine ca am cazut fie si pt o secunda...si v-am multumit in gand de fiecare data.eu am nevoie de voi.mare...

si am si o intrebare,poate paranoica-sotul ar trebui sa isi faca la serviciu vaccinul antihepatic.credeti ca i-ar afecta calitatea spermei?mi-e teama sa nu se intample ceva multumesc

o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Neata, fetelor!

Lara, eu discutam cu Andrew de bucata pe care o cunosc: trombofilie & hormonale. Apoi ai intrat tu si m-ai atacat, desi apoi ai spus ca ai inteles ce am vrut sa spun si nu m-ai contrazis.
Eu am preferat sa dau solutii despre care stiu ca au mers, de asta tot vorbesc despre dr. U, desi nu sunt fan-ul ei. Uite, eu nu am inteles de ce spui de PK ca nu se arunca la heparina si ca nu recomanda pentru mutatie MTHFR, daca tu faci acest tratament. Stiu ca exista si varianta sa opresti tratamentul dupa stimulare, nu?
Ce este mai important? Eu zic ca exemplul personal prin care spui: "uite, eu am facut asa si a mers...". Tocmai pentru ca "nu tratam boli, ci pacienti"...Adica as zice ca puteai spune pe un alt ton de PK, si de cum faci tu. Pentru ca altfel pare ca cine face heparina pentru MTHFR e fraier...De asta spun, am dat exemple de reusita.
In primul mesaj dupa ce ai postat, nu am facut decat sa te salut si sa ii raspund lui Andrew. Problema mea nu e ca nu suport sa fiu contrazisa (desi practic nici nu ai facut-o), ci modul in care o faci.

Despre dr. U am mai vorbit spunanand ca sotia lui Andrew poate verifica acolo doza de Clexane, gratuit. Cred ca este o informarie foarte importanta pentru el.


LE: Am simtit aceeasi dezamagire fata de postarile tale, nu fata de tine. A propos de discutiile despre sarcina, parca pe vremuri nu se agrea sa apara prea multe detalii despre sarcina&copii aici...nu imi amintesc eu bine? Eu nu as scrie aici, pentru ca as rani...sunt alte topicuri unde se poate sau chiar pe privat...etc.

P.S. Nu am putut scrie aseara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna dimineata dragelor
Ori nu vad eu bine de oboseala, ori intre timp au disparut citeva mesaje dar nu e bai ca nu e prima oara; dar cred ca toti ar trebui sa ne asumam pina la capat afirmatiile facute la un mom dat, bune sau rele sunt ale noastre...
Vroiam sa vad de ce ar trebui sa ii multumesc Larei, poate mi-a scapat si nu e frumos din partea mea...
Lara in ultimul mesaj de aseara nu m-am adresat tie, doar am subliniat ca nu mi se pare corect ca tu sa dezvalui o parte dintr-o discutie privata ( ca asa se si numeste privata) lasand sa se inteleaga doar ceea ce ai dori tu, atita tot.
Nu am afirmat sau insinuat vreodata ca am fi discutat noi mai multe pe privat, nu simt nevoia sa subliniez cite mesaje primesc sau cite persoane am ajutat,din ce gasca fac sau nu parte. In rest te contrazici iar si iar, dar ar fi o pierdere de timp si energie sa reiau iar discutiile, iar sa te citez ar fi imposibil, nu?
Asa ca desi mai tinara ca tine, aleg sa fiu eu inteleapta de data asta( se pare ca tu nu ai fost in stare) si sa inchei orice discutie cu tine; nu de alta dar e posibil maine sa nu mai gasim nici un mesaj de al tau si ma trezesc adresandu-ma "nimanui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuca83 spune:

Neatza
Offf fetelor ce discutii aici...Chiar m-am intristat cand am citit postarile.
Fetelor sa fim serioase...cate nu am avut de invatat din postarile Larei.Eu personal ii multumesc ca a impartasit cu noi experienta ei in domeniu, "reteta succesului" ei am aplicat-o si eu si am reusit, la fel o prietena de-a mea care nu mai scrie pe forum a gasit rezolvarea problemelor ei in postarile Larei .
Mi-as dori ca Lara sa ramana pe forum pt ca in continuare ne-ar fi de mare folos experienta ei.

Mergi la inceput