Clubul "babelor" FIV-oase 71

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

WAWWW! Lara, ce surpriza! Tocmai incercam sa intru la topicul meu de piersicutze si vad post by Lara la Babe
Din pacate nu am timp sa citesc prin ce mare minune ai reparaut in peisaj, dar ma bucur sa vad ca pari a fi bine! Sper ca BB-ii sunt bine si ei si iti bucura fiecare clipa de viata!
Scrie-mi cand ai timp si daca ai chef, of course!
Te imbratisez cu drag!


le: multumim mult! dam o felie de tort ca azi facem 6 lunitze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Lara, tu ai inceput cu despicatul firului in 4...si de asta am incercat sa ma explic. Era doar o urare si nu credeam ca necesita explicatii sarcastice.
Am reeditat pentru ca am simtit oaresce ironie la adresa mea.

Desi mi-am pastrat umorul, poate sunt mai sensibila, dar cel putin mie, nu imi pari aceeasi, cam multe intepaturi, si mi se par gratuite...Nu stiu ce razboaie interne au avut loc cu alte fete, dar mi se par gratuite intepaturile...
Oricare ar fi preocuparile mele, logica si gramatica raman la loc de cinste.
Inteleg ca data viitoare, daca te adresezi altcuiva, ar trebui sa nu te mai salut...as you wish...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Lara astept cu mare interes "revenirea" ta din primavara, sigur se va mai gasi ceva interesant de dezbatut , poate atunci reusesti sa trezesti toti cei 10 negri mititei , nu de alta dar e pacat de atita stil caracteristic si efort din partea ta .
Ce relevanta are daca eu m-am inclus sau nu in aceea gasca vesela din Bucuresti, eu doar te-am intrebat cum e posibil ca tocmai tu sa faci parte din categoria " curioaselor" ,carora nici macar tu nu vrei sa le satisfaci nevoile cu noutati despre tine....
De fel sunt mai cumpatata in a ma declara "fanul" cuiva pe un forum public (cu atit ma putin a dlui Andrew care a scris doar citeva mesaje); doar am subliniat ca mi s-a parut putin hilar sa sustii "optimismul" unei femei la 36 de ani timp de 18 luni tocmai tu care stii cit poate dura lupta asta cu infertilitatea si ce inseamna fiecare an trecut pentru o femeie care isi doreste un copil....
Recunosc ca imi este greu uneori sa iti urmaresc mesajele, atitea ghilimele, smilies, in atitea limbi..... dar cred ca in mod sigur eu sunt de vina, nu stilul tau atit de cultivat. Clar esti unica aici pe forum, daca asta ti-ai dorit, asta sigur ai obtinut. Eu prefer sa fiu "speciala" in viata de zi cu zi, cu oamenii din jurul meu; nu sa fiu un personaj interesant, spumos care poate spune orice, oricand , adevar sau minciuna pe un forum public....
Elly fara a fi rautacioasa ca doar ma stii, ce ai invatat din mesajul Larei de aseara? Poate mi-a scapat mie ceva ....
Andrew poti scrie orice,oricand aici. Crede-ma ca nu e prima oara cand avem astfel de discutii cu "noii veniti"
Alex
Ioana am uitat sa iti multumesc pt bunele intentii, apelez cu incredere la nevoie La multi ani pt piticuta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Adriana
...de principiu apreciez sinceritatea ...


Pot spune doar ca: nu-s asa cetita pe tema trombofilie si fiv ...dar ma bucur cand citesc un mesaj care contine informatii utile.
Si recunosc ca ff multe informatii despre FIV mi le-a furnizat Lara (cu vreun an in urma) ... iar cu trombofilia de la Alex am "invatat" cate ceva ...
Multumesc lui Ari pt cateva informatii furnizate si care pt mine sunt ... luminita de la captul tunelului ...
Qiao - pentru raspunsurile & sfaturile rapide, pt povestile amuzante cu Gugu (chiar zambeam ..), pentru reteta de ciorba de burta falsa ... si pt voinicel ...
.............. si multorrr persoane

Si multumesc celor dispusi sa-si impartaseasca experientele (bune / rele) cu noi.
Eu am invatat f multe de pe acest form ...

Oricum nu vreau sa ma cert cu nimeni ... nu intru sa am discutii in contradictoriu cu nimeni ...

Cu siguranta putem si noi celelalte citi printre randuri curizitatile si rautatile unora .... dar cel mai bine este sa ne vedem de ale noastre si sa zambim ...

Discutiile ar tb sa fie constructive ... nu ...

Lara .. sa inteleg ca mai intri pe acest topic la primavara .. ca sa ma sustii pe mine .... ?
Stii ca sunt stresata si slab documentata ....

Oricum nu tin partea nimanui ... pe fiecare va apreciez pt puterea vostra ... ambitia de a continua lupta pana la victoria finala ...
.. cand am putut ajuta pe cineva am facut-o in mod dezinteresat ... cu cea mai mare placere ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Salutare babute!
didishor a iesit soarele, dar vezi c-au anuntat astia la meteo ca se strica vremea pe final de saptamana si acuma mai, eu recunosc ca-s mai "neagra", da' asa e si taica-meu si ce sa-i fac daca seman cu el? Iar gasca din metropola asta n-o include pe adriana? Hai fata, nu te supara, ca te iau la mine, la marginea capitalei
alexut stiu ca m-am laudat ieri la tine ca desfac bradul, asa ca imi cer scuze daca vorbesc din nou despre asta, ca nu vreau sa te exasperez, dar tot nu l-am desfacut. Tine-mi pumnii pentru ziua de azi!

va pupicesc pe toate si...deh: inapoi la treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ari, nici eu nu l-am desfacut...poate azi, tin pumnii oricum.
Ioana, la multe lunitze junioarei!
Ady, sa fie...perfect! S-a stabilit data? E maine?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Salut babute si inca o data un 2013 minunat!

Hai ca m-ati starnit si pe mine cu dezbaterile voastre sa intru un picut in vizita la voi

Andrew va doresc sa scapati repede de forum si sa deveniti parinti si cred ca te-ai adresat in locul potrivit pentru a impartasi si pentru a primi informatii, opinii atat din experienta vasta a fetelor cat si din mult studiu individual.
Ce as adauga eu la toate celelate multe sfaturi corecte date de fete ar fi sa faceti amandoi si analize de boli infectioase sau cu transmitere sexuala si anume:
Tu si Sotia: anticorpi antiHCV (hepatita C); anticorpi anti HIV1, HIV2; Antigene HVB(hepatita b), Anticorpi Rubeola IgM si IgG, Anticopri Anti CMV(citomegalovirus)IgM si IgG

Sotia:
test Papanicolau; cultura secretie vagina si col uterin; test Chlamidia, Ureaplasma, Mycoplasma;(toate recoltate din vagin, col)
Toxoplasma (recoltata din sange)

Tuspermocultura; Chlamidia; Ureaplasma/Mycoplasma; Neisseria
In plus hormonale pt tine: FSH, estradiol; testosteron

Cele mai multe din cele mentionate mai sus de mine pot duce la SOE sau probleme la implantare, calitate a embrionilor etc

Majoritatea clinicilor de fertilizare le cer inainte de FIV asa ca e bine sa le aveti facute pentru a nu pierde si mai mult timp.

Dupa chiuretaj uterin -primul consult e bine sa il faci la 1-2 saptamani si urmatorul la 3 luni(ecografic). Endometrul are nevoie pt refacere dupa un chiuretaj de aproximativ 3 luni (3 cicluri); De aceea si histeroscopia e bine sa fie facuta dupa aceste 3 luni si nu mai devreme.

In ce priveste geneticele e bine ca le faceti; ce rost are sa mai asteptati alte SOE -macar sa stiti cu ce va luptati pt ca intr-adevar sunt unele care pot duce la SOE prin calitatea mai slaba a embrionilor;
Iata cateva de prima intentie:
1. Cariotip ambii soti
2. Microdeletii cromozom Y tu
3. Fragmentatii ADN sperma (tu)

Ce ati patit voi e trist dar incercati sa nu va mai ganditi in spate decat pt a invata ce sa faceti diferit pt a va indeplini visul. Oricum nu puteti da timpul inapoi.

Exista la ora asta multe clinici cu experienta si rezultate bune in IVF; Din Ro as mai adauga la cele zise de fete Promed Dr. Predoi Deliana si Byogenesis (grecii) unde face si Elly (sper ca nu am gresit numele clinicii.
In Europa mai e Acibadem din Turcia (Ari iti poate spune mai multeee)
Voi puteti scrie la toate si selectati 2-3 din care o alegeti pe una aceea norocoasa.

Elly tu daca iti tratezi tiorida sigur ai sa ai musafir o barza in anul asta

Ari, Qiao, Me Alex, Nanne, Gaby, Velvet multi si
Adriana si tie

Lara deduc ca esti bine din tonul tau; pari in forma; sarcina usoara in continuare.

Pupici la toata lumea

Uff n-am vrut sa scriu chiar atat (dar cred ca sunt statuta - deh n-am scris demult timp






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Salutare,
Nu am fost pe faza si acum nu am timp sa citesc tot, am citit printre randuri, dar cred ca imi scapa ceva.
Adriana sa inteleg ca se apropie momentul, daca este asa, bafta multa si asteptam vesti, musai bune
Lara, sigur te supara cineva sau ceva aici, nu imi dau seama ce si cine insa clar ai citit topicul din umbra. Eu personal nu vad nimic rau in a scrie despre brazi&co, aici. Asta a fost ideea cu babele... sa vorbim detoate, nimic nu-i off topic. Stiu ca este in cadrul FIV, dar Clubul a fost gandit de Ari, sper sa-mi amintesc bine, tocmai ptr.detasare dar si impartasit experiente etc. Eu iti doresc sarcina linistita pana la capat
Restul fetelor multi , sper sa am timp intr-o zi sa scriu mai mult. Pana atunci astept de la voi sa citesc numai vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Elly nici gand sa doresc eu ca tu sa iei partea cuiva, pt mine nu exista tabere, e adevarat ca am fetele mele dragi dar urat nu cred ca m-am purtat cu cineva vreodata...
Eu am intrebat daca punctual ai invatat ceva nou din mesajul Larei de aseara. Banuiesc ca de-a lungul timpului ai avut de invatat din cele scrise de ea, la fel cum am invatat toate si de la Ari, de la Samira, de la Bombi.....cred ca asta e cel mai important aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndrewD spune:

Pai tocmai asta spun si eu: sa mearga doctorul pe ideea ca trebuie histero ca poate poate...in loc sa verifice daca s-a refacut sinechia: pai care din cele doua posibilitati are probabilitate mai mare ?

Adica medicii de pana acum merg pe incercari cu sanse minuscule dar ignora posibilele cauze cu probabilitate mai mare.

Pe dl.doctor Strohmer il vad pe 28 ianuarie, aici in Buc. problema este ca aici n-are un sistem unitar si rodat care sa-l sustina daca vrea sa faca investigatii. Clinica de fertilitate Polisano Bucuresti e inca la inceput iar daca se pune problema de histero sau laparo...trebuie sa apeleze la altii.

Asa ca una peste alta avem programare si la Sibiu la dl.doctor Ispasoiu, tot luna asta;

A doua zi histeroscopie cu Marinescu la Giulesti, desi am cazut de acord cu sotia ca daca Dl.dr. Strohmer sau Ispasoiu se baga, atunci Giulestiul ramane doar de rezerva. Ce rost are sa se uite Marinescu sa vada daca s-a refacut sinechia. Pai daca s-a refacut si o trateaza la fel ca prima oara...putem sa ne pregatim linistiti de a treia.
Iar daca nu s-a refacut...atunci chiar nu mai stim de la ce e infertilitatea. Poate suna ciudat dar am ajuns sa-mi doresc sa fie o sinechie usoara care impiedica spermatozoizii sa ajunga la tinta decat sa ne intoarcem la starea de : nu stim cauza.

Mai ales ca temerea mea cea mai mare este ca dupa chiuretaj si sinechii tratate aiurea e posibil ca uterul sa fie plin de cicatrici ceea ce poate face imposibila nidarea indiferent de metoda folosita pentru inseminare: naturala, IA sau FIV.


Lara 27: te rog sa detaliezi un pic diferentele intre Polisano Sibiu si KW Goldenes Kreuz, Viena. Adica ce au in Austria si lipseste in Sibiu sau chiar invers, adica ce are in plus Sibiu, in afara de preturi mai mari, limba romana si apropierea de Bucuresti?



PS. Si ca sa intelegeti de unde aversiunea mea fata de medicii romani incerc pe scurt sa va povestesc cateva experiente proprii la care adaug faptul ca am predat 8 ani in invatamantul romanesc (facultati de stat si private) si sunt siderat si ingrozit de lipsa de pregatire a tineretului... ca popor ne asteapta vremuri grele.

Mentionez ca noi am avut de-a face cu sistemul austriac medical, cand in concediu (Zell am See, Salzburg) a facut sotia o criza de la o piatra la rinichi: salvare, targa, alergat cu salvarea prin oras la miezul noptii, perfuzii, ecografe, rezolvat intr-o zi de spitalizare, ce atmosfera, ce atitudine, cata mancare si ceaiuri la discretie, parca era un alt obiectiv turistic, piatra pusa in flacon pentru analizat compozitie acasa, teapa asigurari, platit prin facturi sosite acasa dupa 3 luni, ieftin (vreo 200 E cu tot cu salvare). I-am si spus sotiei : mare noroc ca te-a apucat aici la austrieci. Iar pe viitor fa-ti cardul ala european...lasa dreaq asigurarile private romanesti ca sunt pentru fraieri.

Cand am ajuns in Ro: he he he, problem peste problem

- unde sa analizam compozitia pietrei, ca la noi in spitale nu sta nimeni sa-ti dea coif de carton in care sa urinezi ca sa prinzi piatra la iesire. Am gasit un singur laborator care facea analiza compozitiei pietrei in tot Bucurestiul...unde ? surpriza... la Polisano.

- cand sa platim facturile...ehehe ce distractie. Trebuia creat cont de valuta la o banca, plati externe, 100 E comisionul pentru doua plati (pentru salvare care la ei tine de Crucea Rosie si spitalul care a rezolvat problema).

Pana la urma i-am sunat direct in Austria, le-am spus ca n-am de gand sa dau 100 E comision ca sa platesc 150-200 E si i-am intrebat daca pot plati on-line.

Mi-au cerut codurile de pe card, ceea ce nu e tocmai in regula fiindca cine stie codurile poate face plati chiar daca nu detine cardul, au facut incasarea direct cu datele alea, iar eu am schimbat cardul luand unul nou pentru un comision de 10 lei. E adevarat ca m-au mai costat si telefoanele vreo 3 euro.


Si pentru ca ne-am luat teapa cu asigurarea privata romaneasca si pentru ca ei la spital vad asta tot timpul...ce credeti ca au facut in anul urmator... aveau site in limba romana si asigurari austriece pentru turistii care vin la ei. Nu-i asa ca sunt niste draguti ? Incompetenta noastra e doar o alta oportunitate de afaceri pentru ei.

Spun toate astea in cazul ca in viitor va mai citi cineva si se va intreba: oare unde am sansele cele mai mari, in Ro, Ungaria, sau Austria ?

Sa incerc printre romanii nostri dragi sau printre ungurii aia rai, dusmanii nostri din veacuri, asa cum am vazut ca mai gandesc neste retarzi ?

As vrea eu sa-mi povestesc toate pataniile medicale din ultimii 15 ani, dar ar insemna sa ma intind inca vreo cateva pagini. Sintetizand, de fiecare data solutia a fost gasirea unui medic strain sau scolit si format in afara.

O data, cand eram suficient de tanar si lipsit de experienta, am luat la rand toate clinicile pe care le-am vazut si am intrebat orice purtator de halat alb denumit generic doctor, am vazut peste 50 de medici intr-un an jumate, era sa mor si nici unul n-a inteles ca aveam toxiinfetie alimentara de la o maioneza facuta gresit (ouale sparte si lasate crude vreo doua ore ca sa ne uitam la un film)+lipsa de magneziu care poate accentua starea de rau generala.
Am inceput sa-mi revin cu un flacon de magneziu efervescent luat cu 2 lei de la alimentara fiind meritul medicului de familie, el si-a dat seama, in timp ce o somitate de la Fundeni imi spunea : NU sa nu iei magneziu ca-ti face rau. La care medicul de familie: ba, esti prost ? ia magneziu, sa eliminam din ecuatie aceasta problema si apoi vedem cu ce ramanem de rezolvat.

In alt caz, am scapat de veruci (un fel de bataturi infectioase care se tot inmultesc) cu un medicament interzis in Romania dar disponibil in toata Europa (Aldara). Eu l-am luat din Austria. Sa fiu la draq daca inteleg de ce este interzisa comercializarea la noi.

La sotia mea n-a functionat Aldara asa ca au bagat-o la taiere, la laser si rezultatul a fost exact cum scria pe net ca se va intampla: s-au inmultit ranile deoarece fiind de natura infectioasa acestea infecteaza orice noua taietura. Solutia a fost homeopata pana la urma, adica intarirea sistemului imunitar. In doua luni nu mai ramasese nimic din veruci, nici o urma.

etc, etc, etc. mai pe scurt... idem.


In concluzie: problemele medicale anterioare au fost in mare banale, principala problema fiind incompetenta si prostia fara margini a sistemului medical romanesc dar si a noastra ca pacienti daca ne tot incapatanam sa nu ne orientam mai bine in spatiu.

Mergi la inceput