Clubul "babelor" FIV-oase 71

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Hei!
What good news?!

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Salut, Lara! Welcome back!
Poate m-am exprimat gresit, vroiam sa spun ca stiu ca dr. Uscatescu recomanda Clexane pentru MTHFR homozigot si ca pentru homocisteina marita, se recomanda Femibion, nu vroiam sa spun ca ambele medicamente scad homocisteina. Mai stiu persoane cu MTHFR homozigpt care au dus o parte din sarcina cu Aspenter, si apoi cu Clexane, iar altele doar cu Clexane (au pierdut cu Aspenter).
Personal cunosc o fata careia, desi nu avea decat MTHFR homozigot, fara alte semne de trombofilie, i se formau cheaguri pe cordon.
De asemenea, din surse sigure, la hematom si sangerare, nu se recomanda oprirea Clexane-lui, stiu caz in care placenta s-a lipit si sangerarea a disparut dupa marirea dozei de Clexane.

Dr. Uscatescu este controversata, dar pana una-alta, multe fete merg pe mana ei si reusesc...btw, nu vorbesc din auzite, sunt persoane apropiate despre care vorbesc, iar pe alocuri, este vorba de mine. Pana la urma este un dr. care se bazeaza pe experienta si care are rezultate.

Andrew, ca sa raspund la intrebare, ac. folic nu functioneaza la persoanele cu MTHFR homozigot, ci este nevoie de metafolin, cum zicea si Lara, si il gasesti in Femibion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Alex confirm si eu, in caz de sangerare in sarcina nu am oprit clexanul; cel putin nu asta e vreo regula. Si nu te enerva, zau nu merita
Lara bine ai revenit in stilul tau caracteristic nu te dezminti niciodata din cite vad. Personal mi-as fi dorit ca sarcina sa te mai tempereze nitelus; evident esti o femeie trecuta prin multe, ai invatat din lupta asta cu infertilitatea mai mult decit si-ar dori oricine pe acest pamint.....dar eu cred ca sunt momente cand daca nu ai nimic bun de spus( o incurajare sincera,nu o teza in ale infertilitatii), mai bine taci.
Si nu inteleg de ce si cu ce ar trebui sa te lamureasca pe tine gasca din Bucuresti, de ce faci chiar tu parte din clasa " curioaselor" pe care nici macar tu nu vrei sa le faci pe plac
PS - nu vad ce e asa de incurajat si admirat o femeie care dupa o sarcina perduta la 35-36 de ani asteapta inca 18 luni pt a cere o parere unui alt doctor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndrewD spune:

Multumesc tuturor pentru info si pentru efortul de a scrie mesaje uneori lungi.

1. Analiza MTHFR face parte dintr-un set denumit "Profil extins factori risc genetici trombofilie" si TOTI dar absolut TOTI doctorii pe care i-am vazut pana acum au spus invariabil: Clexane...cu exceptia d-nei doctor Uscatescu care a detaliat mai mult. Doar pe site-uri straine am gasit comentarii legate de mutatii si absorbtia acidului folic chiar si ceva despre risc de cancer. Este exact genul de informatie pe care o caut...adica nici un doctor n-a pomenit de ea pana cand sa citesc aici. Habar n-aveam.


Totusi din articolele de pe net se pare ca mutatia:

- poate scadea capacitatea organismului de a asimila acidul folic;
- ceea ce duce la scaderea capacitatii sangelui de a transporta oxigen;
- ceea ce duce la cresterea concentratiei unei substante daunatoare numita homocisteina;
- ceeea ce afecteaza timpul de coagulare al sangelui;
- ceea ce de fapt e trombofilie.

Sangele poate fi subtiat in acest caz cu aspenter sau clexane, etc. Eu asta inteleg din ce-am citit pana acum. Gresesc ?


2. N-am ales sa asteptam 4-5 luni si n-am ales statul pentru ca e mai ieftin. Am fost dusi cu zaharelul, luna de luna, fiindca o doctorita de la CFR II ne-a bagat in cap ca doar la Giulesti si Polizu sunt histeroscoape performante in Bucuresti. Iar eu ca prostu...am crezut.Aici nevasta s-a desteptat mai repede decat mine...

3. In urma unor histerosalpingografii sau histeroscopii s-a observat statistic obtinerea unui numar inexplicabil de sarcini si din acest motiv d-na doctor Veliscu (colaboratoarea d-lui doctor Marinescu) a fost in principiu de acord cu histeroscopia pe care noi insistam sa o facem...dar nu ne-a facut-o dansa...ne-a trimis inapoi la Marinescu. Chiar si sotia are la serviciu o colega care a ramas imediat dupa histerosalpingografie.

4. Histerosalpingografia si spermogramele sunt facute la privat pe bani. Consultatiile cu dl. dr. Marinescu la Regina Maria...pe bani.

5. Tocmai pentru ca am avut incredere si am mers doar la cate un medic am ajuns sa pierdem timp.

6. As prefera oricand un medic care sa se ocupe profesionist de noi, dar din disperare am ajuns sa caut sa inteleg pe cont propriu nu pentru ca asa vreau eu.

Avem o doctorita homeopata geniala (scolita USA si nu numai) care ne rezolva problema dupa problema de vreo 10 ani si care ne-a spus mai multe decat toti ceilalti medici, e logica, pe gustul meu, are rezultate si chiar azi ne-a spus ca la ea vin frecvent cupluri cu bebeii made in Hungary, asa ca ne-a dat un sut in fund direct spre dl.doctor Kovacs din Budapesta. A fost de acord cu noi ca n-am fost tratati profesionist, mi-a pomenit sistematic erorile medicale pe care eu le banuiam, fara sa le auda de la mine... si s-a uitat cam ciudat la nevasta mea care se incapatana sa considere ca inca nu a terminat toti medicii din Bucuresti. Eu fac spume mai ales ca in ultimii trei ani am facut concedii numai prin Austria, Ungaria, Cehia...stim drumul bine, avem bani, n-avem datorii...dar nu...hai sa mai mergem la medici din Bucuresti unde te programezi in noiembrie cu termen in februarie si cu niste comentarii pe net de ti se face parul maciuca.

7. Daca era dupa medici...nici acum n-am fi avut facute analizele astea. De exemplu nici acum nu avem facut cariotipul. Stiu, acesta se face dupa mai multe pierderi de sarcina, dar la 38 de ani n-are rost sa riscam...le facem si gata.

8. Nu cred ca aici e o competitie despre cine sufera cel mai mult. N-am intrat aici ca sa devin popular, nici sa eclipsez pe cineva, nici sa ma dau important in fata unor persoane muuuuult mai incercate decat noi ci pur si simplu ca sa aflu din experienta voastra lucruri utile pentru noi. Nevoia e un profesor bun iar aici sunt multe persoane scolite de nevoie.

9. La o simpla cautare pe net se gasesc multe povesti in care femeile au fost chemate la histeroscopie de control dupa un chiuretaj sau dupa debridarea unei sinechii...multe s-au terminat cu bebe. Riscul complicatiilor in urma procedurii palesc in fata riscurilor unei sinechii netratate la timp. Majoritatea pacientelor pomenesc de sterilet si/sau baloane montate pentru prevenirea recidivei. Sau macar medicamente antiinflamatoare. Sotia mea n-a primit nici macar de-astea.

Repet: sora mea chemata zilele astea la histeroscop dupa chiuretaj, doua colege de-ale sotiei la fel, tot zilele astea...cum adica nu se practica ?
Eu vad asta peste tot in jurul meu fara sa caut special sa vad.

Nu e vorba de chiuretaje la cerere unde riscul de sinechii e mai mic. E vorba de sarcini mari, oprite din evolutie care au necrozat deja si unde riscul de ranire a uterului e foarte mare, peste 25%.

10. Daca doriti sa nu mai scriu aici spuneti-mi...si n-o sa mai auziti de mine. Oricat de mult imi doresc informatii totusi nu-mi place sa sacai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Lara, nu au fost deloc mesaje cu "vorbe goale", fiecare a oferit o informatie si da, si o incurajare uneori.
Eu ma refeream strict la vorbele tale "hear-say" si explicam ca vorbesc despre fapte, experienta, chiar daca nu citez statistici, eu consider ca e important ca Andrew sa stie cum au rezolvat unele persoane problema.

Cat despre "welcome back", era o forma de salut, am si vrut sa adaug "if you want to". Daca e sa judecam si gramatical, si logic, tot o intoarcere e, deci puteam spune foarte corect "welcome back", referindu-ma chiar numai la 2-3 postari.

Eu as vedea lucrurile bune din postari, informatiile si nu as despica firul in 4, asa ca ma opresc aici, nu-mi place ping-pong-ul de mesaje.

Ady, , nu ma enervez, sunt ZEEEEN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Wow ... s-a animat topicull.... bucurie mare ...
Andrew mii de multumiri .. ai reusit sa o scoti pe lara din "barlog" si astfel am mai invatat si eu cate ceva ...

Lara .. ma bucur ca ai scris ... sper ca vei mai ramane pe aici .. .sa mai incurajezi unele persoane care au moralul la pamant ... si te astept cu postari interesante si sfaturi


Alex- Adriana- Didi- Gabi- Nanne- Ari ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Cata agitatie pe aici! Buna dimineata

Lara, imi lipseau mesajele tale cu iz un pic british si un stil direct ascuns in spatele unor cuvinte puse in ordine intr-o fraza...(ordine deloc aleatoare) Cum zici ca nu esti "de retour" ci doar in trecere, iti zic: till we meet again

Andrew, ca "expata" ce sunt, iti zic ca nu ar trebui sa-ti imaginezi ca in alte tari straine medicii sunt mult mai competenti si mai atenti. Probabil sunt cativa, de care toata lumea stie, care pe bani mai multi prefera sa analizeze caz cu caz, insa sunt si multi mediocri. Ca sa-ti dau cateva exemple:
- aici nu se poate cere nimic, dar nimic, ca asa vrei tu!
- Nu se pot face analize de trombofilie, ca ai citit pe net sau ai pierdut o sarcina,
- nu poti cere histero de nici un tip,
- nici macar nu poti cere progesteron dupa ovulatie, ca ai citit pe net ca asa se da in alte tari.
Poti sa te duci cu sute de argumente ca iti va spune exact asa: "Pacientii sa fie pacienti si doctorii sa fie exact ce sunt"
MTHFR -ul meu nu a fost bagat in seama de nici un dr de aici pe care l-am vazut, nici macar acid folic sau aspenter nu mi s-a recomandat.
Iti inteleg pozitia, dar cred ca esti un pic cam inversunat in ale infertilitatii. Probabil ca sotia ta este mai "optimista" tocmai pentru ca nu mai are loc de tine, ca sa se intereseze, din moment ce tu cauti tot. Deseori si psihicul are mare influenta in tot ce ni se intampla.
Ceea ce a vrut sa zica Lara, rezumat asa in cateva cuvinte: nu e chiar dramatic cazul vostru, exceptand varsta (care nu este chiar mica), din ce zici tu, nu aveti nimic prea grav, iar totul se rezolva.

Pfff ce m-am intins si in plus mai scriu si de pe mobil, in drum spre servici. Sper ca nu am mancat prea multe litere, ca este greu sa recitesc.
Va acesc tare si va doresc sa fiti la fel de ZEEEN ca si mine!
Voyez la vie en rose!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Eu cred ca Andrew si-ar fi dorit sa primesca niste raspunsuri clare de la medici ... dar daca erau medici care ne lamureasca nu cred ca ne mai intalneam aici .. unde invatam din experientele celorlalte ...

Eu cel putin asa mi-as fi dorit .. sa stiu ca am ceva clar ... sa stiu tratamentul si totul sa fie ok ... ma enerveaza "bajbaiala" ... dar asta este ....
In evolutia mea am trecut prin foarte multe "cauze si tratamente" ... pt ca de fiecare data se gasea cate-o problema :

- nu ramai insarcinata pt ca nu ovulezi .. ok .. ce sa fac? (acum 8 ani)
- luam clostilbegyt ... luam cum sa nu ... la eco 0 foliculi ...
- sa verificam si trompele .. HSg .. da cum sa nu .. orice : rezultat- uter bicorn septat fundic (uraaaaaaaaa am gasit cauza .. s-o rezolvam )
- histeroscopie operatorie pt eliminarea cornitelor si a septului ... uraaaaa am rezolvat
- spermograma acceptabila .. merge natural .. oligospermie (nu se pune este de la stres )
- Ovare Mpc ...sa facem si un drilling ovarian (daaaa .. sigur rezolvam) ...
- trecem pe stimulare injectabila ... trecem ... 2-3 foliculi babani
- inseminari (vreo 5 sau nu mai le stiu eu)- rezultat Beta <1.2
- sa mai facem totusi o histeroscopie operatorie pt septul se la uter .. pr ca s-a refacut .... daaa.. oricand
- ultima inseminare .. .vine dr si-mi sopteste la ureche (dupa ce ma "inseminase") ... nu aveti nicio sansa cu inseminari .. sotul are OATS ... si ce sa facem .. vreun tratament .. ceva .... doar FIV ... ok am spus dar nu cu oricine
- facut iar Hsg ... nu stiu de ce ... asa mi s-a recomandat inainte de fiv ... facut ... totul ok .. septul era tot acolo
- primul fiv - productie excelenta ... calitate embrioni f scazuta ... nu s-a prins nk ...
de ce ?? din cauze endometrului .. prea mic
ce sa fac ??? trebuie sa mai faci o histeroscopie operatorie le septul uterin .. si se rezolva ... da ... orice l-am rezolvat
....
- fiv 2 : endometru ok - productie ok - vroiam blasto .. primele 2 zile au rezistat 5 embrioni .. din Z 3 nu s-au mai dezvoltat
De ce ??? probabil din cauza ovarelor MPC ....
... intre timp am aflat ca mai am probleme si cu tiroida autoimuna ...

- urmeaza fiv 3 cu o schema mai "speciala" ... in care nu prea imi pun speranta ...

... si aici se opreste orice tentativa a mea cu fiv-urile ... cel putin cu material propriu ...


Oricum am devenit mult mai puternica ... inainte era ffff
Acum nu ma mai doboara nk ...

La anu' sotu' mi-a spus ca ar fi bine sa adoptam un copil ... ce sa spun ... sunt in al 9-lea cer ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

gaby astept ziua cand imi iau zborul spre alte zari,spre alte orizonturi.i'm done here!

Lara sper ca nu mai pleci de aici.I need you!

o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Andrew, stai linistit, nu sacai deloc!
Despre folic, homocisteina si trombofilie, ai inteles bine. Abordarea tratamentului e diferita de la medic la medic, dar personal am preferat un medic precaut. Asta pentru ca am o amica cu MTHFR homozigot ce a pierdut 2 sarcini la 13, respectiv 14 saptamani, fara tratament, iar alta, cu aceeasi mutatie, a avut mai multe avorturi spontane, reusea sa afle ca e insarcinata doar facand test de sarcina din sange (betaHCG), ca nu o credea nimeni...vreau sa spun ca nimeni nu stie dinainte cat de afectat e corpul, cum va reactiona in sarcina...de asta prefer precautia.

P.S. Ai 10 mesaje deja, poti activa mesageria.


Mergi la inceput