Fluturasi minunati 2011 (36)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

cami, sincer n-am banii astia acum pt germania...si sincer nu-i vad nici sensul, ca nu e cine stie ce boala care n-are leac aici..doar ca parerile dr sunt f impartite, insa am inceput sa-mi dau si eu seama din ce scoala vin in fct de ce idei au..nu inseamna ca sunt gresite, ci doar ca unii sunt adeptii unor metode noi, inovative altii mai conservatori...si probabil, asa cum ma critica si familia, am mers la prea multi doctori de ex, am fost la o tipa orl-ista scolita in franta, care imi povestea ca tuburile astea in afara sunt atat de comune, orice copil operat de polipi pleca acasa automat cu tubusoare in urechi, fara a fi intrebat adca vrea sau nu..facea parte din operatia de polipi, adica e ceva f comun..in schimb, majoritatea dr de la noi, mai putin cei care umbla prin afara, au o parere f reticenta legata de implantarea lor..
felicitas, cum spuneam, cred ca am fost la prea multi, la f multi ...si renumiti si nu, si tineri si in varsta..tot ce am prins

nu stiu, momentan am incredere in feelingul meu..sper sa-mi reuseasca..


mami de 2 prichindei


Miki trebuie sa spun ca si eu cred la fel: ai fost la prea multi dr; deja daca mergi la mai mult de 2 cu o problema innebunesti si nu mai sti ce si cum sa faci (iti spun ca am patit pe pielea mea: "cate bordeie atatea obiceiuri"). Nu e unul care sa iti fi inspirat mai multa incredere? Eu asa as face, as merge pe mana unui dr care mi s-a parut mai OK, mai "normal" ca sa zic asa, documentat (macar aparent), interesat de evolutia medicinii, comunicativ, cat de cat accesibil si nu prea batran , nu a unuia care, daca nu gaseste (si nici nu cauta) o explicatie/cauza pentru otita copilului sa dea vina insistent pe parinti ca il tin in curent desi e clar ca trebuie sa caute in alta parte cauza problemei sau macar sa ia in considerare si alte cauze!
Sincer, mie dr trecuti de 50 de ani nu prea imi mai inspira incredere, putini sunt cei care au mai pus mana pe o carte de specialitate in ultimii ani, si-au creat deja o faima, au pacienti (mai ales "renumitii" profesori, e buluc la usa lor) si f rar sunt cei care se mai pun la curent macar din cand in cand cu ce mai e nou in domeniul lor, au ramas cu vechile lor conceptii de 100 de ani si sunt de neclintit in parerile lor "savante", pentru ei medicina parca involueaza (bineinteles exista si exceptii, dar e vorba de cei megapasionati de meseria lor)!

Cam asta e parerea mea.


si sa auzim vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_b spune:

kmy, si eu m-as intoarce la servici mai repede si asa am inteles si eu ca dupa noua lege primesti cei 500 de lei pana cand implineste copilul 2 ani. poate ne mai lamureste cineva...
sper ca nu ies in evidenta cu vreo prostie spusa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi.....

ce bine mai este sa dormi pana la orele astea.... ehee ce vremuri erau..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut fetelor,

Yasmi sa-ti fie de bine.

Ivy de voi nu ne zici nimic? Cum te simti?

Ramo, Kmy nu stiu nimic de modificarile legislative. De ce nu mergeti sa intrebati direct la sursa? Aflati si ce trebuie sa contina dosarul.

Eu am fost de dimineata la un parastas, la o bisericuta frumoasa la noi in oras si cu un preot foarte bun care a adunat multi credinciosi din tot orasul. E ca o frumoasa sarbatoare un parastas acolo. Apoi cu sotul in piatza de vechituri sa-mi iau bicicleta, cadou de ziua mea. Am vrut sa-mi iau una second hand , dar pana la urma mi-am luat una noua, parca nu mi s-a parut ok la 40 ani sa primesc cadou o gioarsa Am intrat aici pana am baut un ceai cald sa ma incalzesc.

Ma bag la facut mancare, felul 2 am facut aseara, mai am supa. Dupa masa in vizita la niste prieteni si apoi seara de tot eu cu Daria la film, asa ca fetele. Daca n-am vazut la filme ca sa-i multumesc pe toti.

Iasmi si eu sunt de parere ca arati mai bine in realitate decat in poze

Legat de varsta, eu nu ma simt stresata de loc ca am 40 de ani, din contra sunt super ega mega extra fericita ca m-a ingaduit Dumnezeu pana aici sanatoasa si cu atat de multe bucurii.Am ajuns la un moment al vietii pe care nu l-as da pentru nimic in lume, sunt implinita, nu mai am complexe si nici temeri, ma cunosc foarte bine si nu mi-e teama sa spun pe sleau ce gandesc. Nu mi-as dori nici sa revin la 20, 30 de ani pentru ca am trait cu mare intensitate toti anii astia si e greu domle, greu.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata la pranz..azi am lenevit cu copilasii acasa, am fost doar eu cu ei si a fost asa bine

voi ce mai faceti mancaer ca sunt in pana rau..nu mi-e pofta si nu-mivine sa fac nimic..
somleac, chiar ma gandeam odata la tine cum faci fata cu gatitul..eu gatesc rar si tot ma plang ai mei mananca 3-4 zile aceeasi mancare si tot sunt in pana de idei
am avut ciorba de perisoara si tocanita de pui..
a luat sotul niste peste alb..savad ce-mi iese..

yvy, multam de parere..ai dreptate si tu..nu e bine la multi..insa am ajuns nu din vointa mea, ci pt ca atunci cand il apucau durerile ma duceam pe unde apucam..nu pot sa dau de ei cand am nevoie, in weekend, de sarbatori si asa am ajuns prin rotatie ba la unul ba la altul..prost, dar ce sa fac?
uite, de ex ieri va povesteam ca nu mai gasesc medicamentul andrei sa-i continui in ca 4 zile tratamentul cat trebuia, tratament destul de important tinand cont de antibiograma ei ( vreo 20 rezistente si unul singur sensibil-cel pe care il luam) si am cautat o zi si o noapte peste tot, si in depozite si nu exista..i-am scris doctorului, l-am bombardat cu telefoane, i-am dat mesaje ..nu mi-a raspuns ma gandeam sa-i iau de adulti si sa-i portionez doza necesara...dar aveam nevoie de confirmarea/sfatul lui..
drept urmare, i-am intrerupt tratamentul si maine ii refac urocultura, mor de frica ca n-am rezolvat nimic

somleac, dar cand e ziua ta ? sa nu ratam sa te uram si noi asa frumos scrii, ca ne ridici moralul la toate..sper sa ajung si eu la 40 de ani sa pot spune aceleasi lucruri
cum e targul ala la voi ? vine lumea cu produse second sau cum ?

aaa, am uitat sa va zic ceva..eu ma tot interesam la o asociatie, un fel de agricultura mai"naturala" cu legatura directa intre micii producatori si consumatori..il platesti direct, faci un contract si pe perioada sezonului ai cosul cu legume/fructe si pe bucuresti se tot chinuie astia de cativa ani sa gaseasca micii producatori si nu reusesc, insa sistemul merge de minune in vestul tarii si in inca cateva orase..am vazut ca e si la voi parca..si in timisoara ca stiu ca si acolo sunt fete..se numeste ASAT , pt cine e interesat dati un search si cititi..eu astept raspuns inca de la ei, sa vedem daca anul asta reusim si in bucuresti..


aa, si am vazut pozele, f frumosi sunteti toti..

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

miki daca asa sta situatia cu medicii
atunci incearca sa rezolvi problema a la romania
incearca pe toat6e caile sa ajungi la unul din medicii la care ai fost pana acum si ti se pare ok
pe alte cai
adica gaseste pe cineva care il cunoaste
sau care are o relatie de alta natura cu el
pt a-l putea deranja la orice ora
sa stii ca se poate
crede-ma
si vei reusi
e greu intr-adevar
sa oscilezi intre o mie de pareri
mai ales ca noi nu suntem medici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Buna fete dragi!
Nu reusesc sa mai intru pe DC...ca stiu ca m-ar prinde si as sta sa citesc si am o gramada de invatat, mai am doar 3 referate din 10, restul le-am terminat, am si predat din ele. Dar sunt cele mai grele. Si urmeaza si sesiunea unde avem f mult de invatat. Ca la facultate, deh...asta mi-a trebuit asta am
Pe fb e mai rapid totul arunc o privire si sunt la curent. :)
Vrea sa va multumesc pentru urari, asta inseamna ca nu m-ati uitat si s-o pup in special pe cuscra mea ca e atenta la toate mereu. Am vazut si poze fetelor, culmea, dar la poze ma mai uit ca am linkul salvat pe laptopul meu. Lavi, Someleac, sunteti niste frumoase, copilasii adorabili, blondini cu totii o bucurie, mi-a placut sa va vad.

Azi dupa cursuri am fost prin Mall, la reduceri, am mai cumparat cate ceva pentru mine...Pentru copii nimic inca, mi se par inca ff scumpe frate...astept 70%. Tre sa le iau Geci de iarna si pulovere groase pt anul viitor...Dar aproape 2 mil o geaca la Okaidi si la next chiar peste 2 mil, si un pulover in jur de un milion mi s epar preturi aberante...Ce-o fi in capul lor? Eu mi-am luat 2 pulovere la 50 de Ron, un set de curele de la Camaieu 14 ron -3 cureluse subtiri), manusi (dintr-alea cu fara degete), caciula si o gecutza gri de piele (91 ron).
Am fost si la Z, dar mi s-au parut mari preturile...nu va spun cat regret Kiabiul ala... Am vrut sa profit ca nu am timp nici sa umblu la reduceri pentru ca tre sa invat, apoi daca incep si serviciul...se termina fetelor cu plimbarile si timpul liber..
Fetelor trec la invatat, abia astept sa termin sesiunea!!! Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

vai SIMONAAAAAAAAAAAAA
te imbratisez ai mai avuttimp putin si de noi
sper sa nu ne uiti de tot
mai ales ca eu nu te am pe fb
de fapt eu nu am fb
dar are sotul
poate imi trimiti un pm cu numele si te adaug la sotul
sau poate te iau de la delia
daca cere acceptul LUCIAN sa stii ca eu sunt
te pupppppppppppp
eu vreau sa merg la zara
ERAU GECI DE 1 MIL DE MULT
acu cred ca sunt mai ieftine
si frumoase
dar nu stiu daca mai au numerele necesare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Cami, te pup, deci Zara...uite n-am reusit sa ajung acolo, desi sora-mea ma tragea intr-acolo...dar mereu suntem pe fuga..Pe fb sunt Simona Nimu...cred ca asa trebuie sa ma cauti.

Voiam sa spun fetei care intreba despre indemnizatie ca nu se aplica pentru cele care stau 2 ani ci doar celor care au optat pentru un an...E "normal", ei vor sa incurajeze intoarcerea la sv, nu statul acasa langa copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neata, mamici!

Eu pe acasa, zac, pentru ca sarcina asta e cam complicata, nu e deloc ce a fost la L, nici poveste, cu ea am mers la spital pana in S38... acum alta treaba

Somleac ma intrebai de ce nu mai zic nimic, pai sint in butoi, ieri si alaltaieri am avut dureri crunte de burta si niste contractii de credeam ca asta e vineri a fost mai nasol ca eram singura cu pitica, dar ieri am stat in pat cam toata ziua si tati s-a ocupat de ea si vad ca azi e mai bine; la eco din S12 mi-a zis dr ca am placenta jos inserata, pleaca dinspre posterior, acopera in intregime orificiul cervical intern si trece apoi pe peretele anterior, am impresia ca se insera putin si pe cicatricea de la ceza ca am avut in zilelea alea dureri nasoale in zona ei
Cand am fost internata de Craciun cu iminenta de avort eram in salon cu o mamica de 31 de ani, care avea 3 copilasi acasa (2 baieti si o fata, aveau intre 4 si 1 an jumate) si era gravida cu gemeni, fetite era in S30 si trebuia sa stea pana nastea ca avea colul deschis de prin S28 Toata lumea se oripila cand auzea cati copii are asistente, infirmiere, doctori si restul etc., chiar nu se puteau abtine, nici nu incercau macar, din politete, exclamau imediat: "mamaaa!!!" sau "oooo!!!" si apoi adaugau din complezenta "Sa-ti traiasca!" si evident urma "Acum te opresti, nu? Nu mai faci!", "Gata acum, iti ajung 5!" ...etc In dimineata de Craciun a venit dr ei sa o vada si printre altele ii zice asa direct: "Acum daca tot faci cezariana, legam si trompele, ca iti ajung 5!!!" Eu am ramas masca, dar nici ea saraca nu a avut replica si aia a iesit pe usa! Se observa clar ca nu discutasera in prealabil despre asta, dr i-a trantit-o asa!
Nu m-am putut abtine sa nu ma gandesc la tine e clar ca multa lume vede asta ca pe ceva negativ, faptul ca unii au mai mult de 2, hai maxim 3 copii, nu stiu de ce se tem atat, si tipa asta zicea ca nu intelege de ce se mira oamenii atat ca are prea multi copii si e asa de tanara si de ce o cicalesc de parca i-ar creste din banii lor
Cica dr cu care a nascut primii 3 copii nu a mai vrut s-o primeasca cu gemeni, o batea la cap sa-i avorteze sau macar pe unul sa-l avorteze si sa ramana doar unul ca are prea multi acasa, ca cu ce o sa-i creasca, ca ea vrea sa flamanzeasca copiii pe vremurile astea grele, ca n-o sa aiba cu ce sa-i hraneasca sau cu ce sa-i imbrace etc. si a trebuit sa caute alt dr. Am ramas impresionata de mentalitatea oamenilor si se pare ca cei mai multi gandesc asa! Sorry de off-topic dar nu m-am putut abtine sa nu-ti povestesc

si toate mamicile, nu mai scriu altceva, astept pana maine cuminte si ma duc la spital la dr sa vad daca e totul OK!

Mergi la inceput