Fluturasi minunati 2011 (36)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Ufff Ivy imi pare rau de voi. Greu cu statul la pat si cu copil mic.

Cat despre mentalitatea oamenilor asa este, waw cate mi-au auzit si mie urechile, cate jicniri si alte cele inclusiv de la parintii mei, ce sa mai zic de strani.Si cate imi aud si acum. Oamenii au devenit foarte rai si din pacate nu mai avem compasiune si intelegere fata de celalalt.

Chiar ieri m-a intrebat unul cati copii am , i-am spus ca 5 si m-a felicitat , si a zis "Ati muncit zi si noapte!, dar se vad rezultate". Nu m-am putut abtine, am izbucnit in ras si l-am intrebat de unde stie cat am muncit eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

hello

fetele cine imi spune si mie;.....mi-a racit iasmi....nu a mai racit de cativa anisori...ce sa ii dau?? daca face temperatura (este calduta) ce ii pot da la 5 ani+ ??
pana acum i am dat Isoprinosine 1 de 2 ori pe zi, nurofen 6 ml de 2 ori pe zi , si zinc+citc si minerale efervescent 1 /zi.
si vineri mergem la munte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

lavi eu nu stiu mililitri la 5+
dar pot sa iti recomand o frectie cu carmol de bebe
nurofenul daca ii dai e normal sa il dai la 8 ore
doza cred ca scrie pe el
poti da daca face febra si supozitor cu paracetamol
daca nu ii faci frectie fa ceva sa transpire
si sa o schimbi des
o baie cu apa fierbinte la picioare
spirt la gat
sau cartofi la gat
cu tot cu spirt
sunt pliculete cu vitamina C si propolis pt gripa si raceala
natyuriste
i-am dat si eu antoniei
etc
acu depinde ce e
dsca e raceala trece
daca e viroza e mai nasol
sanatate maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

yasmy, cami ti-a zis ce era de zis.. dar sosetele cu apa si otet au intodeauna un efect suplimentar pozitiv, cel putin la fetele mele...
yvy,Somleac of Doamne ce oameni tampiti! ce treaba au ei cu cati copii fac unii sau altii.. daca ii cresc si au grija de ei cinste lor si felicitarile de rigoare ca au atata rabdare si grija.
yvy tinem pumnii maine la spital!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

cami, delia

aoleuuuuu cami pai daca ii pun fetei supozitor in fund o traumatizez pe viata!!!! nu mai folosim supozitor in fundulet de pe la 3 ani cred.si este mare deja! tre sa ma interesez comprimatele de la ce varsta se dau?
nu a facut temperatura inca. ci are doar simptomele de raceala: stranut, nas infundat, respiratie ingreunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Lavi , Cami a fost mai mult decat complexa. Nu stiu ce sa spun in plus. Multa sanatate.Pana la urma unde mergeti la munte?

Na Strumph am bicicleta. Mi-au adus-o azi vecinii. Cam cat ar trebui sa ma dau pe ea ca sa se vada oaresce rezultate? Si la ce nivel de greutate?

Ufff nu pot sa cred ca de maine incepe scoala , alergatura aia e destabilizatoare rau plus nebunia cu drumurile aglomerate, stresul ca nu ajung la timp. Uffff si mult mai este pana in mai la vacanta de Pasti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

somleac, la straja mergem.
hai curaj!! prima saptamana este mai grea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Hello fetele!

Am ajuns si noi acasa. A fost o vacanta superba. Copii s-au simtit excelent, la fel si noi. Am mers zilnic pe partie cateva ore, au rezistat eroic la un program dat peste cap si cu masa si cu somn. Am avut tratament cu noi, dar imi era teama ca venim cu ceva muci la cat au stat pe afara, dar nu nu mai au nici urma de mucisori. CXred ca le-a facut tare bine aerul ala curat si rece de munte. I-am luat lui Cristi ore la schi, a fost super=mega incantat. Acum cand il intreb cu ce-i place mai mult: cu sanie sau schiuri? spune: schiuri!!!! Cata s-a dat frumos cu sania, s-a tavalit continuu in zapada, au stat cuminti in restaurant la masa . La cabana aveam niste canapele din mai multe saltele si le-au intins copii pe jos se tavaleau pe acolo, se dadeau peste cap, a fost super veselie si galagie . Au fost si finii cu baieteii( 4 si 7 ani ), inca o fetita de 10 ani. Acolo ne-am imprietenit cu un tatic care era la munte cu baietii lui (7 si 10 ani). Inca odata a fost fff placut, nu ne mai venea sa ne intoarcem acasa. Am avut parte de vreme superba, chiar daca era frig, era soare si stralucea zapada, muulte, muulte alba si curata , iar frigul nu se simte la fel ca in oras... Am avut o zi su cu ninsoare, apoi iar soare. Cand ne-am apropiat de casa am dat de ceata, vant..brr.

Am culcat copii si am reusit sa va citesc din urma.
Miki, imi pare rau sa aud ca Vlad tot nu e mai bine. Si noi ne tot lovim de otitele astea, dar la noi asa cum ti-a spus si dr-ita asta apar dupa perioade de raceli. Suntem in curs sa ne schimbam pediatra, iar asta la care mergem acum ne-a spus ca pe perioada cand are otite sa nu sufle nasul ca sa nu faca presiune in ureche(..na exact invers decat stie Somleac ...), de o sapt si ceva nu l-am mai lasat sa sufle nasul, l-am aspirat, plus aerosoli, plus aerul de munte, si acum are urechiutele fff curate. El mereu avea urechiusele murdare. Sa vad cand ajung cu el din nou la orl sa vada cum mai e otita.
Cata mai tuseste din cand in cand (la fel ca mine) , dar tot pediatra asta zice ca o dupa o pneumonie, sau o perioada de raceala asa puternica tusea si toate cele trec de tot cam in 6-8 sapt

maine il duc pe Cristi la gradi,,,sper sa nu vina cu tuse din prima zi...mi-a mai dat dr-ita si o schema de imunizare, dupa ce ii trec toate cele: Alvitil si Colostru cu Probiotice.

daca mai am timp descarc si pun ceva poze.

Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata!
poftiti la cafeluta

Sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Neatza,

multam de cafea.

Ce fain v-ati distrat la munte.Mi-ai facut o pofta de munte , zapada si relaxare.

Am trecut cu brio de prima dimineatza, nici o criza, nici un nerv, am plecat suficient de devreme ca sa conduc normal.

Mergi la inceput