dieta pinguinilor Oshawa

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oana, nici n-am auzit de ele ...uite acum ma duc sa le caut online la biblioteca ... Desi eu eram oarecum impotriva acestui gen de citit. Ce Dumnezeu, ala nu e citit, sau este ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Rufus, oare deschid o cutie de viermi daca intreb de ce nu te mai ocupi de asta ?

Aici treburi de genul asta sunt foarte cautate si foarte profitanile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu buflea, nu deschizi nimic...raspunsul e simplu.
Ajunsesem intr-un punct mort. Trebuiau investiti bani. Aparatura era depasita, locatia era mica, doamnele cereau si alte tratamente. In meseria asta nu merge cu improvizatii, cand 99% din clente sunt femei. Deci asta insemna bani. Pe care eu nu i-am mai avut disponibili.
In plina criza, mi-am mai reluat si jobul din constructii, in vremea aceea nu se auzise de criza si se construia in draci. Cabinetul mergea la minim, doar pentru castigul fetelor (pe vremea aia traia si sora mea, care a fost una din primele angajate la cabinet). Ei bine, intr-o zi, una din verisoare (lucram atunci la casa ei) mi-a zis ca i-ar place un asa cabinet...iar eu i l-am pus in brate. S-a asociat cu alta verisoara, au facut pe sefele si au dat cateva zeci de mii de euro aiurea pe o aparatura proasta, apoi m-au ascultat si si-au revenit. Au cumparat ce trebuie, s-au scolit, participa la expozitii, seminarii, demonstratii...adica au devenit profesioniste. Inca le scapa banii printre degete, inca le pleaca cliente (de aia ma vor inapoi), dar se descurca. Nu cum ar trebui...
Adevarul este ca probabil ma saturasem. Eu sunt berbec...imi trebuie mereu ceva nou. Tora si acum imi spune ca n-am facut bine...dar sti cum e cand ti se pune pata. Eu m-as intoarce, ca am nevoie disperata de bani, insa patroanele au alta mentalitate, in sensul ca se adreseaza doar elitei, ori eu am avut usa deschisa pentru toata lumea. Bine, daca nu aveam concurenta...nici nu era prea greu.
Ma bucur insa ca functioneaza, este cel mai vechi cabinet din Bucuresti, este copilul meu...ehei, ce ani frumosi au fost...era un stil de viata.
Acum e doar o afacere.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Si eu am avut prejudecati inainte sa-i pun cartea in mina, dar e o carte foarte inteligenta. Textul foarte scurt e de fapt complex si te face ss te gindesti la el si dupa ce ai citit. De multe ori baiatul imi spune ca acum am inteles ce vroia sa zica Calvin. Imi da citate uneori. Ilustratiile sint haioase si elaborate - deci inca un punct de atractie. E perfect pentru o lectura care poate sa curga repede (ceea ce pentru cititorii astia mici conteaza)si care poate sa incurajeze placerea pentru citit. El fiind baiat, poate sa se identifice cu aventurile lui Calvin care e un baiat de 6-7 ani parca si ale lui Hobbes tigrul lui (de plus) care e animat. Sint aventurile lui acasa, la scoala...

As vrea sa mai gasesc alte comic books bune ca de la Calvin and Hobbes nu a mai citit nici o comic book.

Genul fantasy nu il intereseaza? La noi asta e de mare interes.

Citi ani are baiatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oana, m-ai convins . Am pus deja cerere la biblioteca. Este vreuna mai minunata decat altele ? Ca mie mi-a dat o lista si am ales-o pe prima de acolo.

Fiu-meu are 8 ani. Nu stiu inca ce ii place, asta caut, ceva sa-i placa. Tot ce citeste, citeste ca trebuie la scoala sau il fortez eu acasa. Nici nu stiu de ce il fortez, ca el vad ca se descurca bine la scoala, are reading level 3.2, adica de clasa a 3 a (e in cls a 2 a) ... Dar mi se pare ca se pune accent foarte mare pe citit si el acasa nu practica deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

eu as incepe cu prima care se numeste Calvin and Hobbes. Apoi nu conteaza, ca nu se leaga foarte tare intre ele. Apar aceleasi personaje, dar in situatii diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Valeu, 56 de teste ... Wow, al meu are 12. M-ai bagat in depresie ...


buflea, pe bune...din august sa dea doar 12 teste? tu glumesti?
are level bun de 3.2 dar prea putin citeste...parerea mea.

normal ca se pune baza pe citit, prin asta progreseaza la toate materiile, de asta cititul si compreh. sunt imp.
ia gindeste-te, la teste (la orice materie) cat timp ii ia sa citeasca enuntul si sa-l inteleaga...

trebuie sa-l pui sa citeasca, poate prinde gustul si incearca cu " magic tree house"...sa vezi ca nu le mai lasa din mana.

william era(acum cateva luni) la level 4.0-5.5 si tocmai am verif. online si are un avrg de 88%.
anul trecut, nu exagerez a avut peste 140 de teste.

de fapt poate stii ca ma plingeam pe aici ca doamenle puneau presiune pe el sa citeasca, sa dea teste multe, ca sa ridice nivelul clasei. pana cand m-am luat de profesoare si l-au lasat mai usor...
el e cu engleza ca 2-nd lang., noi nu vb engleza in casa si vreau sa citeasca incet, sa inteleaga...nu sa fie ca robotul.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

am uitat sa va spun, sunt iar cu william acasa.
ieri cand l-am luat de la scoala tusea.
la sah (a avut o ora de sah dupa orele de scoala) a pierdut o partida cu un baiat din clasa a 5-a.
eu asteptam la usa si colegii lui cand ieseau imi spuenau ca nu le venea sa creada ca a pierdut william la sah.
va inchipuitzi ce morcovit era. dar cred eu ca ii era rau de la raceala, de a pierdut.

aseara tusea mai rau ca pana acum si iar febra nu mare...dar totusi 37.5.
asa ca am hotarit sa-l tzinem acasa pana sapt viitoare.

intrebari: eu acum ce-i mai dau? sticla de ibuprofen a termint-o.sa mai cumpar una.sa schimb cu tylenol? paracetamolul supozitoare care il mai am e expirat...din 2012

cand copiii vostri au febra seara 37-38 le datzi ceva?

ajuta siropul de tuse? care e cel mai bun?
eu am cough relief cu dextrometro...bla, bla...bla 15 mg....nu i-am dat pana acum...dar cred ca nu se poate fara. sa incerc robitussen care are parca si guinofen...



michelle

Pt tuse: la rite-aid se gaseste Chestal pt copii si coldcalm; recomand coldcalmul pt raceala este f f bun!
La vitta shoppe se gaseste o gama larga de siropuri de tuse, cu ce vrei tu, extract de miere, homeopatic, extract de pin etc.

Pt febra nu ai decit 2 optiuni: paracetamol sau ibuprofen; la febra 37 doctorii nu dau nimic pt ca ei nu o considera febra, depinde de organism, cum il cunosti, daca nu ii dai se urca febra si se simte din ce in ce mai rau?
De cind am descoperit coldcalm-ul f rar le-am mai dat de febra, sa bat in lemn!
Edit ca am uitat: paracetamolul si ibuprofenul se dau alternativ cind unu cind celalat, asa recomanda ;
coldcalm-ul sint bilute homeopate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

lui william nu-i plac comic books si nici alea cu capt. underpats(ce nume idiot! scuze,nu m-am putut abtine)...mi-a spus ca sunt boring.
mai era o carte cu "junie b and stupid smelly school bus"-oribila!!! am citit-o ca nu mi-a venit sa cred ce-mi spune william ca scrie in ea. personal nu-mi face sens recomanarea acestor carti, cu limbaj de toaleta si altele...nu mai vb ca deja ma enervez...ce limbaj si ce idei le baga in cap.

nici seria aia cu " wimppy kid"...nu-i place.

ii plac de aventura, mistery dar si cele care au ceva real in ele(istorie, geografie, biografie..).
de asta poate l-au fermecat cele de la magic tree house ca vb de presedinti,oameni de stiinta,de locuri cunoscute...
cand le citea ma tot intreba daca suntem ruda cu: einstein, sau lincoln sau da vinci...

i-au mai placut cele cu mitologia greaca...sunt povesti f. frumoase...dar nu stiu daca sunt reguired de scoala...ca nu a dat teste din ele..


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

ia uite cine ma consiliaza pe mine intr-ale remodelarii corporale!?
ho, nu ma invidiati

Detin un voucher la o sedinta de criolipoliza.
Am inteles ca o astfel de sedinta dureaza 30min si se "adreseaza unei anumite" suprafete de pe corp.. la alegere (dar limitata...adica aprx o palma). Si ca efectele se pot vedea dupa 40 de zile.
Mi-am calculat ..musai sa ma grabesc, sa prin 1 martie

Ce sa fac? Avand in vdr ca nu vreau sa investesc in urmatoare sedinte... are vreun sens sa merg la asa ceva doar pt sedinta asta?

Sau as fi mai castigata sa ies la o cafea cu o prietena?

asa...si va rog sa luati seama ca va recomand de "pinguini" de treaba

Cricor bun venit si hai cu noi, activ, pe ghetar. Sa v-o spun.. In scris e genul ala de povestea Buflea ca i-a placut lui D. Negreanu.

Aqai
facem brainstorming, e partea mea preferata...cand imi vine vreo idee creata.
Ceea ce ma motiveaza pe mine in antreprenoriatul social pe care il practic (uau ce pompos suna si habar nu aveam ca fac asta... sau chiar fac!?) este o zi de maine mai corecta pentru copiii mei (asta e si mai bombastic..dar e adevarat, ca m-am gandit de mai multe ori ce ma anima). Si totul asezonat cu un spirit mobilizator, dornic de neprevazut si nou (in conservatorismul meu cel mai clasic).
Imi plac oamenii, am incredere in ei si caut mereu confirmari in acest sens.
mai vorbim!




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Pregatiti-va venele! 23.01.2013 / 11-13
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput