dieta pinguinilor Oshawa

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am primit raport. Fiu-meu nu are strep, nu are amigdalele exagerat de inflamate, nu pare a avea infectie, probabil e vreun virus. Ibuprofen si valea la scoala ca are test de mate ... ok, cred ce spune doctorul dar eu va spun voua ca fiu-meu nu e "himself", dar ii dam si lui voie sa faca o viroza de iarna cu conditia ca ii treaca repede.

Acum ca stiu ca copilul nu e grav, sa va spun discutie dintre ai mei, aseara in baie ... unul era in cada, cu usa trasa, facea dus. Celalat era la ciuveta, se spala pe dinti. Eu eram pe hol, separam rufele de spalat, albele de colorate.

In baie se discuta despre stiinta - cum mancarea hraneste corpul, dar nu toata e buna, o parte se elimina. Alex e convins ca baietii elimina mai multa mancare decat fetele, pentru ca fetele sunt de obicei grase. Flavia ofensata, ba nu, si fetele elimina, tu nu stii ca si fetele au o gaura si fac caca pe ea.

Alex: Baietii sunt diferiti de fete, chiar daca si ele fac caca, ce elimina e mai putin.

Flavia: Nuuuu, de ce sa fie baietii diferiti, toti eliminam la fel, avem gura cu care mancam si fundul pe care eliminam.

Alex: Nuuuu, baietii sunt diferiti, au putza cu care fac si pipi.

Flavia: Ei na, si ce, si fetele fac pipi ...

Alex: Flavia, tu nu intelegi, baietii au PUTZA care se balangane ziua si se umfla dimineata. Cand se umfla nu poate face pipi si trebuie sa astepti, altfel ramane rezidul in tine si te ingrasi.

Flavia: Nuuuu, fugi de aici ca nu se umfla nimic.

Alex: Ba da, crede-ma, o sa-ti dovedesc ...SE UMFLA.

(valeu, valeu ...deja nu mai sortam rufe si ascultam cu nesimtire pe la usi gata sa intervin)

Flavia: Eu cred ca a ta are ceva de se umfla, poate trebuie sa pui crema seara si sa dormi cu un bandaj.

Alex: Nuuuu, ca nu ma doare ...

Flavia: Si ce daca, tot ce se umfla in corp nu e sanatos ...

Alex: Ba ei sunt sanatos ...

Flavia: Ba nu, uite, ai amigdalele umflate - esti bolnav, ai avut genunchiul umflat de la hockey - a trebuit sa-l tii bandajat. Da, da, e clar, putza ta e bolnava.

Am simtit nevoia sa intervin ca se vorbea pe muchie de cearta ...si de certat pe putza lui fiu-meu nu au facut-o niciodata, nu de alta dar fica-mea e in stare sa i-o taie pe principiul, daca eu nu am nici nu n-o meriti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

Fetele eu ma simt bine....i au cu carul med,mi se fac analize de singe sapt pt o buna dozare a med plus de cele fastuoase de la fiece 15 zile
Pacostea asta da poate venii din gene,din consum abuziv de alcool,stupefiante sau suparari(deci zicala nu pune nimic la inima e valabila)
Boala asta exista demult dar cele mai multe finante sau orientat catre sida,cancer etc....am printre cunostinte cineva care traieste cu sida de 18 ani si vreo 3 cunostinte cancere multiple si traiesc si voiajeaza bine merci
Da ce zic eu de cardimiopatie cind nici pt "banala migrena" nu stiu sa i dea de leac
De acilea se vede importanta faptului ca e bine sa avem grija de cum ,cit si ce mincam,de miscare si viatacu stress ponderat
Deci bobii sunt f buni....


imi pare rau sa aud ca ai asa probleme cu inima asa de tinara; mama mea are la fel ca tine dar cu fractie de ejectie 35% dar are 74 de ani....din pacate si eu o cam mostenesc pe ici pe colo, dar deocamdata in afara de chestii minore (mai o tahicardie, mai o extrasistola mai o oboseala) nu am altceva sa bat in lemn...insa, ce am vrut sa te intreb, ai avut colesterolul marit inainte sa iti apara aceasta problema? pt mama i s-a recomandat bypass si pacemaker dar ea are si fibrilatii in plus, bineinteles ca asta cind a fost intr-un spital din strainatate ca in Ro nu se face nimic la virsta ei(sau nu are pile); de transplant nu i s-a pomenit nimic(banuiesc pt ca nu se fac la virstnici), dar care e rata de supravieturire dupa transplant? nu exista alte metode de "reparare"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

ca ai intervenit, am inteles, dar cum? ce ai decretat, ca e bolnava, au ba? :)

de aia ma bucur eu ca am 2 baieti :))))))))))))))

asa, in alta ordine de idei sunt in pofta mare de decorat biroul si schimbat mobila si inca nu pot pana nu se amenejeaza niste statii de lucru noi ca sa mai scot afara din junkul pe care l-am mostenit.

acu' judec de zor ce arta sa-mi pun pe pereti. idei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Draga mea....in istoria transplantului a existat cineva care a trait cu o inima noua 31 de ani,a escaladat si Everestul.....a decedat de cancer
Pe tarimul asta sunt multe de rezolvat......trebuie sa fim permisibili,umani si sa acceptam donarea de organe, chirurgical nici aici nu e ok.....deci cu transplantul e poveste...
Mai exista solutia unei inimi artificiale ....cauta pe net s o vezi,ies tuburi din tine,ai baterii agatate la mijloc gen cami caze"
Si nici solutia asta nu e permanenta....
Deci pe directia asta soarta e in miinile DD

Am citit deasemeni ca laptisorul de matca intareste inima......ce sa zic ca o raza de lumina suntem pe pamint......
Sa fi tare si sa va bucurati mereu de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am vazut de curind un doc. "forks over knives", in care spunea ca nu ar trebui sa existe boli de inima si ca, prin dieta stricta poti sa revers ( cum se zice in romaneste?) orice boala de inima, cancer...si alte boli cronice.

a fost interesant documentariu, dar totul se reverea la o dieta strict vegan....ceea ce mi s-a parut prea exagerat.

imi pare rau sa aud de cei bolnavi si in imposibilitatea de a face ceva concret si doar treb sa astepte.

eu daca ar treb sa ma bazez pe gene...hmmm...nu prea am mare noroc.
in familie am boli de inima, cancer...colesterol...de toate.
dar eu ii multumesc Bunului Dumnezeu, ca pana acum m-a ferit de pastile si boli...


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, si...si...ce le-ai spus in final?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

carmaw, sa te ajute Dumenzeu, sa iti deschida usile care trebuie, sa iti dea sanatate si putere sa razbati...si cu voia Lui o inima noua.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

cutia aia de termos de care va spuneam ieri , s-a dovedit ff buna.in sfirsit a putut manca si copilul meu la ora 13 mancare calda.
azi dimineatza i-am facut orez si chicken nuggets.

de vreo 2 zile nu stiu ce e cu fiu-meu, e asa de cuminte, dulce...ascultator...de am crezut ca e bolnav.

ieri nu a comentat nici o secunda ca sa se culce dupa amiaza, chiar el a ales sa doarma mai devreme,seara la culcare la fel...
teme le-a facut singur , a citit, a mai facut teme si in plus fara insistentzele mele...a mancat tot, fara discutii.
nu-mi venea sa cred...l-am intrebat de citeva ori cum se simte, sau daca s-a intimplat ceva la scoala,l-am intrebat de colegi...doar poate voi afla ceva.
hmmmm...



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

azi am cumparat Chia seeds. ati auzit de astea?


Incearca cu lapte cald / aroma (vanilie, rom) / indulcitor (zahar, miere, stevia). Iese ca o budinca, bun bun

carmaw


mi-e frica sa folosesc prea multe o data, ca am auzit ca poate da dureri mari de stomac. eu am luat ieri doar un sfert de linguritza.

plus ca e f. scump. $17/lb


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Lady operatiile alea le am facut...da era vorba de stomac
Sunt nascuta in 1958 si de problema electrica stiu inainte de prima operatie.....apoi eram prin ro ...am mers la un doctor cardioloaga la urgenta care nu a vazut nimic.....apoi mi sa infectat op....deci alt act chirurgical....si apoi la un consult de rutina mi a fost rau(eram la DELTA)si acolo au vazut problema
Da am avut colesterol, nici acum nu am scapat de dragul de el
Mie pe linga med de inima mi s a dat si aspirina aceea ,apoi un anticolesterol dar si un med pt eliminata apa
NU sarat,nu gras nu cafea.....si in cazul meu(am si reflux si hernie hiatala) nu acidulat nu muraturi varza murata nu piper ...ce mai viata
Deci asta e ecuatia...incerc sa mi infrumusetez viata pe cit pot si sa nu mi pierd speranta
In LILLE refac toate testele si se pare ca mi vor pune stimulator cu functie si de defibrilator.....pe o lista voi intra automat
Acum cu problema administrativa ii voi da de cap.....a fost usor sa
Las totul si sa ma duc catre soare dar cind probleme asa de importante apar,trebuie locuit intr o tara und3 mai ai o speranta!
Eu m am inscris intr o asociatie in care sunt bolnavi de aceasta boala,ne incurajam reciproc,sunt cazuri de transplanturi(asociatoa e franceza)
Pacat ca sau bagat bani doar in direcctia sidei si a cancerului si de aceasta boala nu prea s au interesat...mde nu a fost mediatizata:((
Oricum cine are in familie asa ceva trebuie macar la 6 luni o eco,irm,ekg
Musai
Da cine vrea mai vorbim pe prive.....caci topicul acesta incintator....nu trebuie"intristat"
Deci acum tocmai am intrat de la ceva solduri...am la toale...nu ma pot abtine
Am papat la niste amici care au o taverna greceasca...nu va spun ce am mincat...din respect pt efortul vostru

Mergi la inceput