Sa fim alaturi de desert_rose

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leutzica spune:

Buna fetelor,
In primul rand, sanatate muulta pt bebe si rabdare si incredere pt mami.
Pentru iritatia de scutec (la care bebeloiul meu era expert la un moment dat) - eu tamponez zona cu putin ulei de masline. La noi functioneaza de minune...cremele au fost egale cu zero.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Salutare. A vb Ayla cu Desert Rose acum. Are nevoie de niste body cu tot cu picioruse, cu capse in fata. Azi Armin a fost mutat in alt incubator, si posibil sa il mute in patut, si trebuie sa il imbrace gros, ca nu mai sta la caldurica. Spune ca se apropie plecarea acasa, asta veste buna. O poate ajuta cineva, va rog? Eu sunt cu bebelusul meu si nu am cu cine sa il las .

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Armin si mami a lui vor merge acasa in curand! Mi-a spus acum mama ca a vorbit cu Gabi si ieri i-au facut transfuzie lui Armin si e mult mai bine. Vor pleca acasa la sfarsitul saptamanii asteia sau inceputul saptamanii viitoare. Din cate am inteles va trebui sa fie foarte protejat in urmatorul an, pentru ca nu are voie sa raceasca. Ne rugam in continuare pentru recuperarea lui totala. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Ma bucur ca Armin e bine si se pregatesc sa mearga acasa. Am urmarit din umbra situatia si m-am rugat in tacere pentru sanatatea lui si putere mamicii.

Si al meu baiat a trecut prin ceva asemanator , la noi a fost diagnostic CCAM, totul e ok acum, si asa va fi si Armin.
Vroiam doar sa spun ceva, doar ce ni s-a recomandat noua de catre medicii de aici, e foarte posibil sa nu se aplice si lui Armin.
Bineinteles, medicii ne-au spus de 5-6 ori in diferite moduri si expresii cat de important e sa nu raceasca in primul an , avand in minte ce mi s-a zis, am facut greseala sa-l imbrac pe junior cu prea multe haine, caldura in camera lui, si saracu a facut alergie de la caldura:)))))), ce face frica din om.
Alt sfat de la medici, daca plange sa fie lasat sa planga nu mai mult de cateva minute si sa se urmareasca buzele sa nu se invineteasca (buze vinetii, lipsa de oxigen). Noi il lasam sa planga 2-3 minute apoi il luam in brate si se linistea, niciodata nu a avut buzele vinetii.
La control dupa o luna de la externare, plamanul se dezvolta normal. Parerea mediciilor, daca e lasat sa planga pt 2-3 minute plamanul e pus la munca, si se oxigeneaza mai bine.
Asta e parerea lor, dar ca parinti trecand prin ce treci parca iti vine sa-l iei in brate la primul sunet.

Le doresc multa sanatate, sa ajunga cu bine acasa si o viata plina de bucurii!

Felicitari tuturor fetelor pentru efortul, dragostea si bunavointa de a fi langa desert rose si Armin atunci cand au avut nevoie de ajutor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Nati, ma bucur mult ca totul e bine la voi! Multumesc mult pentru sfaturi! Ii transmit Gabrielei sfaturile tale.

Mama a tot vorbit cu ea, iar maine (miercuri adica) daca nu reuseste altcineva sa mearga la ea cu hainute si/sau ce mai trebuie urgent, se va duce mama. Altfel ea planuia sa mearga joi la Gabi. Sincer spre sa mearga cineva miercuri, pt ca mama va fi dupa tura de 24 de ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

ma duc eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Buna dimineata.
Am fost si aseara si azi dimi.
I-am dus un costumas asa cum ati zis si un body cu inchidere pe fata si un pantalons. Primele hainute ale Mariei, le pastrasem nu stiu de ce... Acum stiu, pentru asta.
Bebel respira singurel, e fara fire si aparate, Gabi incepe sa cada fizic, pentru ca pana acum o tinea adrenalina, are deja mai mult de o luna de spitalizare - e complet rupta de viata... dar treptat lucrurile incep sa devina pozitive si plecarea acasa incepe sa devina din ce in ce mai realizabila.
Doamne Ajuta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Asta da veste buna. Micutul luptator...
Sper ca Gabi o sa aiba un ajutor cand se va intoarce acasa... Imi imaginez ca ii trebuie odihna multa dupa atatea suparari, emotii si stress. Chapeau bas pentru ea si pentru tot ce a facut pentru puiutul ei

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

oo ce bine!
sper sa o ajute cineva . si sa fie foarte atenta..eu dupa 6 luni de la nastere am facut depresie. exact atunci cand toate controalele aratau ca baiatul este bine si se dezvolta normal, pana atunci fusesem prea ocupata cu controale si doctori.

Eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

lalala ,mi-ai luat vb din taste.

cel mai periculos in toat alupt ami s-a parut momentul d ela 6 la 1 1luni,cand strumf scapase cu bine, eu nu mai eram mama cangur si el lua in greutate.
pur si simplu am clacat.

ma bucur enorm pt armin.gabi est eo mamica faina de tot si o mare luptatoare.

Mergi la inceput